Reklama

Wiara

Modlitwa o pomoc dla Kościoła za wstawiennictwem dzisiejszych patronów

Dziś w Kościele wspominamy Korneliusz i Cyprian, oboje żyli w ciągłej łączności, choć nigdy się nie spotkali.

[ TEMATY ]

modlitwa

Kościół

wiara

Karol Porwich/Niedziela

Korneliusz był papieżem, wybranym w 251 roku, spotykającym się z wrogością ze strony dysydenckich kapłanów, jednak doświadczał wsparcia Cypriana, biskupa Kartaginy, który autorytatywnie bronił jego prawowitości. W 253 roku, podczas prześladowania za cesarza Gallusa, Korneliusz został wygnany do Civitavecchia, gdzie zmarł, natomiast Cyprian poniósł męczeństwo za cesarza Waleriana w 258 roku.

MODLITWA O POMOC DLA KOŚCIOŁA

Reklama

Święci Korneliuszu i Cyprianie, niestrudzeni wyznawcy Chrystusa, w których Bóg zostawił nam przykład żywej i niezwyciężonej wiary. Pełni ufności, prosimy, wstawiając się za Kościół święty, za biskupów, kapłanów, osoby konsekrowane i wiernych świeckich.

Dziś, gdy wokół rozpanoszyło się zło, potrzebujemy odważnych świadków, mądrych przewodników i tych, którzy swym życiem będą stanowili wzór do naśladowania. Prosimy o opiekę nad Kościołem, atakowanym przez moce zła, tak z zewnątrz, jak i z wewnątrz.

Niech za waszą przyczyną Kościół cieszy się pokojem i nieskrępowaną wolnością w realizacji swej misji. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

2021-09-16 10:38

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Porozumienie watykańsko-palestyńskie blisko?

[ TEMATY ]

Kościół

Watykan

Foter.com / CC BY-SA

Już wkrótce zostanie podpisane porozumienie między Stolicą Apostolską i Palestyną. Jest o tym przekonany ambasador Palestyny przy Stolicy Apostolskiej, prawosławny chrześcijanin Issa Kassissieh. Tym samym Palestyna byłaby pierwszym krajem arabskim, mającym taki układ dwustronny. Jego treść odnosić się będzie przede wszystkim do kwestii opodatkowania Kościoła katolickiego w Palestynie.

W rozmowie z niemiecką gazetą katolicką „Die Tagespost” Kassissieh przypomniał, że rozmowy ze Stolicą Apostolską rozpoczęto już za pontyfikatu Benedykta XVI i wyraził nadzieję na ich zakończenie za pontyfikatu Franciszka. Jego zdaniem, stanowisko Stolicy Apostolskiej wobec Palestyny pozostało niezmienione od pontyfikatu Jana Pawła II. Bazuje ono na prawie narodów i na prawie do samookreślenia narodów. Franciszek jest przyjacielem sprawiedliwości który wie, że Palestyńczycy walczą o sprawiedliwość i o własne państwo. „Poprzez swoją wizytę i autorytet moralny daje nam nową nadzieję”, stwierdził palestyński dyplomata. Jego zdaniem również prezydent Palestyńczyków Mahmud Abbas robi wiele, aby umocnić pozycję chrześcijan. Wspiera na przykład projekty budownictwa dla chrześcijan , a ponadto specjalnym dekretem utworzył komisję ds. kościelnych. Ambasador zwrócił uwagę na trudności w łączeniu rodzin oraz w otrzymaniu prawa pobytu. W związku z tym wielu chrześcijan z Gazy nie było jeszcze nigdy w Jerozolimie, nie mają dostępu do miejsc świętych.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dolan apeluje o położenie kresu „przemocy aborcyjnej”

2021-10-25 12:59

[ TEMATY ]

aborcja

prolife

Adobe Stock

Pierwszym krokiem do położenia kresu wszelkim formom przemocy w społeczeństwie - czy to związanych z przestępczością, rasizmem czy też ubóstwem - jest zakończenie przemocy aborcyjnej, napisał arcybiskup Nowego Jorku, kardynał Timothy Dolan.

W swoim w felietonie z 20 października amerykański purpurat stwierdził, że między ludźmi nie zapanuje pokój, tak długo, jak nie powstrzymamy niczym nie ograniczonej zgody na aborcję, która jak się zdaje opanowała część naszego społeczeństwa. Przytoczył słowa św. Matki Teresy z Kalkuty: „Największym niebezpieczeństwem zagrażającym pokojowi jest dzisiaj aborcja. Jeżeli matce wolno zabić własne dziecko, cóż może powstrzymać ciebie i mnie, byśmy się nawzajem nie pozabijali?”. Kardynał Dolan zauważa, że w podzielonym politycznie i kulturowo społeczeństwie, jedyną rzeczą, która zdaje się łączyć wszystkie strony, „jest obawa, że nasz świat utracił podstawowy szacunek dla życia”. Arcybiskup Nowego Jorku przytoczył kilka przekonujących przykładów godnego pożałowania traktowania życia ludzkiego, w tym trudną sytuację milionów pozbawionych środków do życia uchodźców i migrantów; niedawne przerażające sceny podczas wycofywania się Amerykanów z Afganistanu; lekceważenie przez niektórych bezbronnego życia podczas pandemii koronawirusa; brutalne przestępstwa, w tym zabójstwo George'a Floyda; wzrost liczby samobójstw, zwłaszcza wśród młodzieży; oraz częste w USA zjawisko masowych strzelanin. Zaznaczył, że te przykłady, pokazują, iż „życie ludzkie jest obecnie traktowane jako bezużyteczne, bezwartościowe, jednorazowego użytku”. Przytoczył słowa papieża Franciszka, który dostrzega w nich przejawy „kultury odrzucenia”.

CZYTAJ DALEJ

Dziękowali za 70 lat istnienia parafii

2021-10-26 00:27

Maria Fortuna- Sudor

    W niedzielę 24 października parafia pw. św. Judy Tadeusza w Krakowie-Czyżynach świętowała odpust parafialny w ramach którego dziękowano za 70 lat istnienia parafii.

    Jak przypomniał przed sumą odpustową ks. Artur Czepiel, parafia została utworzona dekretem ks. kard. Adama Stefana Sapiehy przed 70 laty, 15 kwietnia 1951 r. I zaznaczył:- Dziękujemy za naszą parafię i jej świętego patrona. Szczególnie prosimy św. Judę Tadeusza o jego opiekę dla nas i naszych rodzin oraz dla wszystkich, dla których ta świątynia jest domem modlitwy. Mszy św. przewodniczył bp Jan Zając, który wygłosił także homilię. Ks. kanonik Zygmunt Kosowski podziękował wszystkim za udział we wspólnej modlitwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję