Reklama

Przewodnik po papieskich szlakach

Wśród wielu inicjatyw wydawniczych związanych z uczczeniem i upamiętnieniem jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II godny odnotowania jest dedykowany Ojcu Świętemu przewodnik Urszuli J. Własiuk pt. Ja tam u was byłem... - pilnujcie mi tych szlaków.
Jest to turystyczny przewodnik po szlakach, którymi wraz z przyjaciółmi wędrował ks. Karol Wojtyła. Jest to także pamiętnik zawierający wiele wspomnień uczestników tych wycieczek i wreszcie - album ze wspaniałymi zdjęciami, często unikatowymi dokumentami i cennymi pamiątkami rodzinnymi uczestników tamtych wypraw, zdjęciami dokumentującymi różne wydarzenia oraz ukazującymi piękno krajobrazu. Nie będzie przesadą, jeśli określi się go jako dzieło niezwykłe.
Ja tam u was byłem... rozpoczyna opis etapu życia Karola Wojtyły, z którym wiążą się jego pierwsze, dziecięce jeszcze górskie wędrówki. Następne rozdziały obejmują kolejne pasma górskie, którymi wędrował. Okazuje się, że nie ma zakątka w polskich górach, w których nie byłoby śladów ks. Karola Wojtyły. Obejmują one kolejno: Pogórze Wielickie z Niegowicią, Beskid Średni, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski, Sudety, Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry. Osobno został potraktowany Ludźmierz z Gaździną Podhala i Raba Wyżna, leżąca u stóp Podhala rodzinna miejscowość abp. Stanisława Dziwisza, oraz Jura Krakowsko-Częstochowska. Dalej - Pieniny, Beskid Sądecki, Bieszczady i Beskid Niski. Zupełnie nowatorskim i autorskim pomysłem Urszuli Własiuk jest propozycja Maryjnego Szlaku Papieskiego - Szlaku Złotej Róży, który daje możliwość nawiedzenia miejsc z wizerunkami Matki Bożej, szczególnie bliskich Ojcu Świętemu. Jest to propozycja pielgrzymki autokarowej lub samochodowej, również dla osób starszych o obniżonej sprawności fizycznej. Szlak prowadzi z Krakowa (Dębniki) przez Skawinę, Radziszów, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Suchą Beskidzką i Maków Podhalański. Dalszą trasę można wybrać wariantowo: do Ludźmierza przez Jordanów lub przez Zawoję. Przewodnik uwzględnia także „papieski szlak na niebie” - a więc miejsca, które Ojciec Święty podczas swych pielgrzymek do Polski oglądał z okna helikoptera. Zamykają go „szlaki pachnące jaworem”. To szlaki papieskie otwarte w Beskidzie Wyspowym i w Gorcach jako żywy pomnik dla upamiętnienia 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. Powstały dzięki wysiłkowi lokalnych społeczeństw i samorządów. Obok tablic informujących o tych szlakach posadzono tam charakterystyczne dla tych terenów jawory. O ich otwarciu oraz o I Rajdzie Gwiaździstym tymi szlakami szeroko informowała Niedziela, która patronowała tej inicjatywie.
W przewodniku znalazła się też informacja o jednym z najwierniejszych towarzyszy górskich wypraw ks. Karola Wojtyły - słudze Bożym Jerzym Ciesielskim. Ponadto czytelnik znajdzie też informacje o turystycznej odznace im. Jana Pawła II, a także modlitwy przewodnika i ratownika górskiego.
Dzieło Urszuli Własiuk szeroko wykracza poza formułę typowego przewodnika turystycznego, bo mówi też o niezwykłym turyście - przyszłym papieżu. Jest próbą przybliżenia czytelnikowi osoby Jana Pawła II i jego nauczania na tle umiłowanych przez niego polskich krajobrazów, przyrody, kultury i historii oraz zachętą do wędrowania papieskimi szlakami.

Przewodnik można zamawiać pod adresem: Foto-Ula, ul. prof. Bochnaka 2, 30-698 Kraków, tel. (0-12) 654-90-96.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

[ TEMATY ]

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

Maj to miesiąc szczególny, nie tylko ze względu na coraz cieplejsze dni i pięknie śpiewające ptaki. Maj to w Kościele miesiąc poświęcony Matce Bożej. Portal „Niedzieli” na ten wyjątkowy czas przygotował specjalny ewangelizacyjny projekt pt. #NiezbędnikMaryjny.

Pragniemy wspólnie z Wami każdego kolejnego dnia w maju odnajdywać drogę do Maryi. W naszym specjalnym internetowym kalendarzu znajdziecie co dzień nowe materiały przybliżające osobę Rodzicielki Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjne oazy

2021-08-04 09:02

Archiwum Ruchu Światło-Życie AL

Ruch Światło - Życie Archidiecezji Lubelskiej przygotował dla dzieci i młodzieży kilka wakacyjnych oaz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję