Reklama

Krzyż z Giewontu w Wojcieszowie

Niedziela Ogólnopolska 45/2003

Ks. kan. Franciszek Rokicki na tle krzyża w Wojcieszowie

Ks. kan. Franciszek Rokicki na tle krzyża w Wojcieszowie

Wojcieszów to urokliwe miasteczko w Górach Kaczawskich na Dolnym Śląsku. Są one wprawdzie niższe od Tatr, ale każdy góral poczuje się tutaj jak w domu. Gdyby wyjrzał z okna, zobaczyłby identyczny krzyż, jak... na Giewoncie.
Wykonali go górale - rodzina Gąsieniców Makowskich: Władysław, Janusz i Andrzej. Ustawienie w Wojcieszowie (diecezja legnicka) repliki krzyża z Zakopanego było pomysłem miejscowego proboszcza - ks. kan. Franciszka Rokickiego, też górala, pochodzącego z Lasek k. Nowego Targu. Krzyż poświęcił w 2001 r. biskup legnicki Tadeusz Rybak. Ówczesny biskup - obecnie już arcybiskup - Stanisław Dziwisz przysłał na tę okazję list z gratulacjami.
Na krzyż z Giewontu spoglądał często Karol Wojtyła - jako ksiądz, biskup, kardynał i w końcu papież. Jak sam mówi, góry w kształtowaniu jego duchowości odegrały znaczącą rolę. Pamięta wciąż o symbolu z Giewontu w dalekim Rzymie, o czym mogą świadczyć słowa wypowiedziane przez niego 9 marca 1980 r. do pielgrzymów z Zakopanego: „Kiedy patrzę na Was, widzę właściwie jeden wielki Przybytek Pański, jedną wielką Świątynię Bożą, na której szczycie stoi krzyż, umieszczony na Giewoncie (...). Ten krzyż na Giewoncie jest jakby zwieńczeniem wielkiej świątyni Tatr, świątyni Podhala, a poniekąd i świątyni całej naszej Ojczyzny. Ten krzyż i tę świątynię noszę w pamięci i sercu. Nigdy ich już z pamięci i serca nie stracę, bom tak bardzo wrósł w tę ziemię, w te góry i w tych ludzi...”.
Wszystko zaś zaczęło się na początku XX stulecia, które w wielu miejscach świata uczczono, stawiając na szczytach gór żelazne krzyże. Taki krzyż stanął m.in. na Wezuwiuszu. Górale, lud nabożny i honorowy, nie chcieli być gorsi. Zwrócili się w tej sprawie do ks. Kazimierza Kaszelewskiego, ówczesnego proboszcza zakopiańskiego, a ten podjął ten pomysł.
19 sierpnia 1901 r. ks. Władysław Bandurski, kanclerz kurii biskupiej w Krakowie, późniejszy biskup polowy Wojska Polskiego. Góralska robota okazała się tak mocna, jak oni sami. Krzyż z Giewontu nie dał się wichrom, srogim zimom, dwóm wojnom światowym i władzy ludowej. Jest więc nadzieja, że i krzyż z Wojcieszowa - ustawiony w 2001 r. z okazji przełomu tysiącleci - przetrwa wieki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

W drodze do Maryi - wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska

2021-08-03 11:58

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Z entuzjazmem i wielką radością w sercach wyruszyła w drogę sztafetowa, 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę.

Początkiem pielgrzymowania była Msza św. we wrocławskiej katedrze, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. Kapłan wyraził radość z powodu tak licznie zgromadzonych w kościele osób.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do ewangelizowania nowych pokoleń

2021-08-04 10:21

[ TEMATY ]

młodzi

Franciszek

młodzież

Grzegorz Gałązka

„Zachęcam wszystkich – a zwłaszcza młodych – aby w mocy Ducha Świętego nieśli z odwagą i entuzjazmem Ewangelię Chrystusa przyszłym pokoleniom” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, zwracając się do pielgrzymów polskich obecnych w auli Pawła VI. Papież nawiązał do piątej rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję