Reklama

Wiara

4 października

#NiezbędnikRóżańcowy: ...Błogosławionaś Ty między niewiastami…

W naszych rozważaniach wędrujemy szlakiem pozdrowienia anielskiego. Dzisiejszy fragment tej wyjątkowej modlitwy - tak często powtarzanej przez nas w tym pięknym miesiącu jakim jest październik – brzmi: Błogosławionaś Ty między niewiastami…

2021-10-03 20:30

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Adobe.Stock

I tu powrócę do wydarzeń związanych z moją diecezją. Kiedy 12 czerwca 1999 roku do Zamościa przybył Następca św. Piotra, Jan Paweł II, swoje rozważanie wygłoszone podczas liturgii słowa przy kościele Matki Bożej Królowej Polski poświęcił błogosławieństwu, jakie stało się udziałem Maryi. Św. Jan Paweł II tak nauczał:

„Dobrze znana jest ta Jej droga po zwiastowaniu - z Nazaretu w górzyste okolice Judei, gdzie mieszkała Jej krewna Elżbieta. Maryja idzie, ażeby pomóc swojej krewnej w tych dniach przygotowania do macierzyństwa. Idzie drogami swojej ziemi, niosąc w sobie największą tajemnicę.


Podziel się cytatem

Reklama

Czytamy w Ewangelii, że objawienie tej tajemnicy dokonało się w sposób niezwykły. «Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona» (Łk 1, 42) - tymi słowami powita Maryję Elżbieta. «A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?» (Łk 1,43). A więc Elżbieta już wie o tym, co Bóg zamierzył, co w tej chwili jest tajemnicą jej własną i tajemnicą Maryi. Wie, że jej syn, Jan Chrzciciel, ma przygotować drogę Pańską. Ma się stać zwiastunem Mesjasza - Tego, którego poczęła za sprawą Ducha Świętego Dziewica z Nazaretu”.

W to zwyczajne życie Maryi wszedł Boży Posłaniec. Być może zastał ją podczas przygotowania jedzenia, chociaż stara adwentowa pieśń mówi: Panna na ten czas psałterz czytała, gdy pozdrowienie to usłyszała…. Maryja na co dzień oprócz modlitwy zajmowała się szarymi codziennymi sprawami. „To zwyczajne życie Matki Bożej było gruntem, na którym miała miejsce wyjątkowa relacja i głęboki dialog między nią a Bogiem, między nią, a jej Synem – wskazuje Ojciec Święty Franciszek.

Tajemnica zwiastowania i wybrania Maryi na Matkę Bożego Syna była dla Niej samej źródłem błogosławieństwa, bo przecież pośród wielu niewiast, Ona była najgodniejsza, by mógł się w Niej począć i z Niej się zrodzić Król nad królami, Pan nad panami. Wyjątkowość daru, jakim została obdarowana Maryja dostrzega Jej krewna Elżbieta. Podkreślił to Jan Paweł II, gdy podczas wspomnianej wizyty w Zamościu mówił: „Spotkanie obu matek, Elżbiety i Maryi, uprzedza wydarzenia, które kiedyś mają się dokonać i niejako do nich przygotowuje. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła słowu Boga, zwiastującemu Ci narodzenie Odkupiciela świata - mówi Elżbieta. A Maryja odpowiada słowami Magnificat: «Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy» (Łk 1, 46-47). Zaprawdę wielkie dzieła Boże, wielkie Boże tajemnice dokonują się w ukryciu, w domu Zachariasza. Kościół cały będzie nieustannie do nich nawiązywał, będzie wraz z Elżbietą powtarzał: «Błogosławiona jesteś Ty, któraś uwierzyła» i będzie wraz z Maryją śpiewał Magnificat”.

Reklama

Śpiewając hymn uwielbienia, dziękujmy Panu Bogu za dar Maryi i tajemnicę Jej wybrania. Niech Ona sama uprasza nam dar błogosławieństwa.


Podziel się cytatem

Czytanki przygotowuje: ks. Krzysztof Hawro /Niedziela

Pomódl się wspólnie z nami. Start transmisji modlitwy różańcowej z Jasnej Góry o godz. 16:00, a o 19.00 tramsmisja nabożeństwa październikowego.

O godz. 20:25 polecamy różaniec z ks. Teodorem Sawielewiczem na kanale Teobańkologia.

Rozważmy razem z Aniołami ich udział w tajemnicach różańcowych, kultywowanych z głęboką wiarą w narodzie polskim i niemal na całym świecie. Zastanówmy się także, czy i jaki jest udział Anioła w moizm życiu.

Tajemnice radosne

Tajemnice radosne przybliżają i przypominają nam najważniejszy i chyba najpiękniejszy okres życia człowieka, okres szczęśliwego dzieciństwa oraz ciekawej, pełnej marzeń i poszukiwań młodości. Ale czy tak jest we wszystkich przypadkach? Są dzieci smutne, dzieci, którym nikt nie zaspokoił nawet ich podstawowych potrzeb psychologicznych, dzieci porzucone, nie znające ojca, matki, które nie wiedzą, czym jest dom rodzinny. W tajemnicach radosnych śledzimy życie Jezusa, który przeżywa problemy swego dzieciństwa, trudności, radości i smutki. A w tym wszystkim ma swój udział Anioł, zarówno w życiu Jezusa, jak i naszym.

Ocena: +36 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja prosi o różaniec – Pompeje

2021-10-13 20:45

[ TEMATY ]

różaniec

październik

Matka Boża Pompejańska

#NiezbędnikRóżańcowy

pl.wikipedia.org

W naszej różańcowej wędrówce przywędrowaliśmy na ziemię włoską, do Pompei, gdzie w 1872 r. nowo nawrócony Bartolomeo Longo, przyjechawszy do Pompei „wędrował po okolicy, przechodząc w pobliżu znajdującej się tam kapliczki, usłyszał wyraźnie jakiś głos, który powiedział do niego: "Kto szerzy różaniec, ten jest ocalony! To jest obietnica samej Maryi".

Usłyszawszy te słowa, nie zastanawiał się nawet przez moment. Jeszcze nie otrząsnął się ze zdumienia, a już obiecał Maryi, że do końca swoich dni będzie rozpowszechniał różaniec.. W tej samej chwili dzwony kościelne uderzyły na Anioł Pański. Bartolomeo uklęknął do pierwszego różańca związanego ze złożoną przysięgą”...

CZYTAJ DALEJ

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o reformie liturgicznej

2021-10-18 11:57

[ TEMATY ]

liturgia

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Od Soboru Trydenckiego Kościół, broniąc swojej tożsamości przed zapędami ruchów związanych z reformacją, ujednolicił przepisy liturgiczne, uważając słusznie, że liturgia ma w wiernych podtrzymywać świadomość świętości Boga, Kościoła, wiary i chrześcijańskich wartości.

Porządek liturgii skodyfikowany w XVI w. pozostawał niezmienny aż do II soboru watykańskiego. Od Soboru Trydenckiego liturgia była „świętą czynnością”, której przepisów nikt się nie ważył kwestionować. W seminariach klerycy uczyli się dokładnie zarówno skomplikowanych przepisów (rubryk), jak i gestów oraz słów, które wsparte językiem łacińskim dawały gwarancję jedności Kościoła na całym świecie. Jedność wiary, jedność kultu, jedność dyscypliny. W tym upatrywano lekarstwo na wszystkie tendencje odśrodkowe, które nękały wspólnotę katolicką.

CZYTAJ DALEJ

Minister zdrowia: przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii

2021-10-20 14:08

[ TEMATY ]

pandemia

fot. Adam Guz/KPRM)

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii, z tygodnia na tydzień podwaja się liczba zakażeń – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister Niedzielski na konferencji w Legnicy mówił, że przez ostatnie dwa dni "mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję