Reklama

Wiadomości

„Śląsk” inauguruje 69. sezon artystyczny

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zainauguruje 21 września 69. sezon artystyczny. Uroczystość odbędzie się w jego siedzibie w Koszęcinie przy ul. Zamkowej 3.

2021-09-15 16:14

[ TEMATY ]

Śląsk

inauguracja

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

zespolslask.pl

Inauguracja odbywa się w ramach obchodzonego w zespole „Śląsk” Dnia Stanisława Hadyny oraz Roku Górali w woj. śląskim. Tego dnia w siedzibie zespołu zaplanowano także Miasteczko Zdrowia z ofertą śląskich placówek opieki zdrowotnej oraz odsłonięcie tablicy Miejsce Pamięci Powstań Śląskich. Wstęp wolny.

Świętując we wrześniu każdego roku rocznicę urodzin założyciela zespołu Stanisława Hadyny artyści uroczyście rozpoczynają kolejny sezon działalności. Tym razem już po raz 69. zainaugurują koncertem rok nowych, artystycznych wyzwań. W repertuarze znajdzie się jeden z najbardziej przebojowych programów zespołu „A to Polska właśnie”. Koncert odbędzie się w namiocie koncertowym na dziedzińcu pałacu w Koszęcinie. Chór, balet i orkiestra „Śląska” wystąpią z repertuarem najpiękniejszych polskich pieśni i tańców z wielu regionów kraju. W dynamicznym, kolorowym i porywającym widowisku zabiorą widzów w taneczno-wokalną podróż po Polsce oraz bogactwach polskiej kultury regionalnej i narodowej.

Reklama

Po wielu miesiącach ograniczeń związanych z pandemią „Śląsk” pragnie szczególnie zachęcić publiczność do udziału w tym wydarzeniu oraz wspólnego świętowania nowego sezonu i odwiedzenia zabytkowej siedziby. W ramach dodatkowych atrakcji w godz. od 10 do 14 na terenie parku otaczającego pałac w Koszęcinie zaplanowano Miasteczko Zdrowia. Wybierając się do siedziby zespołu mieszkańcy regionu będą mogli połączyć przyjemne z pożytecznym – wypocząć w urokliwym miejscu, obejrzeć galowy koncert zespołu „Śląsk”, a przy okazji uzyskać porady zdrowotne, zrobić proste badania i poznać ofertę śląskich placówek opieki zdrowotnej. Tuż przed koncertem zostanie także podpisane porozumienie pomiędzy Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” a Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach.

O godz. 14:30 „Śląsk” zaprasza na uroczyste odsłonięcie tablicy „Miejsce Pamięci Powstań Śląskich”, którą na ręce dyrekcji zespołu „Śląsk” przekazał w tym roku Prezydent RP Andrzej Duda, jako jedynej instytucji artystycznej na Śląsku. Tablica wzorowana na powstańczym sztandarze „Tobie Polsko” jest symbolicznym uczczeniem bohaterskich uczestników trzech zrywów niepodległościowych, którzy w latach 1919, 1920, 1921 wywalczyli przynależność Górnego Śląska do odrodzonej Polski. Dzięki umieszczeniu tablicy w siedzibie „Śląska”, zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie zostanie ustanowiony „Miejscem pamięci powstań śląskich w czasie narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”. To wyjątkowe wyróżnienie dla „Śląska”, który przez swoją działalność artystyczną i edukacyjną od lat troszczy się o zachowanie pamięci o bohaterach polskiej historii. Tablica, obok Dębu Pamięci Powstań Śląskich, zasadzonego przez Prezydenta RP podczas wizyty w Koszęcinie – wzbogaci krajobraz zabytkowej siedziby zespołu. Zapraszamy do Koszęcina na uroczystą inaugurację nowego sezonu artystycznego!

Program:

Reklama

10:00 – 14:00 – Miasteczko Zdrowia

14:30 – Odsłonięcie tablicy „Miejsce Pamięci Powstań Śląskich”

15:00 – Koncert inaugurujący 69. sezon artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – „A to Polska właśnie” – namiot koncertowy na dziedzińcu pałacowym

WSTĘP WOLNY. ILOŚĆ MIEJSC SIEDZĄCYCH OGRANICZONA!

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zespół „Śląsk” zaprasza na koncert „Kilar” on-line

[ TEMATY ]

Wojciech Kilar

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

W sobotę 13 lutego zapraszamy na koncert on-line pt. „Kilar”, w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Będzie polonez do muzyki z filmu „Pan Tadeusz”, góralskie przyśpiewki, a w finale słynna „Orawa”.

Barwny i żywiołowy koncert oparty w całości na muzyce Wojciecha Kilara, jednego z największych, współczesnych kompozytorów został zarejestrowany w sali koncertowej Pałacu Młodzieży w Katowicach.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję