Reklama

Kościół

Carl A. Anderson: Pro-life elementem tożsamości Rycerzy Kolumba

Rycerze Kolumba od samego początku byli zaangażowani w sprawę pro-life. Obrona ludzkiego życia jest kwestią, która znajduje się w samym sercu tego, co oznacza bycie Rycerzem Kolumba – powiedział w rozmowie z Family News Service Carl A. Anderson, który jest w trakcie wizyty w Polsce. Wieloletni Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba został uhonorowany nagrodą Totus Tuus 2021 za promowanie nauczania św. Jana Pawła II.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pro life

Monika Książek/Niedziela

Carl A. Anderson

Carl A. Anderson
Carl A. Anderson przypomniał, że od lat Rycerze Kolumba, największa na świecie świecka organizacja o charakterze charytatywnym, zrzeszająca obecnie ponad 2 mln członków, stają po stronie najsłabszych i wykluczonych, szczególnie nienarodzonych dzieci. Jak zaznaczył były Najwyższy Rycerz, ich „tradycją jest pomaganie tym, którzy sami nie mogą sobie pomóc, pomaganie słabym, pomaganie tym, którzy cierpią z powodu niesprawiedliwości”.

Podziel się cytatem

Anderson podkreślił duże znaczenie inicjatywy, którą zainicjowali i propagują Rycerze Kolumba. Do tej pory ofiarowali 1400 ultrasonografów, dzięki którym wiele matek zdecydowało się zrezygnować z aborcji. Najwyższy Rycerz opowiedział historię pewnej kobiety, przekazaną przez pielęgniarkę. Ta kobieta planowała aborcję, ale badanie ultrasonografem sprawiło, iż zrozumiała prawdę: to było jej dziecko, które nawet do niej pomachało. „Taka jest siła prawdy. I myślę, że jeśli uda nam się przebić przez polityczną retorykę, ideologię i porozmawiać z kobietami o rzeczywistości, to one w głębi serca wiedzą, że chcą chronić i urodzić swoje dziecko” – powiedział Anderson, podkreślając znaczenie prawdy w walce o ludzkie życie.

Trzynasty Najwyższy Rycerz przypomniał również, że założyciel wspólnoty ks. Michael McGivney został ogłoszony błogosławionym na skutek cudu, jaki dokonał się na dziecku nienarodzonym.

Reklama

Anderson dodał, że decyzja o utworzeniu przed laty Rycerzy Kolumba w Polsce, była w pewnym sensie wyrazem wdzięczności za Jana Pawła II i tego co on dokonał w kwestii promocji osób świeckich. „Tak wiele osób było życzliwych i wspierających Rycerzy Kolumba, w tym Ojciec Święty Jan Paweł II. Tak więc bardzo się cieszymy, że możemy być też tutaj w Polsce” – zaznaczył.

Po raz pierwszy Carl A. Anderson spotkał się z Janem Pawłem II w wieku 29 lat. Uczestniczył w prywatnej Mszy papieża, a następnie w spotkaniu w jego apartamencie. W kolejnych latach był wielokrotnie zapraszany do Watykanu. Wspomina, że w trakcie tych wizyt u papieża dało się zaobserwować, iż Jan Paweł II potrafił i lubił słuchać. Korzystał nie tylko z oficjalnych kanałów komunikacji, ale lubił też rozmawiać osobiście z różnymi ludźmi.

Zdaniem Andersona najważniejszym przesłaniem polskiego papieża była zachęta, aby szeroko otworzyć drzwi Chrystusowi. Poza tym wieloletni Najwyższy Rycerz Kolumba podkreślił kwestie miłosierdzia, przebaczenia i pojednania, które były wyraźnie obecne w nauczania Jana Pawła II. „Jeśli więc ktokolwiek miał okazję lub powód, by czuć urazę, gniew, być mściwym, to z pewnością był to Jan Paweł II i wielu jego rodaków w Polsce. Jakie jednak było jego przesłanie? Miłosierdzie, pojednanie, przebaczenie, uznanie i poszanowanie godności każdego człowieka” – przypomniał Anderson. „Nie była to tylko abstrakcja, ale coś osobistego i można to było w papieżu dostrzec. I myślę, że to właśnie nadało jego nauczaniu taką moc” – dodał.

Reklama

W odpowiedzi na liczne zasługi polskiego papieża, także dla Stanów Zjednoczonych, Rycerze Kolumba przed laty otworzyli sanktuarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie.

Carl A. Anderson pełnił funkcję Najwyższego Rycerza w Zakonie Rycerzy Kolumba od 2000 do 2021 roku. Zainicjował wiele nowych inicjatyw charytatywnych i wsparcia lokalnych społeczności oraz Kościoła. Pod przewodnictwem Andersona liczba członków Zakonu osiągnęła niemal 2 mln. Obecnie wśród ponad 2 mln członków ok. 7000 stanowią Polacy. Organizacja Rycerzy Kolumba została powołana do życia 29 marca 1882 r.

Przed przyjęciem funkcji przewodzenia Rycerzom Kolumba Carl A. Anderson przeszedł karierę jako urzędnik państwowy i wychowawca. Przez wiele lat pracował na różnych stanowiskach państwowych, m.in. w gabinecie Prezydenta Stanów Zjednoczonych jako Dyrektor Białego Domu ds. Komunikacji Społecznej. Był także członkiem Amerykańskiej Komisji ds. Praw Obywatelskich. Wykładał prawo rodzinne w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Był również jednym z założycieli, zastępcą przewodniczącego i pierwszym dziekanem Wyższej Szkoły Teologicznej w Waszyngtonie, będącej dziś jednym z wydziałów Katolickiego Uniwersytetu Ameryki.

Nagroda Totus Tuus jest przyznawana przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. To najważniejsza nagroda Kościoła katolickiego w Polsce przyznawana od 2000 r.

2021-10-12 09:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budapeszt: biskupi wzywają do obrony życia w łonie matki

[ TEMATY ]

aborcja

pro life

Artur Stelmasiak

Z okazji przypadającego dzisiaj w liturgii święta Młodzianków biskupi węgierscy opublikowali list pasterski, apelując o ochronę każdego życia ludzkiego, które zaczyna się od chwili poczęcia.

Biskupi zapewniają o swej modlitwie, aby zarówno wierni jak i całe węgierskie społeczeństwo wysłuchało Bożego nauczania, będącego błogosławieństwem dla świata. Zwracają uwagę, że odkąd aborcja została zalegalizowana w ich ojczyźnie dekretem z 1956 roku., „6 milionów naszych rodaków się nie urodziło”, co oznacza, że „niemal tyle samo istnień zostało unicestwionych, ile urodziło się na Węgrzech w tym samym okresie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

KSM. Wracają spotkania z cyklu Człowiek z Pasją

2021-12-02 09:53

[ TEMATY ]

KSM

Człowiek z Pasją

fb/KSMZG

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży po małej przerwie powraca do spotkań "Człowiek z Pasją". Kto tym razem będzie gościem Agnieszki Wojnarowicz?

Z racji pandemii najbliższe spotkanie nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Chętni mogą wziąć w nim udział w LIVE na fanpage'u stowarzyszenia FACEBOOK.COM/KSMZG

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję