Reklama

Niedziela Łódzka

Wygiełzów: 225 lat kościoła parafialnego

2021-09-27 09:06

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Biskup Ireneusz Pękalski przewodniczył w niedzielę 26 września uroczystej mszy z okazji 225. rocznicy wybudowania modrzewiowego kościoła parafii Nawrócenia Świętego Pawła i Nawiedzenia NMP w Wygiełzowie.

Reklama

- Od 225 lat na terenie Archidiecezji Łódzkiej istnieje Wasz kościół parafialny. Poprzednie pokolenia umacniały się tu wiarą. W tym miejscu są dwa szczególne sanktuaria. Pierwszym z nich jest tabernakulum. To właśnie w tym miejscu Chrystus trwa od tylu już lat po to, by was wspierać w drodze do niebieskiej ojczyzny. Po to, by wasza wiara była owocna, objawiała się w czynach, a nie tylko w deklaracjach (…) Boża moc objawia się w miłosierdziu. Jego obecność pod postacią chleba jest przypomnieniem tej wielkiej miłości. Byśmy my dzisiaj okazywali miłosierdzie innym. Święty Jan od Krzyża powiedział, że „przy końcu życia sądzeni będziemy z miłości” (…) Pamiętamy opis ostatnich czasów sądu ostatecznego. Nie będziemy pytani o urzędy, o bogactwo, o władzę, ale o konkretne sprawy. „Byłem głodny, a daliście mi jeść? Byłem spragniony, a daliście mi pić? Byłem nagi, a przyodzialiście mnie? Byłem chory, a odwiedziliście mnie? Byłem w więzieniu, a przyszliście do mnie?” Jeśli na te pytania będziemy mieli gotową odpowiedź, potwierdzoną naszymi czynami, wejdziemy do Królestwa Bożego. Liczą się czyny – mówił ksiądz biskup. Następnie przytoczył opowiadanie o trzech synach. - Czy dzieci mają wyobraźnię miłosierdzia? Czy włączają się w obowiązki domowe? Może to są drobiazgi, ale z nich składa się nasze życie – przekonywał bp Pękalski. Na zakończenie homilii przytoczył modlitwę św. siostry Faustyny, w której prosiła o łaskę miłosierdzia względem innych. Przed błogosławieństwem Celebrans dokonał poświęcenia odnowionego barokowego ołtarza głównego, w którego centrum znajduje się obraz Matki Boskiej Anielskiej, sprowadzony niegdyś z kościoła klasztornego w Piotrkowie Trybunalskim.

Na zakończenie mszy świętej głos zabrali przedstawiciele władz rządowych i samorządowych obecni na uroczystości. Ksiądz Proboszcz Krzysztof Piec szczególnie podziękował wszystkim, dzięki którym możliwa była renowacja zabytkowego ołtarza z wizerunkiem Matki Boskiej Anielskiej. Zapowiedział także poświęcenie odnowionej kaplicy na cmentarzu parafialnym, którego dokona także biskup Ireneusz Pękalski 6 listopada na mszy o godzinie 12. Po mszy świętej na placu przed świątynią wierni mogli poczęstować się tortem przygotowanym z okazji jubileuszu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Dominikanie objęli parafię Podwyższenia Krzyża Świętego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Jedna z najstarszych łódzkich świątyni – kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego została przekazała pod opiekę zakonowi ojców Dominikanów. Uroczystego powierzenia dokonał biskup Marek Marczak w obecności prowincjała polskich dominikanów, zakonników i parafian.

CZYTAJ DALEJ

W Kamieniu Śląskim w diecezji opolskiej powstaje program duszpasterski dla Kościoła w Polsce

2021-10-15 10:48

kamien.biz

Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim

Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim

W sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim od 13 do 15 października odbywa się spotkanie dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich z całej Polski. Zaprosił ich bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Jego uczestnicy pracują nad programem pastoralnym dla Kościoła w Polsce na rok 2022/2023.

Na spotkaniu obecni są - w liczbie 37 - dyrektorzy Wydziałów Duszpasterskich z całej Polski, a także abp Wiktor Skworc, ustępujący przewodniczący komisji oraz gospodarz i jej nowo wybrany zwierzchnik, bp Andrzej Czaja.

CZYTAJ DALEJ

Kard. M. Semeraro przedstawił rolę postulatora w procesach kanonizacyjnych

2021-10-16 19:24

[ TEMATY ]

Watykan

proces kanonizacyjny

Margita Kotas

Ograniczenie do 30 liczby spraw, którymi może się zajmować jeden postulator na rzymskim etapie ich rozpatrywania oraz pozbawienie kardynałów, biskupów i oficjałów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych pełnienia roli postulatorów – to dwie najbardziej znaczące nowości Regulaminu Postulatorów. Dokument ten, który normuje urząd i zadania tej grupy ludzi, wszedł w życie 11 października, w kolejną (59.) rocznicę rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II. Szczegóły i okoliczności powstania Regulaminu przedstawił w rozmowie z Radiem Watykańskim prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Na wstępie przypomniał on, że dotychczas pracę postulatora regulowały różne przepisy, ujęte w formie Vademecum lub Kodeksu w sprawie postulatorów (Codex pro postulatoribus). Były one dziełem na ogół samych zainteresowanych lub niekiedy kilku oficjałów Kongregacji. Brakowało natomiast jednolitego dokumentu normatywnego, który dotyczyłby całościowo osoby i funkcji postulatora i pod tym względem ogłoszony obecnie Regulamin jest czymś zupełnie nowym – podkreślił kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję