Reklama

Kościół

Abp Kupny w Rzymie: W pracy formacyjnej świeckich musi być ukazywana różnica między celem a środkami

W pracy formacyjnej świeckich musi być ukazywana różnica między celem a środkami. Celem jest budowanie komunii z Bogiem, z bliźnimi, a środki prowadzące do tego celu mogą być różne – powiedział abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w rzymskiej Bazylice św. Jana na Lateranie, w ramach wizyty ad limina apostolorum w Watykanie drugiej grupy polskich biskupów.

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

świeccy

Karol Porwich/Niedziela

Odnosząc się do dzisiejszej Ewangelii, abp Kupny zauważył, że dla faryzeuszów rytuały były ważniejsze od spotkania z Panem Jezusem. „Kiedy Jezus pominął zewnętrzne znaki od razu powstało zdziwienie, od razu powstało zgorszenie. Jezus celowo nie dostosował się do tych obyczajów, chcąc przekazać pewną naukę. Jezus nie potępiał faryzeuszów za to, że umywali ręce, że dawali dziesięcinę. Ale dlatego, że we wnętrzu, w swoim sercu, pełni byli złości, zakłamania, pychy. Chrystus demaskuje błąd faryzeuszów, który polegał na absolutyzacji środków” – zauważył.

Abp Kupny podkreślił w homilii, że środki były wyniesione do rangi celów. „Środek przestał być drogą do celu, czyli te wszystkie rytuały, które miały być jedynie drogą do zjednoczenia z Bogiem, do bliskości z Bogiem. Cała uwaga faryzeuszów była zwrócona na środki. Cel nie był ważny, tylko dokładne wypełnienie przepisów” – powiedział. Dodał, że tym samym środek stał się bożyszczem, stał się ważniejszy od celu.

Metropolita wrocławski postawił również pytanie, czy absolutyzacja środków, zaniedbanie istoty rzeczy, nie grozi czasem naszej wspólnocie Kościoła. „Forma i język kultu, prawa, zwyczaje są tylko środkiem do spotkania z Bogiem, środkiem do przeżycia religijnego, ale nie celem. A czy czasem w mentalności wielu nie uległy one absolutyzacji? Ta absolutyzacja środków grozi wszystkim, zarówno tzw. postępowym jak i konserwatywnym” – przyznał.

Reklama

Abp Kupny zaznaczył, że wielokrotnie doświadczamy tego, że różne grupy wiernych żądają wprost, aby coś zostało kategorycznie zakazane albo żeby coś zostało nakazem, dekretem wprowadzone. „Intencje są może i dobre, ale cała uwaga skupiona jest na środkach, a nie na celu. Pan Bóg jak gdyby ginie sprzed naszych oczu” – stwierdził.

Podziel się cytatem

Odnosząc się do rozpoczętego synodu o synodalności, abp Kupny podkreślił, że chodzi w nim o „umocnienie, pogłębienie wiary, zbliżenie się do Boga, budowanie komunii z Bogiem i z bliźnimi. To jest cel”. Dodał, że w pracy formacyjnej świeckich musi być ukazywana różnica między celem a środkami. „Celem jest nasze zbawienie, jest Bóg, jest ożywienie życia wiarą, nadzieją, miłością. Celem jest budowanie komunii z Bogiem, z bliźnimi. A środki prowadzące do tego celu mogą być różne, mogą się zmieniać” – podkreślił.

2021-10-12 11:49

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Salwatorianie Świeccy w Krzywinie

W naszej archidiecezji pełnią swoją misję od kilkudziesięciu lat kapłani ze Zgromadzenia Księży Salwatorianów. Obecni są w parafiach w Kołczewie, Widuchowej, Krzywinie i w Domu Rekolekcyjnym w Międzywodziu. Jednym z takich przejawów pracy zgromadzenia Księży Salwatorianów jest Rodzina Świeckich Salwatorianów, która niedawno zainicjowana została w Krzywinie.

CZYTAJ DALEJ

Il Sismografo: kard. Sodano w stanie krytycznym

2022-05-27 20:42

[ TEMATY ]

Sekretarz Stanu

kard. Sodano

stan krytyczny

KAI/CTV

Kard. Angelo Sodano

Kard. Angelo Sodano

Były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej i dziekan Kolegium Kardynalskiego 94-letni kard. Angelo Sodano jest w stanie krytycznym – informuje portal Il Sismografo, powołując się na „liczne i różne źródła watykańskie”.

Jego stan zdrowia pogorszył się po tym, jak zaraził się koronawirusem. COVID-19 dołączył do innych chorób, na jakie cierpi sędziwy hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Święcenia kapłańskie 2022

2022-05-28 19:55

Katarzyna Krawcewicz

28 maja w katedrze gorzowskiej bp Tadeusz Lityński udzielił święceń kapłańskich trzem diakonom.

Nowi kapłani naszej diecezji to ks. Paweł Ciborowski-Kozłowski z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach, ks. Tomasz Dragańczuk z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku oraz ks. Paweł Marciniak z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubiszynie. Wraz z nimi podczas uroczystej Mszy świętej modlili się prezbiterzy oraz wierni, wśród nich rodziny i przyjaciele nowo wyświęconych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję