Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 45/2003

Podczas Sympozjum dla Osób Konsekrowanych w Auli Papieskiej na Jasnej Górze

Podczas Sympozjum dla Osób Konsekrowanych w Auli Papieskiej na Jasnej Górze

Refleksja nad encykliką o Eucharystii

Encyklika Jana Pawła II Ecclesia de Eucharistia towarzyszyła w dniach 23-24 października 5. Sympozjum dla Osób Konsekrowanych pod patronatem Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski. W spotkaniu wzięło udział ok. 150 osób: siostry zakonne, klerycy i bracia na czele z bp. dr. Stefanem Cichym z Katowic, przewodniczącym Komisji. Konferencje głosili: bp dr Stefan Cichy, ks. prof. dr hab. Bogusław Nadolski z UKSW w Warszawie, ks. prof. dr hab. Jacek Nowak z UKSW w Warszawie, ks. prof. dr hab. Stanisław Czerwik z PAT w Krakowie, ks. dr Rudolf Pierskała z Uniwersytetu Opolskiego i ks. prof. dr hab. Helmut Sobeczko z UO.

„Wierne przesłaniom Ojca Świętego”

Pod takim hasłem ponad 1000 niewiast przybyło 25 października w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet, zorganizowanej przez Duszpasterstwo Kobiet i Polski Związek Kobiet Katolickich. Mszy św. w Bazylice przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet, z którym koncelebrował ks. Tomasz Król - krajowy duszpasterz kobiet. Powitanie wygłosił o. Roman Wit OSPPE. W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup skrytykował politykę obecnego rządu RP dotyczącą rodziny. Oceniając Krajowy Program Działań na rzecz Kobiet, przyjęty przez rząd 19 sierpnia br., bp Wątroba przyznał, że chociaż zawiera on „wiele słusznych ocen i postulatów”, to jednak „większość z nich nie ma nic wspólnego z prawdziwą troską o prawa i godność kobiety”.
W Sali o. Kordeckiego Maria Wilczek, prezes PZKK, wygłosiła konferencję pt. Kobieta kształtująca chrześcijańskie oblicze rodziny.

Pielgrzymka Ruchu „Komunia i Wyzwolenie”

Reklama

Ok. 800 członków Międzynarodowego Ruchu „Comunione e Liberazione” - Komunia i Wyzwolenie 25 października przybyło na doroczną pielgrzymkę w 20. rocznicę obecności Ruchu w Polsce. W spotkaniu wzięło udział także ok. 20 kapłanów, wśród nich ks. Fabio Baroncini, najbliższy współpracownik założyciela i głównego przełożonego Ruchu - ks. Luigi Giussaniego, oraz Jesus Carrascosa, dyrektor Międzynarodowego Centrum Ruchu w Rzymie. Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej odprawił bp Gianni Danzi, sekretarz Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Pielgrzymkę zorganizował ks. Jerzy Krawczyk, odpowiedzialny za Ruch w Polsce.
Ruch „Comunione e Liberazione” jest obecny w ponad 70 krajach świata i zrzesza ok. 100 tys. osób. Stawia sobie za cel wychowanie do dojrzałego chrześcijaństwa.

„Bogu, ludziom i Ojczyźnie!”

To zawołanie towarzyszy działalności Polskiego Związku Katolicko-Społecznego. 26 października przybyło ok. 250 członków PZKS wraz z prezesem Wiesławem Gwiżdżem i sekretarzem Wandą Jaworską-Martycz. Pielgrzymi spotkali się w Sali Papieskiej, gdzie odbyła się akademia z okazji 20. rocznicy Aktu Zawierzenia PZKS Maryi Królowej Polski, podczas której wystąpił chór parafialny z Imielina oraz artyści recytujący poezję maryjną. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył ks. prał. Henryk Zganiacz.
PZKS prowadzi działalność społeczno-charytatywną oraz formacyjną. Zrzesza ok. 12 tys. członków działających w 76 oddziałach.

Koncert Kapeli Jasnogórskiej

23 października Kapela Jasnogórska oraz soliści pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa wykonali w Bazylice Nieszpory Marcina Józefa Żebrowskiego. Koncertem uczczono 25-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie.
Historia Kapeli Jasnogórskiej sięga przełomu XVI i XVII wieku. Założona została dla potrzeb kultu maryjnego i godnego witania królów polskich, dostojników kościelnych, ważnych osobistości i pielgrzymek. Największy okres świetności przeżywała w XVIII stuleciu. Wtedy to należała do czołówki najlepszych zespołów w skali Europy Środkowej.
Dziś Stowarzyszenie „Kapela Jasnogórska” promuje jasnogórską muzykę dawną przez publikacje muzyczne i koncerty. Jego prezesem jest o. Nikodem Kilnar, a sekretarzem - o. Sebastian Matecki.

W skrócie

24 października przybyło ok. 2 tys. maturzystów z diecezji łomżyńskiej wraz z bp. Stanisławem Stefankiem, wychowawcami, 30 duszpasterzami i organizatorem - ks. Jackiem Czaplickim.

25 października modliło się ponad 5 tys. maturzystów z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W pielgrzymce pod hasłem: Przez Maryję do Jezusa wzięli udział: bp Mariusz Leszczyński, 32 kapłanów i ok. 70 wychowawców. Organizatorem był ks. prał. Czesław Grzyb, przewodniczący Wydziału Nauki Chrześcijańskiej.

26 października Mszę św. sprawowało 53 prowincjałów z Zakonu Jezuitów. Mszy św. przewodniczył o. Adam Żak, asystent Europy Środkowowschodniej. Wśród koncelebrujących był ojciec generał Peter-Hans Kolvenbach.
- Tego dnia zakończyła się I seria trzydniowych Jasnogórskich Dni Skupienia, w których wzięło udział 40 osób. Konferencję na temat: Jak Maryja umiłować Chrystusa głosił o. Dariusz Szuba, organizator.

Zapowiedzi

12 listopada - Sesja Krajowego Duszpasterstwa Rolników

13-15 listopada - 14. Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich

14-15 listopada - Pielgrzymka Grup Modlitewnych za Emigrację

15 listopada - Koncert Kapeli Jasnogórskiej z okazji wspomnienia św. Cecylii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjne oazy

2021-08-04 09:02

Archiwum Ruchu Światło-Życie AL

Ruch Światło - Życie Archidiecezji Lubelskiej przygotował dla dzieci i młodzieży kilka wakacyjnych oaz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję