Reklama

III Dzień Papieski

Piotr Chmieliński
Niedziela Ogólnopolska 43/2003


Koncert ku czci Jana Pawła II w Teatrze Wielkim w Warszawie

„Dziękuję za życzliwość i wszelkie oznaki duchowej bliskości, jakich doznaję każdego dnia, a szczególnie w tzw. Dniu Papieskim. Cieszę się, że różnorakie wydarzenia religijne oraz kulturalne ubogacają i jednoczą, a materialne owoce tych spotkań służą kształceniu młodych ludzi” - powiedział Jan Paweł II w specjalnym przesłaniu do uczestników III Dnia Papieskiego, który obchodzony był 12 października. W całej Polsce odbywały się liczne nabożeństwa, koncerty i sesje naukowe.

Kwesta

Prawie 100 tys. wolontariuszy kwestowało na stypendia naukowe dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin. Polacy chętnie wrzucali datki. Być może nawet chętniej niż przy okazji innych zbiórek. Każdy, kto złożył ofiarę, otrzymywał naklejkę z logo Dnia Papieskiego.

Nagrody TOTUS

W przeddzień Dnia Papieskiego, 11 października, na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono coroczne nagrody TOTUS za wybitne osiągnięcia na różnych polach działalności. I tak w kategorii promocji człowieka, pracy charytatywnej i edukacyjno-wychowawczej nagrody otrzymali: s. Małgorzata Chmielewska i Piotr Pawłowski.
W kategorii osiągnięć w dziedzinie kultury chrześcijańskiej nagrodzono o. Andrzeja Bujnowskiego OP i znanego fotografika Adama Bujaka. W kategorii propagowania nauczania Jana Pawła II nagrodę otrzymała Katolicka Agencja Informacyjna, która od 10 lat codziennie przekazuje informacje dotyczące Pontyfikatu Ojca Świętego.
Listę tegorocznych laureatów uzupełniają twórcy filmu Edi. Przyznano im nagrodę w kategorii medialnej za to, że wbrew komercyjnym modom udało im się stworzyć wybitny film o niezniszczalności dobra i miłości.
Statuetki Totus wraz z kwotą 50 tys. zł przyznaje od 2000 r. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Sesja naukowa

Również 11 października odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim sesja naukowa pt. Jan Paweł II - Apostoł Jedności. Głównym gościem sesji był kard. Giovanni Battista Re, prefekt Kongregacji ds. Biskupów, jeden z najbliższych długoletnich współpracowników Papieża. W swoim referacie podkreślił, że Jan Paweł II jest przede wszystkim człowiekiem modlitwy. „Uderzający jest sposób, w jaki oddaje się modlitwie. Można dostrzec w nim swoiste i naturalne przeniesienie, które go pochłania tak, jakby nie istniały problemy i zadania wzywające go do aktywnego życia. Jego postawa modlitwy jest nacechowana skupieniem i jednocześnie naturalnością. Jest świadectwem zjednoczenia z Bogiem” - mówił kard. Re. Na sesji przemawiali również o. Maciej Zięba OP oraz abp Józef Życiński.

Reklama

Koncert w Teatrze Wielkim

12 października, w sam Dzień Papieski, w Teatrze Wielkim odbył się koncert galowy ku czci Jana Pawła II. Wystąpiło ponad 300 artystów, m.in. Anna Maria Jopek, Natalia Kukulska, Mietek Szcześniak, Grzegorz Turnau, Justyna Steczkowska, „Arka Noego”, młodzież z Ruchu Światło-Życie, schola Cantorum Gedanensis z Gdańska, ludowi śpiewacy spod Biłgoraja i chór braci dominikanów.
Myślą przewodnią koncertu była podróż do źródeł polskiej tradycji religijnej, która ukształtowała Karola Wojtyłę. Artyści przeprowadzili widzów przez cały rok liturgiczny (1977/78) - od Adwentu, przez Wielki Post, Boże Ciało, aż do jesiennego konklawe, na którym wybrany został Jan Paweł II.
Głos zabrał gość honorowy koncertu - kard. Re. „Korzenie wiary i odwagi Papieża są na tej ziemi. Dziękuję Polsce, że dała Kościołowi i światu Ojca Świętego, którego nasze czasy potrzebowały” - mówił.

Modlitwa za Papieża

Wieczorem w kościele akademickim pw. św. Anny w Warszawie w intencji Papieża modlili się przedstawiciele środowisk akademickich. Mszę św. odprawił Prymas Polski - kard. Józef Glemp. Następnie na Placu Zamkowym odbył się apel Warszawy z Papieżem, na który mimo przenikliwego chłodu, przybyło kilka tysięcy mieszkańców stolicy. Wysłuchano m.in. słów Ojca Świętego, który dziękował Bogu i ludziom za 25 lat swojego Pontyfikatu. Śpiewała „Arka Noego” oraz 300-osobowy chór.

Reklama

Ks. Adrian Józef Galbas SAC – biskupem pomocniczym diecezji ełckiej

2019-12-12 12:37

KAI

Ks. Adrian Józef Galbas SAC, prowincjał Księży Pallotynów w Poznaniu został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.


Ks. Adrian Józef Galbas SAC

Biskup nominat Adrian Józef Galbas ma 51 lat. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował też dziennikarstwo. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. Był też proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca w Poznaniu oraz radcą prowincjalnym. Od 2011 roku pełni funkcję przełożonego prowincjalnego pallotyńskiej Prowincji Zwiastowania Pańskiego z siedzibą w Poznaniu.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC, urodził się 26 stycznia 1968 roku w Bytomiu. W 1987 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. W latach 1987-1993 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył 10 września 1993 roku w Zakopanem, a 7 maja 1994 r. roku w Ołtarzewie został wyświecony na kapłana.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC od 1994 do 1995 r. był wikariuszem w parafii św. Michała Archanioła w Łodzi. W latach 1995 – 1998 studiował na KUL-u teologię oraz komunikacje i dziennikarstwo. W latach 1998-2002 pełnił funkcje prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie., a od 2002 do 2005 był radcą w zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. W latach 2002 – 2003 był też sekretarzem ds. Apostolstwa w Częstochowie. W 2003 roku został proboszczem parafii św. Wawrzyńca w Poznaniu i był nim do 2011 roku. Jednocześnie od 2008 do 2011 roku pełnił także funkcję radcy w zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC w 2012 roku otrzymał tytuł doktora teologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 roku jest prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

BP KEP

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Historyczny triumf Polek

2019-12-13 20:36

Zespół wPolityce.pl

Marlena Karwacka i Urszula Łoś wygrały sprint drużynowy podczas zawodów o Puchar Świata w kolarstwie torowym w australijskim Brisbane. Drugie miejsce w zmaganiach mężczyzn w tej konkurencji zajęli Krzysztof Maksel, Mateusz Rudyk i Maciej Bielecki.

wPolityce.pl/youtube TEL-KAB Telewizja Kablowa Pruszków
Urszula Łoś

Karwacka i Łoś, rekordzistki Polski (32,791), miały najlepszy czas w kwalifikacjach (33,189), a w pierwszej rundzie wygrały z Ukrainkami Ołeną Starikową i Liubow Basową. W finale Polki minimalnie zwyciężyły Rosjanki Jekaterinę Rogową i Anastazję Wojnową, choć obu parom zapisano jednakowy wynik - 33,029.

Z kolei Rudyk, Bielecki i Patryk Rajkowski kwalifikacje zakończyli na czwartej pozycji, a w pierwszej rundzie Biało-czerwoni, już z Makselem w miejsce Rajkowskiego, okazali się lepsi od zespołu z Trynidadu i Tobago. W finale uzyskali 45,408 i byli wyraźnie słabsi od Japończyków, do których stracili prawie dwie i pół sekundy.

Wcześniej w wyścigu drużynowym Daria Pikulik, Nikol Płosaj, Katarzyna Pawłowska i Łucja Pietrzak miały ósmy czas kwalifikacji, ale w pierwszej rundzie uległy reprezentantkom Francji. Zostały sklasyfikowane na ósmej pozycji. Zwyciężyły Australijki, które w finale pokonały ekipę Nowej Zelandii.

W rywalizacji mężczyzn w tej konkurencji również najlepsi okazali się reprezentanci gospodarzy, a drugie miejsce zajęła Nowa Zelandia. Polacy nie startowali.

Zawody w Brisbane to przedostatnia runda o PŚ. Ostatnia odbędzie się w kanadyjskim Milton 24-26 stycznia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem