Reklama

III Dzień Papieski

Piotr Chmieliński
Niedziela Ogólnopolska 43/2003


Koncert ku czci Jana Pawła II w Teatrze Wielkim w Warszawie

„Dziękuję za życzliwość i wszelkie oznaki duchowej bliskości, jakich doznaję każdego dnia, a szczególnie w tzw. Dniu Papieskim. Cieszę się, że różnorakie wydarzenia religijne oraz kulturalne ubogacają i jednoczą, a materialne owoce tych spotkań służą kształceniu młodych ludzi” - powiedział Jan Paweł II w specjalnym przesłaniu do uczestników III Dnia Papieskiego, który obchodzony był 12 października. W całej Polsce odbywały się liczne nabożeństwa, koncerty i sesje naukowe.

Kwesta

Prawie 100 tys. wolontariuszy kwestowało na stypendia naukowe dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin. Polacy chętnie wrzucali datki. Być może nawet chętniej niż przy okazji innych zbiórek. Każdy, kto złożył ofiarę, otrzymywał naklejkę z logo Dnia Papieskiego.

Nagrody TOTUS

W przeddzień Dnia Papieskiego, 11 października, na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono coroczne nagrody TOTUS za wybitne osiągnięcia na różnych polach działalności. I tak w kategorii promocji człowieka, pracy charytatywnej i edukacyjno-wychowawczej nagrody otrzymali: s. Małgorzata Chmielewska i Piotr Pawłowski.
W kategorii osiągnięć w dziedzinie kultury chrześcijańskiej nagrodzono o. Andrzeja Bujnowskiego OP i znanego fotografika Adama Bujaka. W kategorii propagowania nauczania Jana Pawła II nagrodę otrzymała Katolicka Agencja Informacyjna, która od 10 lat codziennie przekazuje informacje dotyczące Pontyfikatu Ojca Świętego.
Listę tegorocznych laureatów uzupełniają twórcy filmu Edi. Przyznano im nagrodę w kategorii medialnej za to, że wbrew komercyjnym modom udało im się stworzyć wybitny film o niezniszczalności dobra i miłości.
Statuetki Totus wraz z kwotą 50 tys. zł przyznaje od 2000 r. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Sesja naukowa

Również 11 października odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim sesja naukowa pt. Jan Paweł II - Apostoł Jedności. Głównym gościem sesji był kard. Giovanni Battista Re, prefekt Kongregacji ds. Biskupów, jeden z najbliższych długoletnich współpracowników Papieża. W swoim referacie podkreślił, że Jan Paweł II jest przede wszystkim człowiekiem modlitwy. „Uderzający jest sposób, w jaki oddaje się modlitwie. Można dostrzec w nim swoiste i naturalne przeniesienie, które go pochłania tak, jakby nie istniały problemy i zadania wzywające go do aktywnego życia. Jego postawa modlitwy jest nacechowana skupieniem i jednocześnie naturalnością. Jest świadectwem zjednoczenia z Bogiem” - mówił kard. Re. Na sesji przemawiali również o. Maciej Zięba OP oraz abp Józef Życiński.

Reklama

Koncert w Teatrze Wielkim

12 października, w sam Dzień Papieski, w Teatrze Wielkim odbył się koncert galowy ku czci Jana Pawła II. Wystąpiło ponad 300 artystów, m.in. Anna Maria Jopek, Natalia Kukulska, Mietek Szcześniak, Grzegorz Turnau, Justyna Steczkowska, „Arka Noego”, młodzież z Ruchu Światło-Życie, schola Cantorum Gedanensis z Gdańska, ludowi śpiewacy spod Biłgoraja i chór braci dominikanów.
Myślą przewodnią koncertu była podróż do źródeł polskiej tradycji religijnej, która ukształtowała Karola Wojtyłę. Artyści przeprowadzili widzów przez cały rok liturgiczny (1977/78) - od Adwentu, przez Wielki Post, Boże Ciało, aż do jesiennego konklawe, na którym wybrany został Jan Paweł II.
Głos zabrał gość honorowy koncertu - kard. Re. „Korzenie wiary i odwagi Papieża są na tej ziemi. Dziękuję Polsce, że dała Kościołowi i światu Ojca Świętego, którego nasze czasy potrzebowały” - mówił.

Modlitwa za Papieża

Wieczorem w kościele akademickim pw. św. Anny w Warszawie w intencji Papieża modlili się przedstawiciele środowisk akademickich. Mszę św. odprawił Prymas Polski - kard. Józef Glemp. Następnie na Placu Zamkowym odbył się apel Warszawy z Papieżem, na który mimo przenikliwego chłodu, przybyło kilka tysięcy mieszkańców stolicy. Wysłuchano m.in. słów Ojca Świętego, który dziękował Bogu i ludziom za 25 lat swojego Pontyfikatu. Śpiewała „Arka Noego” oraz 300-osobowy chór.

Ruszyły zapisy na modlitewne wydarzenie „Polska pod Krzyżem”

2019-07-17 14:24

Magdalena Kowalewska-Wojtak

Organizatorzy Wielkiej Pokuty i Różańca do Granic 14 września zapraszają na górę Świętego Krzyża w diecezji sandomierskiej wszystkich, którzy chcą postawić krzyż w centrum swojego życia i Polski.

materiały prasowe

- Pragniemy zaprosić Polaków w kraju i za granicą do tego, aby wyznali wiarę w Jezusa Chrystusa, nawrócili się i postawili krzyż w centrum swojego życia. Zapraszamy do budowania społeczeństwa miłości w Polsce i Europie - mówi jeden z współorganizatorów modlitewnego czuwania Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta. Tłumaczy, że celem wydarzenia jest zatrzymanie tego wszystkiego, co nas frustruje i męczy, co staje się tematami pierwszych stron gazet. - Do odnowy w naszym społeczeństwie potrzeba Jezusa Chrystusa i Jego Krzyża. Chcemy przypomnieć, że początkiem naszej współczesnej cywilizacji i państwa polskiego jest Chrystus, który umarł za nas krzyżu - dodaje Maciej Bodasiński.

- Mimo osób żyjących głęboką wiarę, wśród większości katolików prawdziwy krzyż jest odrzucany. Na całym świecie atak na Kościół nabiera na sile, tracimy młodzież, coraz częściej rozpadają się związki małżeńskie, a na ulicach naszych miast dokonują się publicznie grzechy - mówi „Niedzieli” Lech Dokowicz z Fundacji Solo Dias Basta.  Organizatorzy wskazują, że duchowe zwycięstwo może przyjść tylko przez Chrystusowy krzyż. 

- Celem tego wydarzenia jest to, aby rany, które pojawiają się w Kościele leczyć przez modlitwę. Chcemy, aby jak najwięcej świeckich i kapłanów stanęło razem pod krzyżem. Przez modlitwę chcemy ożywiać życie sakramentalne w Polsce i przywracać szacunek do stanu kapłańskiego - podkreśla Maciej Bodasiński.

Wydarzenie odbędzie się w najstarszym polskim sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Nowej Słupi. Gospodarzami modlitewnego spotkania „Polska pod Krzyżem” będą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Organizatorzy modlitewnego czuwania chcą, aby w sanktuarium, w którym modlił się przed wyruszeniem pod Grunwald król Władysław Jagiełło, przybyło jak najwięcej Polaków .

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w sanktuarium na stronie internetowej www.polskapodkrzyzem.pl rozpoczęły się zapisy. Każda z zarejestrowanych osób otrzyma bezpłatną wejściówkę i indywidualny kod QR. - Jeśli okaże się, że frekwencja dopisuje, będziemy otwierać kolejne punkty modlitewne wokół Góry Świętego Krzyża - tłumaczy Maciej Bodasiński. Zaznacza, że wydarzenie ma być zachętą dla innych, aby w różnych miejscach Polski tego dnia organizowali się na modlitwie i adoracji krzyża.

Na stronie internetowej wydarzenia znajduje się mapa, gdzie poszczególne grupy, zakony czy parafie mogą zgłaszać swoją duchową łączność.- To wydarzenie ma prowadzić nas ku pokojowi i jedności oraz otwierać na działanie łaski Bożej - dodaje Bodasiński.

Teren wokół sanktuarium należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. - Chcemy z wielkim jego poszanowaniem i we współpracy z władzami parku przeprowadzić to spotkanie - mówi Maciej Bodasiński. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie nie zagrozi przyrodzie. Posługujący wolontariusze zobowiązali się, że posprzątają teren na Łysej Górze, najpóźniej do następnego dnia. Ponadto planowana jest kampania informacyjna na temat ekologicznego charakteru świętokrzyskiego wydarzenia.

Modlitwa rozpocznie się w południe w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września. Zaplanowano liczne konferencje i świadectwa, a także procesyjne przejście pod Krzyż. W sanktuarium będzie można wyspowiadać się. Centralnym punktem będzie Msza św., której będzie przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. Spotkanie zakończy się nocnym czuwaniem modlitewnym, które potrwa do następnego dnia, kiedy to przypada  wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej.

Wydarzenie organizuje Fundacja Solo Dias i Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Patronat medialny nad modlitewnym spotkaniem „Polska pod Krzyżem” objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

W 2016 roku Wielka Pokuta na Jasnej Górze zgromadziło ok. 150 tys. wiernych. Z kolei w organizowanym w "Różańcu do Granic" w ponad 20 przygranicznych diecezjach, gdzie znajdowało się kilkaset punktów modlitwy uczestniczyło, około miliona osób.

Magdalena Kowalewka-Wojtak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy: oburzenie skazaniem na śmierć głodową Vincenta Lamberta

2019-07-17 18:03

lk / Warszawa (KAI)

Przygnębienie i oburzenie decyzją lekarzy, którzy zaniechali odżywiania i nawadniania, skazując na śmierć głodową Vincenta Lamberta, pacjenta Kliniki Uniwersyteckiej w Reims we Francji, wyraziło Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich. Mężczyzna zmarł dziewięć dni po odłączeniu go od aparatury podtrzymującej życie.

Poniżej tekst stanowiska przesłanego KAI:

Stanowisko Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich wobec zaniechania żywienia chorego Vincenta Lamberta

1. Jesteśmy oburzeni i przygnębieni decyzją lekarzy, którzy od dnia 3.07.2019 r. zaniechali odżywiania i nawadniania, skazując na śmierć głodową Vincenta Lamberta - pacjenta Kliniki Uniwersyteckiej w Reims we Francji.

2. Działania zespołu medycznego w ostatnich 9 dniach życia Vincenta są sprzeczne z prawami człowieka i zasadami etyki lekarskiej, są formą eutanazji i aktem okrucieństwa wobec pacjenta i jego rodziców. Niszczy to wizerunek lekarza i podważa zaufanie do naszego zawodu.

3. Nie jest uporczywą terapią żywienie przez sondę i pojenie wodą pacjenta z zachowanym samodzielnym oddechem oraz minimalną świadomością.

4. Żaden wyrok sądowy ani opinia specjalistów nie usprawiedliwiają działań zmierzających do zakończenia życia chorego, pozbawienia go jedzenia, picia i pomocy najbliższych oraz odbierania mu możliwości leczenia i rehabilitowania w innym ośrodku medycznym.

5. Mamy nadzieję, że historia choroby i śmierci głodowej Vincenta Lamberta oraz walka jego rodziców i tysięcy ludzi na całym świecie o jego ocalenie przyczynią się do ochrony życia i godności innych ciężko chorych pacjentów.

W imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich:

dr n.med. ELŻBIETA KORTYCZKO, prezes KSLP, specjalista pediatrii i neonatologii,

prof. BOGDAN CHAZAN, wiceprezes KSLP i prezes Oddz. Mazowieckiego, specjalista ginekologii i położnictwa,

lek. ANNA GRĘZIAK, Honorowy Prezes KSLP, anestezjolog, członek Zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta ds. opracowania standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia,

lek. GRAŻYNA RYBAK, delegat Oddz. Mazowieckiego KSLP, specjalista pediatrii,

lek. MARZENNA KOSZAŃSKA, wiceprezes Oddz. Mazowieckiego KSLP, specjalista pediatrii

----

42-letni Vincent Lambert, który po wypadku w 2008 r. był sparaliżowany, żył przez 11 lat w stanie minimalnej świadomości. Na wniosek żony i lekarzy, wbrew prośbom rodziców, którzy chcieli go przenieść do ośrodka opieki, francuski wymiar sprawiedliwości wydał zgodę na jego uśmiercenie. Zmarł 11 lipca, dziewięć dni po tym, jak został odłączony od sztucznego nawodnienia i odżywiania. Dwa dni później odbył się jego pogrzeb.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem