Reklama

Wyróżnienie polskiej studentki

Projekt dla Watykanu

Irena Świerdzewska
Niedziela Ogólnopolska 41/2003


Autorka projektu na audiencji u Ojca Świętego

Watykan wybrał polski projekt medalu papieskiego. Medal poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II wykonała Polka - Anna Gulak. Projekt studentki Akademii Sztuk Pięknych wygrał w konkurencji ze znamienitymi włoskimi projektantami.

„Biskup Dziwisz gratulował mi telefonicznie. Podkreślał, że to ogromny sukces. Jestem pierwszą Polką, która przygotowywała projekt dla Watykanu. Jak mówił, komisja oceniająca była zachwycona formą i wykonaniem medalu” - powiedziała Anna Gulak.
Wydany w 25. roku Pontyfikatu i z okazji 100. pielgrzymki Papieża medal odbiega od tradycyjnej płaskiej formy. Artystka zastosowała nowatorskie przełamanie płaszczyzny, co dało efekt przestrzennej formy rzeźbiarskiej.
„Technika przełamania płaszczyzny jest znana, ale jeszcze rzadko stosowana w tego rodzaju pracach” - mówi Anna Gulak.
Awers medalu przedstawia Ojca Świętego w geście błogosławieństwa. Na obrzeżu umiejscowiono napis: „Joannes Paulus PP. II Anno XXV”. Na rewersie na pierwszym planie, z prawej strony medalu wybity jest herb papieski. W tle znajduje się wyrzeźbiona delikatnie Bazylika św. Piotra z kolumnadą. Ta strona medalu zawiera napis „Centesimum AP. Iter Croatia 5-9 VI 2003”.
„Chciałam przedstawić Ojca Świętego w charakterystycznym geście błogosławieństwa. A ponieważ medal związany jest z rokiem jubileuszu Pontyfikatu, umieściłam Bazylikę jako symbol Stolicy Apostolskiej” - mówi autorka projektu. Najtrudniejsze w przygotowaniu gipsowego projektu było techniczne dopasowanie płaszczyzn na awersie i rewersie. Wgłębienie elementów po jednej stronie medalu musiało odpowiadać uwypukleniu elementów po drugiej jego stronie. W przeciwnym razie medal mógłby się nie wybić.
Limitowana seria wytłoczona została w brązie, a następnie pozłocona. Z rąk Ojca Świętego medale otrzymały już osoby, które były szczególnie zaangażowane w przygotowanie papieskich pielgrzymek oraz obchodów roku 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego.
Dwa egzemplarze medalu zostaną przekazane Muzeum Mennicy Państwowej w Warszawie, jeden - Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Reklama

Św. Marek, Ewangelista

Ks. Łukasz Leśniak

Arkadiusz Bednarczyk
Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Dzieje Apostolskie wspominają go jako „Jana zwanego Markiem”, był synem Marii, właścicielki jakiegoś jerozolimskiego domostwa, być może samego wieczernika i krewnym Barnaby (por. Kol 4, 10). Prawdopodobnie ochrzcił go sam św. Piotr Apostoł (por. l P 4,13). Wśród apostołów dojrzewał do pracy misyjnej. Widzimy go najpierw u boku Pawła w czasie jego pierwszej wyprawy misyjnej (Dz 13), a następnie u boku Piotra jako „ucznia i tłumacza”.

Męczennik

Tradycja podaje, że Piotr wysłał go do Egiptu jako biskupa Aleksandrii. Zakładał tam nowe gminy chrześcijańskie. Tam również miał ponieść śmierć męczeńską za panowania cesarza Nerona. Inni przesuwają słusznie datę jego śmierci do czasów cesarza Trajana (98-117). W IX wieku Wenecjanie przewieźli jego relikwie do swojego miasta, gdzie zbudowali mu wspaniałą bazylikę patriarchalną.

Ewangelista

Dzień św. Marka zbiegł się przypadkowo z procesją błagalną, praktykowaną od starożytnych czasów dla uproszenia u Boga dobrych urodzajów. Tak św. Marek stał się orędownikiem u Boga o dobrą pogodę i obfite plony. Największą zasługą św. Marka jest to, że zostawił nam napisany zwięzły opis życia i nauki Pana Jezusa. Jego Ewangelia miała być wiernym echem katechezy św. Piotra. Chodziło mu o doprowadzenie czytelnika do wiary w Bóstwo Jezusa Chrystusa. Napisał ją przed rokiem 62. Święty Marek znał doskonale język aramejski i grecki. Ewangelię swoją pisał zapewne w Rzymie, gdyż przypomina znanych w Rzymie gminie chrześcijańskiej: Aleksandra i Rufusa (por. Mk 15, 21) jako świadków pośrednich męki Pańskiej. Przedstawia się go z księgą i w towarzystwie lwa. Jest patronem Wenecji, Bergamo, Egiptu, pisarzy, notariuszy, murarzy, koszykarzy (wyplatających kosze z wikliny), szklarzy, hodowców bydła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejm przyjął ustawę maturalną!

2019-04-25 18:34

wpolityce.pl

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe. Projekt poparło 235 posłów, przeciw było 168. Zmiany mają pozwolić na spokojne przeprowadzenie matur.

Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem