Reklama

Wiadomości ze świata

Z Włoch

Głos w obronie krzyży w szkole

Nie opada fala powszechnego oburzenia po orzeczeniu sędziego Mario Montanaro w procesie przeciwko władzom oświatowym w mieście L’ Aquila w regionie Abruzji (Włochy), nakazującym „w imię wolności religii” usunąć krzyże z klas w szkole w miejscowości Ofena, do której uczęszczają synowie lidera włoskich muzułmanów Adela Smitha (będącego stroną w procesie). Swoją dezaprobatę wobec wyroku sądu wyrazili m.in.: sekretarz generalny włoskiego Episkopatu - bp Giuseppe Betori, prezydent Włoch Carlo Azeglio Ciampi, wicepremier Gianfranco Fini i burmistrz Rzymu Walter Veltroni. Do głosów oburzenia przyłączył się dziennik L’ Osservatore Romano. Również Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 29 października br. nawiązał do sporu wokół usunięcia krzyża. Tymczasem minister sprawiedliwości Roberto Castelli zarządził dochodzenie w celu ustalenia, czy orzeczenie sądu jest zgodne z obowiązującym prawem. Zdaniem byłego prezesa włoskiego Trybunału Konstytucyjnego Antonio Baldassarre - to, że Republika Włoska jest państwem świeckim, nie zmienia faktu, iż religia katolicka ma szczególne miejsce w życiu kraju. Już sama konstytucja - przypomina Baldassarre - uznaje katolicyzm za istotną część tożsamości Włochów. Jego zdaniem, wyrok jest „błędny i dyskusyjny”, a apelacja od niego jest konieczna.

Z Belgii

Coraz więcej krajów za odwołaniem do chrześcijaństwa w konstytucji UE

Coraz więcej krajów deklaruje swoje poparcie dla odwołania się do chrześcijańskich korzeni Europy w przyszłym traktacie konstytucyjnym Unii Europejskiej. Jak wynika z zakończonej w Brukseli sesji międzyrządowej nt. konstytucji UE, 10 z 25 państw (Polska, Austria, Czechy, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Malta, Portugalia, Słowacja i Włochy) popiera umieszczenie w preambule odniesienia do chrześcijaństwa, przy zasadniczym sprzeciwie 3 państw - Belgia, Francja i Turcja popierają wersję Konwentu Europejskiego (odniesienia do „filozofii i kultury greckiej, cywilizacji rzymskiej, epoki renesansu oraz wieku oświecenia”).

Brazylia

Reklama

Kościół katolicki w Brazylii po raz kolejny skrytykował współczesne formy niewolnictwa w tym kraju. Zdaniem o. Xaviera Plassata, znanego w Brazylii obrońcy praw człowieka i koordynatora biura duszpasterstwa krajowego na rzecz walki z niewolnictwem, po pierwszych sukcesach na tym polu nowego prezydenta Luisa Inacio „Lula” da Silvy wszystko zaczyna powracać na stare tory. Francuski dominikanin powiedział m.in., że w Brazylii prześladuje się odważnych sędziów i prokuratorów, którzy prowadzą sprawy przeciwko wielkim właścicielom ziemskim, wykorzystującym ludzi do pracy niewolniczej.

Hiszpania

Abp Paul Cordes - przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum”, przemawiając 23-24 października br. w imieniu Stolicy Apostolskiej na madryckiej konferencji przedstawicieli państw i organizacji zaangażowanych w odbudowę Iraku, powiedział m.in., że pomoc międzynarodowa nie powinna powodować ekonomicznego uzależnienia Iraku ani upokarzać jego mieszkańców. Abp Cordes przedstawił stanowisko Watykanu w sprawie przyszłości tego kraju i odczytał list Ojca Świętego Jana Pawła II do uczestników spotkania. Przypomniał m.in. o humanitarnym zaangażowaniu Kościoła katolickiego na terenie Iraku.

Chorwacja

Stolica Apostolska życzy sobie gorąco współpracy przedstawicieli wspólnot religijnych z instytucjami państwowymi w tym, co dotyczy przedstawiania religii w programach oświatowych. Ukazywanie jej w sposób tendencyjny czy deprecjonujący byłoby dla młodych pokoleń bardzo szkodliwe - powiedział abp Francisco-Javier Lozano, szef delegacji watykańskiej, na zakończonej w Opatii w Chorwacji konferencji europejskich ministrów kultury.

Uzbekistan

Reklama

Uzbeccy katolicy obchodzili 25-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II podczas 4. spotkania ogólnokrajowego w Taszkencie. Znaczenie posługi Papieża przedstawił zebranym przełożony tamtejszej misji sui iuris - o. Krzysztof Kukułka OFM Conv. Podkreślił on m.in. wkład Jana Pawła II w przemiany, dzięki którym w tej byłej republice radzieckiej od 12 lat mogą pracować księża katoliccy. Ze względu na ustawodawstwo uzbeckie, zabraniające publicznej działalności misyjnej, cały ciężar ewangelizacji spada na osoby świeckie.

Ziemia Święta

W sanktuarium w Deir Rafat obchodzono w niedzielę 26 października br. święto Matki Bożej Królowej Palestyny. Eucharystii przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy Michel Sabbah wraz z trzema biskupami pomocniczymi.
W uroczystości maryjnej uczestniczyło kilkudziesięciu księży z patriarchatu i z różnych zgromadzeń zakonnych oraz wielu wiernych z Galilei, Nazaretu, Hajfy, Jerozolimy i z parafii w centrum Izraela. Nie mogli, niestety, przyjechać - z powodu restrykcji izraelskich - katolicy palestyńscy z Betlejem i innych parafii na Zachodnim Brzegu. Szczególną intencją uroczystości u stóp Matki Bożej Palestyny była modlitwa dziękczynna za ćwierćwiecze Pontyfikatu Jana Pawła II i błagalna o pokój w Ziemi Świętej.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II zwołał na 2-3 grudnia br. do Watykanu Synod Biskupów Kościoła Chaldejskiego dla wyboru patriarchy Babilonii Chaldejczyków. Papież podjął tę decyzję, kierując się „ojcowską troską o czcigodny Kościół chaldejski i z uwzględnieniem kanonu 72 § 2 Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich”.

Abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce odprawił w kaplicy Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Rzymie Mszę św. na zakończenie triduum modlitw o beatyfikację s. Celiny Borzęckiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek. W 2003 r. przypada 170. rocznica urodzin i 90. rocznica śmierci s. Borzęckiej.

Ogłoszony został konkurs na hymn XX Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii. Spotkanie młodych całego świata z Papieżem trwać będzie od 16 do 21 sierpnia 2005 r. Propozycje towarzyszącej mu pieśni należy nadsyłać komitetowi organizacyjnemu w Kolonii do końca lutego 2004 r.

Chińska policja zatrzymała 10 księży i grupę seminarzystów Kościoła podziemnego. Księża i seminarzyści spotkali się w miejscowości Shijiazhunag, położonej w północnochińskiej prowincji Hebei. Policja uznała zgromadzenie za nielegalne i aresztowała duchownych.

W Waszyngtonie odbyła się wielka demonstracja dziesiątek tysięcy osób - przeciwników amerykańskiej okupacji Iraku. Ruch antywojenny w USA pobudziła rosnąca nieustannie liczba ofiar wśród żołnierzy stacjonujących w Iraku.

Obietnicą 33 mld dolarów pomocy dla Iraku zakończyła się madrycka konferencja przedstawicieli 61 państw i 19 organizacji zaangażowanych w odbudowę tego kraju (3/4 tej sumy stanowią dotacje, resztę pożyczki).

Michaił Chodorkowski, zwany carem ropy, prezes giganta naftowego Jukos i najbogatszy Rojanin, został aresztowany za przestępstwa gospodarcze. Komentatorzy twierdzą, że prawdziwą przyczyną jego aresztowania jest fakt, iż wspierał partie przeciwne Kremlowi.

W 5 skoordynowanych samobójczych zamachach terrorystycznych w Bagdadzie zginęły co najmniej 42 osoby, a 216 zostało rannych. Był to największy atak zwolenników obalonego reżimu od zakończenia wojny. Najstraszniejszy okazał się zamach na siedzibę Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, w wyniku którego śmierć poniosło 12 Irakijczyków. Wcześniej w stolicy Iraku doszło do ataku rakietowego na najlepiej strzeżony hotel w mieście, w którym przebywał zastępca sekretarza stanu USA Paul Wolfowitz.

Ahmed Kurei, premier Autonomii Palestyńskiej, uległ namowom Jasera Arafata i zgodził się pozostać na stanowisku szefa rządu.

Sąd administracyjny w Harare w Zimbabwe nakazał przywrócić prawo do ukazywania się zamkniętego przez władze jedynego niezależnego dziennika w tym kraju - The Daily News. Państwowa komisja ds. mediów odebrała mu licencję, gdyż ostro krytykował rządy prezydenta Roberta Mugabe.

W Pretorii (RPA) podpisano pakt o zawieszeniu broni w Burundi, co daje nadzieję na całkowite zakończenie trwającej od 1993 r. wojny domowej w tym kraju. Porozumienie parafowali: prezydent Burundi - Domitien Ndayizeye i przywódca paramilitarnych sił FDD Pierre Nkurunziz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Mamy Boga, ale czy Bóg ma nas?

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 30

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Co zrobić, żeby każdy przyjęty sakrament działał jak przełącznik, który nas przestawi z życia światowego na duchowe, z pogańskiego na prawdziwie chrześcijańskie?

W tym roku „wybierzmowałem” już ponad tysiąc osób. Gdyby zebrać dane o liczbie bierzmowanych od każdego polskiego biskupa, okazałoby się, że mamy ogromną armię młodych ludzi, którzy zostali napełnieni Duchem Świętym i którzy zadeklarowali, że „pragną mężnie wyznawać wiarę”. Z tą radością wobec hojności Ducha Świętego miesza się jednak pewne rozczarowanie. Dobrze wiemy, że tylko mała część tych młodych ludzi wchodzi w nowe życie w Duchu Świętym. Trochę podobnie dzieje się z innymi sakramentami. Zastanawiamy się, dlaczego tylu ochrzczonych ludzi zachowuje się jak poganie, dlaczego zwiększająca się liczba przyjmowanych Komunii św. nie przekłada się na budowanie wspólnot chrześcijańskich. Mamy Ducha, ale Duch nie ma nas! Mamy Boga, ale Bóg nie ma nas. Często próbuję zrozumieć, dlaczego święte i przecież skuteczne od strony Pana Boga działania sakramentalne nie wszystkich nas przemieniają. Co zrobić, żeby każdy przyjęty sakrament działał jak przełącznik, który nas przestawi z życia światowego na duchowe, z pogańskiego na prawdziwie chrześcijańskie?

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia szansa zapisów na 41. PPW

2021-07-28 11:18

Paweł Siciński

Trwają zapisy na 41. Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. W D.A. Wawrzyny przy ulicy Bujwida będzie możliwość zgłoszenia się do udziału w tegorocznej pielgrzymce. 

Na stronie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej czytamy "W najbliższą niedzielę i poniedziałek będzie możliwość osobistego zapisania się w Biurze Pielgrzymkowym mieszczącym się w Duszpasterstwie Akademickim Wawrzyny przy ul. Bujwida 51. Przed wyborem zachęcamy do zapoznania się z opisem grupy http://pielgrzymka.pl/index.php/grupy-pielgrzymkowe/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję