Reklama

Niedziela Legnicka

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

Obecne były osoby konsekrowane oraz wierni z całej diecezji, przedstawiciele ruchów, stowarzyszeń i wspólnot oraz władz państwowych i samorządowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Liturgię rozpoczęła procesja koncelebransów i kapituł do bazyliki katedralnej. U drzwi katedry metropolita wrocławski abp Józef Kupny przedstawił prepozytowi Kapituły katedralnej nowego Pasterza Kościoła Legnickiego. Bp Siemieniewski ucałował krucyfiks oraz dokonał pokropienia pobłogosławioną wodą. Następnie procesja udała się do ołtarza, gdzie rozpoczęła się liturgia pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

Reklama

Po odczytaniu bulli papieskiej – listu apostolskiego zawierającego nominację nowego biskupa diecezjalnego na stolicę biskupią w Legnicy, abp Pennacchio przekazał bp. Siemieniewskiemu pastorał i wraz z metropolitą wrocławskim wprowadził go na katedrę. Następnie przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożyli wyrazy szacunku swojemu nowemu pasterzowi (homagium).

Dalszej części liturgii przewodniczył już nowy biskup legnicki.

Reklama

W homilii bp Andrzej Siemieniewski odniósł się najpierw do symboliki katedry legnickiej. Jak podkreślił, „jej strzeliste wieże są jak drogowskaz przypominający o tym, że Bóg jest, że Jego oczy zwrócone ku człowiekowi, a Jego uszy oczekują na głos modlitewnego uwielbienia”. Zwrócił też uwagę, że to Lud Boży jest najważniejszym drogowskazem ukazującym Boga.

Podziel się cytatem

Nawiązał również do patronów katedry legnickiej – świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jak zauważył, wezwanie katedry jest znakiem, że Kościół legnicki zbudowany jest na fundamencie Apostołów i Proroków oraz, że jest częścią wielkiej rodziny Kościoła katolickiego.

W tym kontekście nawiązał do mającego się rozpocząć ogólnokościelnego synodu, którego trojakie zawołanie brzmi: komunia, uczestnictwo i misja. - Czujemy się wezwani do pogłębienia potrójnej tajemnicy: komunii z Bogiem, przez Chrystusa, w Duchu Świętym, uczestnictwa z całą Tradycją oraz Magisterium Kościoła, misji na dziś i na jutro – powiedział bp Siemieniewski.

Nowy biskup legnicki zwrócił uwagę na znaczenie Słowa Bożego, które powinniśmy odkrywać na co dzień – głosić je i wiernie przyjmować, tak, by było drogowskazem na naszej drodze do Boga. Jak podkreślił, należy czytać je wraz z całą Tradycją i Magisterium Kościoła. Mówił również o zadaniu biskupa, jakim jest troska o należyte sprawowanie Eucharystii.

Na zakończenie wspomniał o patronach diecezji legnickiej – św. apostołach Piotrze i Pawle oraz św. Józefie – którzy przypominają, że Kościół jest rodziną oraz, że Kościoła nie wymyślamy sobie na nowo, ale szukając nowych dróg uczymy się z mądrości pokoleń poprzednich.

Reklama

Jak podkreślił, w rodzinie Kościoła legnickiego swojej szczególne miejsce mają ludzie starsi oraz cierpiący, dotknięci krzyżem choroby. Zwrócił również uwagę na znaczenie świadectwa osób w sile wieku, na dzieci i młodzież oraz duchowieństwo i osoby konsekrowane.

"Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi" – zakończył cytując słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane 25 lat temu podczas homilii w Legnicy.

Na zakończenie liturgii abp Salvatore Pennacchio wyraził radość z dzisiejszej uroczystości oraz w imieniu papieża Franciszka pozdrowił wszystkich jej uczestników. Podziękował też poprzednikom bp. Siemieniewskiego, którzy kierowali diecezją legnicką.

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał kapelan prezydenta ks. Zbigniew Kras. Prezydent przypomniał, że wybór dnia ingresu, wiąże się z przypadającą 20 września rocznicą 680-lecia konsekracji legnickiej katedry. - Odczytuję to jako symboliczną deklarację, że stosunkowo młoda diecezja legnicka jest i pozostanie spadkobierczynią wielowiekowych tradycji europejskich a zarazem piastowskiej christianitas – napisał Andrzej Duda.

Do jubileuszowej rocznicy nawiązał również w końcowym przemówieniu bp Siemieniewski dziękując wszystkim osobom uczestniczącym w liturgii.

Uroczystość uświetnił Chór Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy, Chór Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Legnicy, Zespół wokalny parafii katedralnej „Cantus Mirabilis” oraz Chór Katedralny z Legnicy a także Legnicka Orkiestra Symfoniczna.

Reklama

Bp Andrzej Siemieniewski urodził się 8 sierpnia 1957 r. we Wrocławiu. Został wyświęcony na kapłana 1 czerwca 1985 r. we Wrocławiu, mianowany biskupem 5 stycznia 2006 r., konsekrowany 11 lutego 2006 r.

Bp Siemieniewski to profesor nauk teologicznych, doktor habilitowany teologii (duchowości) Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, doktor teologii Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Delegat KEP ds. Stowarzyszenia „Rodziny Nazaretańskie”, delegat KEP ds. Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides”, członek Zespołu ds. kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną (ds. kontaktów z Polskim forum Chrześcijańskim), członek Rady Naukowej KEP.

Ojciec święty Franciszek mianował bp. Andrzeja Siemieniewskiego biskupem legnickim 28 czerwca br., po przejściu na emeryturę bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Kanoniczne przekazanie diecezji nastąpiło 29 czerwca, w uroczystość patronów diecezji legnickiej – św. Apostołów Piotra i Pawła, w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego.

2021-09-20 15:09

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupia wizyta w więzieniu

Jedyny na terenie diecezji Zakład Karny w Zarębie koło Lubania, odwiedził dziś biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Podczas sprawowanej Eucharystii w tamtejszej kaplicy więziennej poświęconej św. Józefowi, udzielił sakramentu bierzmowani 5 osadzonym.

- Jestem po raz pierwszy w Zakładzie Karnym w Zarębie, ale wiem że jest tu już długa tradycja spotykania się biskupów z osadzonymi. Spotkania dokonują się w Wielkim Tygodniu w Poniedziałek. Wielki Post to czas błogosławiony. To czas w którym można się spotkać, dowiedzieć o tym miejscu i tych którzy tu przebywają, że maja chociażby różne talenty, jak chociażby te artystyczne którymi się dzielą. Jest więc też Panu Bogu za co dziękować i budzić nadzieję na przyszłość, bo miejsce to też może być miejscem modlitwy, nawrócenia i odkrywania Bożych darów. Odkrywanie tego, daje swoistą pieczęć Pana Boga, w darze Ducha Świętego. I ta pieczęcią jest tez sakrament bierzmowania, który dziś właśnie w czasie liturgii przeżywa pięciu kandydatów – mówił o tym wydarzeniu bp Andrzej Siemieniewski.
CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: cieszymy się, że mamy bł. ks. Stanisława Streicha

2025-05-24 19:58

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Diecezja bydgoska

bł. ks. Stanisław Streich

Archidiecezja Poznańska

bł. ks. Stanisław Streich

bł. ks. Stanisław Streich

„Cieszymy się, że mamy bł. ks. Stanisława Streicha” - powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który uczestniczył w uroczystościach beatyfikacyjnych w Poznaniu.

Biskup bydgoski podkreślił, że jest to niezwykłe wydarzenie nie tylko dla diecezji bydgoskiej, ale całego Kościoła w Polsce. - W Bydgoszczy możemy doświadczyć jego śladów. W naszym mieście się urodził, w parafii farnej przyjął sakrament chrztu, a w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przeżył Mszę św. prymicyjną - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Bp Szkudło do mężczyzn w Piekarach Śląskich: Rodzinność to życiodajne źródło wartości

2025-05-25 12:36

[ TEMATY ]

rodzina

Pielgrzymka mężczyzn

Piekary Śląskie

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W niedzielę 25 maja w sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich odbywa się pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców. - Na Śląsku rodzina od wieków zajmuje miejsce szczególne. W tradycyjnych domach panowały wartości, takie jak szacunek do starszych, pracowitość, wiara i solidarność. Rodzinność to nie przeżytek, ale życiodajne źródło wartości - mówił na rozpoczęcie bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej do pielgrzymów zgromadzonych na kalwaryjskim wzgórzu.

Pielgrzymka rozpoczyna się tradycyjnie od procesji z bazyliki piekarskiej na kalwaryjskie wzgórze. Tam słowo do zebranych skierował bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej. - W setną rocznicę powstania naszej diecezji stajemy dziś w duchu wiary i wdzięczności wobec Boga, wobec Maryi - Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej i wobec naszych przodków. Wspominamy tych, którzy na tej śląskiej ziemi przez pokolenia żyli Ewangelią, często cicho, pokornie, w codziennym trudzie, lecz z niezłomnym sercem. To oni budowali nasze kościoły: z cegły i modlitwy. To oni, mimo wojen, granic, przemian politycznych i społecznych, nieśli w sobie żywą nadzieję, że Chrystus jest Panem każdego czasu. Na Śląsku, gdzie splatają się języki, kultury i dzieje, wiara była kotwicą, która trzymała rodziny i wspólnoty przy Bogu. Dziękujemy za biskupów, kapłanów, którzy służyli ludowi, często wśród cierpienia i niezrozumienia. Za rodziny, które przekazywały dzieciom pacierz i krzyż. Za babcie uczące śpiewać „Serdeczna Matko” i „Matko Piekarska”, za ojców, którzy w milczeniu klękali do modlitwy. To ich świadectwo staje się dla nas zobowiązaniem - mówił bp Marek Szkudło.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję