Reklama

Europa

Arcybiskup Gądecki o proroctwie kardynała Augusta Hlonda

W Budapeszcie trwa Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Uczestniczący w nim abp Stanisław Gądecki jest pod wrażeniem wysokiej jakości przygotowań tego wydarzenia ze strony Węgrów, a także poziomu duchowego medytacji prowadzonych przez przedstawicieli różnych kontynentów. W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego nawiązał do Kongresu, który również odbył się w Budapeszcie w 1938 roku, z okazji 900-lecia chrztu Węgier.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że właśnie wtedy uczestniczył w tym wydarzeniu ówczesny Prymas Polski, kard. August Hlond.

„Wtedy właśnie wypowiedział słowa: kiedy nadejdzie wreszcie czas, w którym Słowianie będą mogli w swoich własnych językach modlić się do Boga i zwracać się do Niego w ojczystej mowie? Było to proroctwo, ponieważ po niedługim czasie okazało się, już za pontyfikatu Jana Pawła II, że kiedy ten przyjechał do Gniezna po raz pierwszy, odwołał się właśnie do tych słów kard. Hlonda z Kongresu Eucharystycznego – podkreślił abp Gądecki. Jestem urzeczony atmosferą tego Kongresu, bardzo dobrym przygotowaniem, różnorodnością kultur i języków. Uczestniczą w nim Polacy, którzy na stałe mieszkają w Budapeszcie oraz w okolicy. Właśnie oni uczestniczyli wczoraj w tej Mszy polsko-węgierskiej, którą odprawiałem w parafii św. Antoniego. Wielu z nich włączyło się w charakterze wolontariuszy, pracując na rzecz Kongresu.“

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-09-09 16:35

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: ok. 1 tys. Węgrów przybyło w narodowej pielgrzymce do sanktuarium

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Węgry

fotolia.com

Z modlitwą o ożywienie wiary i umocnienie przyjaźni między narodami na Jasną Górę przybyła piata pielgrzymka Węgrów. Po raz pierwszy zorganizowali oni wspólny przyjazd do Częstochowy w 2011 roku, kiedy to Polsce przekazywali prezydencję w Unii Europejskiej. Modlitwie pielgrzymów dziś przewodniczył Prymas Węgier kard. Péter Erdő.

Podczas Mszy św. celebrowanej w południe w Kaplicy Matki Bożej, kardynał przypomniał historyczne wydarzenie zwycięstwa nad Turkami pod Wiedniem w 1683 roku. Przypisywane jest ono cudownej interwencji Matki Bożej, w ręce której królowie chrześcijańskiej Europy złożyli losy swoich narodów. - Choć wydawało się, że najazd pogan całkowicie zniszczy dziedzictwo wiary ojców, to jednak dzięki wstawiennictwu Maryi udało się je zachować. Także dziś, o ochronę swoich chrześcijańskich korzeni Węgrzy proszą Najświętszą Maryję Pannę – powiedział Prymas Wegier.

CZYTAJ DALEJ

Patron trudnych czasów

2024-06-04 12:34

Niedziela Ogólnopolska 23/2024, str. 22

[ TEMATY ]

bł. Michał Kozal

wikipedia.org

Bł. Michał Kozal

Bł. Michał Kozal

Swoim życiem zaświadczył o tym, jak miłować nieprzyjaciół i jak nie ulec w godzinie próby.

W jednym z kazań Michał Kozal wypowiedział słowa, które zdefiniowały jego drogę życiową: „Prawdziwą wielkość człowieka mierzy się miarą jego zjednoczenia z Bogiem, mierzy się jego umiejętnością i gorliwością wykonywania planów Bożych”. Od najmłodszych lat swoim życiem zaświadczał, że jest otwarty na poddanie się woli Boga – już w gimnazjum rozeznał głos powołania, za którym poszedł w 1914 r., wstępując do Seminarium Duchownego w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął w Gnieźnie w 1918 r. Gorliwego i błyskotliwego kapłana przełożeni w 1927 r. mianowali ojcem duchownym w gnieźnieńskim seminarium; wkrótce został rektorem tej uczelni.

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest zaproszony, by głosić Ewangelię

2024-06-14 09:58

Magdalena Lewandowska

Po Eucharystii neoprezbiterzy udzielali specjalnego błogosławieństwa.

Po Eucharystii neoprezbiterzy udzielali specjalnego błogosławieństwa.

W uroczystość św. Antoniego Mszę odpustową we franciszkańskiej parafii św. Antoniego we Wrocławiu-Karłowicach celebrowało aż pięciu neoprezbiterów.

To ojcowie Pio, Vianey, Savio, Kevin i Dolindo, franciszkanie, którzy niedawno przyjęli święcenia kapłańskie. – Bogu dziękujemy za wasze życie i wasze powołanie. Wam dziękujemy za służbę w naszej parafii, za świadectwo wiary, modlitwę, zaangażowani w różnego rodzaju posługi. Dziś polecamy was szczególnie wstawiennictwu św. Antoniego, patrona przy którym wzrastaliście i dojrzewaliście do święceń kapłańskich – mówił do neoprezbiterów proboszcz parafii o. Fabian Kaltbach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję