Reklama

Kultura

Ludowy przekaz wiary

Jak ważny dla chrześcijaństwa w Polsce był i jest kult Najświętszej Maryi Panny, świadczy fakt, że Bogurodzica, najstarsza pieśń religijna zapisana w języku polskim, przez pewien czas była traktowana jak hymn narodowy. Świadczy o tym również liczba pieśni ku czci Maryi, które na przestrzeni stuleci powstały w naszej Ojczyźnie.

2021-09-28 14:28

[ TEMATY ]

kalendarz

Mat.prasowy

Autorzy tych tekstów z jednej strony starali się przekazać główne prawdy wiary związane z osobą Maryi (że jest Ona Matką Boga, że jest niepokalanie poczęta, że jest orędowniczką i pośredniczką u Boga, że jest Matką wszystkich wierzących), a z drugiej – chcieli zapewnić wiernych, że wybrana przez Boga Maryja jest człowiekiem, jedną z nas (stoi blisko każdego ze swoich dzieci, rozumie je, troszczy się o nie, pomaga im w nieszczęściach i chorobach). Polskie pieśni maryjne to bogactwo treści teologicznych i świadectwo tego, jak przeżywali wiarę nasi przodkowie. Dlatego w kalendarzu na 2022 rok zamieściliśmy fragmenty najbardziej znanych pieśni ku czci Matki Bożej, które mogą pomóc każdemu z nas przeżywać kolejne miesiące w duchu pokory i pobożności Maryi.

Reklama

Wiele pieśni maryjnych w Polsce powstało w środowiskach twórców ludowych, którzy kult Maryi szerzą nie tylko śpiewem, lecz także rzeźbą i malarstwem. Niemal w każdym zakątku Polski odnajdziemy twórców, którzy w sposób charakterystyczny dla swojego regionu przedstawiają Matkę Bożą. W kalendarzu zamieściliśmy wizerunki Maryi w stylu charakterystycznym dla Podhala, namalowane na szkle przez panią Marię Gąsienicę-Gładczan. Widoczne są w nich inspiracje obrazami wyznaczającymi kanon ikonografii maryjnej w Ko-ściele w Polsce i na całym świecie; rozpoznamy więc wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej, Matki Bożej Różańcowej, Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Ale są wśród nich również inspirowane pobożnością ludową, jak ten przedstawiający Maryję jako małą dziewczynkę i Jej mamę – św. Annę. Pełna kolorów paleta, zawierająca charakterystyczne, ozdobne ornamenty góralskie – parzenice, i niemal dziecięca, prosta forma przekazu pomagają przeżywać wiarę w sposób pokorny i radosny.

Pobożność ludowa, jeśli jest zgodna z nauką Kościoła, staje się cenną siłą w ewangelizacji, w katechezie, a przede wszystkim w przekazywaniu wiary następnym pokoleniom. Święty Jan Paweł II tak o niej pisał w przesłaniu do Zebrania Plenarnego Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów we wrześniu 2001 roku: „pobożność ta jest wyrazem wiary, która skupia w sobie elementy kultury określonego środowiska i uzewnętrznia oraz w sposób żywy i skuteczny pobudza wrażliwość uczestników. Ludowa pobożność, wyrażająca się w różnorodności form, jeśli jest autentyczna, wypływa z wiary i z tej racji winna być należycie ceniona i rozwijana”.

Cieszymy się, że sięgają Państwo po nasz kalendarz, który wydajemy od początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, i życzymy, aby 2022 rok był dla Państwa czasem szczególnego wstawiennictwa Maryi i pełnego zaufania Bogu, czasem doświadczania duchowego pokoju i dzielenia się Bożą miłością, czasem radosnego świadczenia o Panu Jezusie w codzienności, pełnej również ludzkich sukcesów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tak oto bije czas...

Niedziela rzeszowska 1/2017, str. 5

[ TEMATY ]

kalendarz

Arkadiusz Bednarczyk

Wieże kościoła popijarskiego w Rzeszowie – na jednej z nich widnieje stary zegar...

Wieże kościoła popijarskiego w Rzeszowie – na jednej z nich widnieje stary zegar...

Wszystkie ranią, jedna z nich zabija – takie napisy umieszczano w dawnych czasach na kościelnych zegarach. Dzisiaj, kiedy z lękiem stajemy u progu nowego roku i robimy rozmaite bilanse i postanowienia, bardziej niż w inne dni odczuwamy upływ czasu.

CZYTAJ DALEJ

IV Kongres św. Ojca Pio

2021-10-12 14:22

[ TEMATY ]

O. Pio

kongres

IV Kongres św. Ojca Pio odbędzie się 16 października 2021 r. zarówno w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Gdańsku jak i w historycznej Sali BHP w Gdańsku. „Katolicka nauka społeczna" będzie głównym tematem przewodnim debat podczas IV. edycji Kongresu.

„Zachęcam zarówno do uczestnictwa w IV Kongresie św. Ojca Pio jak i do skorzystania z zaproszenia do całodziennego udziału w uroczystościach modlitewnych związanych z peregrynacją relikwii I. stopnia Św. Ojca Pio. Święty Stygmatyk charakteryzował się wielką pokorą i duchem modlitwy, za jego wstawiennictwem niezliczona ilość osób odzyskiwała i nadal odzyskuje zdrowie duchowe i fizyczne” – stwierdza Brat Zdzisław Duma, Asystent Prowincjalny Grup Modlitwy Ojca Pio (GMOP).

CZYTAJ DALEJ

Świadczyć i być razem

2021-10-16 16:19

Norbert Polak

Biskup Robert wezwał młodych do radosnego i odważnego świadczenia o Chrystusie

Biskup Robert wezwał młodych do radosnego i odważnego świadczenia o Chrystusie

W kościele Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie 15 października bp Robert Chrząszcz udzielił młodym sakramentu bierzmowania.

Podczas homilii hierarcha podkreślił trud włożony w przygotowania do tego dnia: - To całe przygotowanie, te wszystkie zasady, pytania, nauki, spotkania, modlitwy miały was doprowadzić do tego momentu, aby każdy z was zechciał otworzyć swoje serce na te dary Ducha Świętego, którymi Pan Bóg chce was dzisiaj obdarować. Od ciebie zależy, co ty zrobisz z tym darem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję