Reklama

Aktualności

Franciszek do Romów w Koszycach: czujcie się w Kościele, jak w domu

„Zawsze czujcie się w Kościele jak w domu i nigdy nie lękajcie się w nim przebywać. Niech nikt nie trzyma was czy kogokolwiek innego z dala od Kościoła!” – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze wspólnotą romską. Miało ono miejsce w dzielnicy Luník IX, w Koszycach.

2021-09-14 16:56

[ TEMATY ]

Franciszek

Słowacja

PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że „nikt w Kościele nie powinien czuć się nie na swoim miejscu, czy odstawiony na bok”, a Bóg pragnie abyśmy będąc innymi gromadzili się razem. Wezwał do postrzegania siebie nawzajem jako braci i siostry, dzieci tego samego Boga. „Kościół jest domem, jest waszym domem. Dlatego chciałbym wam z serca powiedzieć: jesteście mile widziani, zawsze czujcie się w Kościele jak w domu i nigdy nie lękajcie się w nim przebywać. Niech nikt nie trzyma was czy kogokolwiek innego z dala od Kościoła!” – stwierdził Franciszek.

Reklama

Odnosząc się do świadectw poszczególnych osób Ojciec Święty zachęcił do wykraczania poza uprzedzenia. „Nie można sprowadzać rzeczywistości innych do naszych własnych, stereotypowych wzorców, osób nie można zamykać w schematy” – powiedział papież. Podkreślił, że zmykanie osób w gettach niczego nie rozwiązuje. „Drogą do pokojowego współistnienia jest integracja” – wskazał Franciszek.

Ojciec Święty zachęcił do krzewienia pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą, „aby dorastały zakorzenione w swoim pochodzeniu, ale jednocześnie widzące otwartą każdą możliwość”. Wyraził też wdzięczność za pracę duszpasterską z osobami zepchniętymi na margines.

„Zachęcam was wszystkich, abyście z ufnością, krok po kroku, przekraczali obawy, rany przeszłości: w uczciwej pracy, w godności zarabiania na chleb powszedni, w pielęgnowaniu wzajemnego zaufania. I w modlitwie za siebie nawzajem, bo to właśnie ona nas ukierunkowuje i daje nam siłę” – powiedział papież na zakończenie swego przemówienia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek w oczach Amerykanów

Niedziela Ogólnopolska 16/2016, str. 40-41

[ TEMATY ]

Franciszek

East News/AFP PHOTO /

Papież Franciszek w Ciudad Juárez, tuż przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi, 17 lutego 2016 r.

Papież Franciszek w Ciudad Juárez,
tuż przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi,
17 lutego 2016 r.

Ojciec Święty za sprawą swojej otwartości, a także pełnych miłości i zrozumienia kazań zdobył sympatię Amerykanów. Co sądzą o Franciszku po drugiej stronie Atlantyku i na czym polegał papieski konflikt z Donaldem Trumpem?

Pierwsza wizyta papieża Franciszka w Stanach Zjednoczonych została przez amerykańskich dziennikarzy zgodnie okrzyknięta „historyczną”. We wrześniu ubiegłego roku Ojciec Święty odwiedził trzy amerykańskie miasta wschodniego wybrzeża – Waszyngton, Nowy Jork oraz Filadelfię. W trakcie pobytu na ziemi amerykańskiej Papież poruszył wiele kwestii i tematów ważnych z perspektywy współczesnego człowieka. Ze swoim przesłaniem wpisywał się w światopogląd reprezentowany przez Republikanów – amerykańskich konserwatystów, innym razem zaś mówił zgodnie z dyskursem politycznym typowym dla Demokratów – przedstawicieli amerykańskiej lewicy. Gdy przemawiał w Kongresie Stanów Zjednoczonych jako pierwszy papież w historii, wielokrotnie otrzymał owacje na stojąco od kongresmenów zasiadających po obu stronach amerykańskiej sceny politycznej. Swoją pierwszą i jakże ważną wizytę w Ameryce Ojciec Święty zakończył Mszą św., która została odprawiona na ulicach w centrum Filadelfii. Wzięło w niej udział ok. miliona osób! – Będę się modlić za was i wasze rodziny, ale proszę: i wy módlcie się za mnie – tymi słowami Ojciec Święty zwrócił się do żegnających go Amerykanów zgromadzonych na lotnisku Philadelphia International Airport. – God bless America – powiedział na zakończenie.

CZYTAJ DALEJ

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję