Reklama

Niedziela Lubelska

Puławy. Wspólnota wiary i miłości

Agnieszka Marek

Parafia św. Józefa w puławskich Włostowicach przeżywała wizytację kanoniczną.

W niedzielę, 3 października, wizytację przeprowadził abp Stanisław Budzik. Metropolita najpierw spotkał się z kapłanami i Radą Duszpasterską, następnie udał się do świątyni. W obecności wiernych proboszcz ks. Waldemar Stawinoga przedstawił sprawozdanie z działalności parafii, której proboszczem jest od 2016 r. Kapłan podkreślił modlitewne i materialne zaangażowanie parafian we wszystkie dzieła podejmowane we wspólnocie. Ksiądz arcybiskup przewodniczył porannej Eucharystii, w czasie której 30 osobom udzielił sakramentu bierzmowania. W homilii nauczał o Duchu Świętym i darach, które człowiek otrzymuje przez przyjęcie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. - Dary Ducha Świętego otwierają wielkie możliwości, przekraczające ludzką wiedzę i umiejętności - powiedział. Nawiązując do fragmentu Ewangelii o siewcy, życzył bierzmowanym, aby z pomocą Ducha Świętego otworzyli się na Boże Słowo i przynieśli plon stokrotny.

Reklama

Nowy ołtarz

Szczególnie uroczystą oprawę miała Eucharystia, podczas której abp Stanisław Budzik konsekrował nowy ołtarz. Poświęcenie było zwieńczeniem 5-letniego okresu pracy i wzmożonego wysiłku całej wspólnoty parafialnej, włożonego w remont świątyni. Na początku Liturgii metropolita wskazał, że „gromadząc się przy ołtarzu zbliżamy się do Chrystusa, a On daje nam pokarm na życie wieczne”. Rozważając czytania liturgiczne, abp Budzik przypomniał nauczanie Kościoła na temat małżeństwa i rodziny. Podkreślił nierozerwalność małżeństwa i wskazał małżeństwo jako jedną z najistotniejszych posług, jaką mogą wyświadczyć ludzie dla dobra wspólnego i dla rozwoju społeczeństw. Zwrócił uwagę na trudności, z którymi zmagają się współczesne małżeństwa i rodziny, zderzając się z przemianami kulturowymi i negacją podstawowych wartości. - Pomimo przeszkód, istnieje wiele rodzin oddanych Bogu i otwartych na potrzeby innych ludzi. Są one szkołami wiary i miłości; w nich rodzą się powołania kapłańskie i zakonne, z nich wychodzą ludzie przedsiębiorczy, uczciwi, zdolni, pozwalający z nadzieją spoglądać na przyszłość naszej ojczyzny - podkreślił pasterz. W kontekście poświęcenia ołtarza, zwrócił uwagę, że jest on „najważniejszym miejscem w świątyni; symbolem Chrystusa, który w sakramencie ołtarza zostawił nam pamiątkę swej męki, abyśmy nieustannie mogli czerpać owoce odkupienia”.

Czas wdzięczności

Na zakończenie proboszcz ks. Waldemar Stawinoga podziękował księdzu arcybiskupowi za sprawowane liturgie i konsekrację ołtarza oraz za umocnienie wspólnoty słowem Bożym. Podziękował również swoim współpracownikom i wszystkim grupom parafialnym nie tylko za przygotowanie wizytacji, ale za wszelkie dobro, którego doświadcza na co dzień. Abp Budzik podziękował kapłanom i wiernym za trud budowania wspólnoty duchowej i materialnej oraz za wkład w remont świątyni. Wszystkich zachęcał, aby nadal gromadzili się w kościele parafialnym jako wspólnota wiary żywej, realizująca swoje powołanie do głoszenia dobrej nowiny o Chrystusie w codziennym życiu, Pasterz wspomniał także o wizycie „ad limina” w Rzymie oraz o pracy III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, zachęcając do modlitewnego wsparcia tych wydarzeń. Wizytacja zakończyła się modlitwą w intencji synodu oraz pasterskim błogosławieństwem.

2021-10-18 05:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i akolitatu udzielanego także kobietom

2021-12-03 10:35

[ TEMATY ]

akolita

Karol Porwich/Niedziela

12 grudnia 2021 r. wchodzi w życie dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski dotyczący wieku oraz przymiotów kandydatów i kandydatek do stałego lektoratu i akolitatu.

„Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wieku i przymiotów kandydatów do posługi stałego lektoratu i akolitatu, nie będących kandydatami do święceń” został wydany przez Konferencję Episkopatu Polski 11 czerwca 2021 r., a jego promulgacja i wejście w życie zgodnie z wymogami prawa kościelnego dokonuje się po dokonaniu sprawdzenia przez Stolicę Apostolską (recognitio). Dekret recognitionis został wydany przez Kongregację ds. Biskupów w dniu 13 października 2021 r. Promulgacja dokumentu decyzją Przewodniczącego KEP nastąpiła w dniu dzisiejszym (3 grudnia 2021 r.), a jego wejście w życie ogłoszono na dzień 12 grudnia 2021 r. (3. niedziela adwentu – „Gaudete”). Z dniem wejścia w życie dekret ogólny będzie obowiązywał we wszystkich diecezjach Polski.

CZYTAJ DALEJ

Biskup wyznaczył miejsca do sprawowania Mszy św. w rycie rzymskim

2021-12-02 09:09

[ TEMATY ]

Msza trydencka

Mszał z 1962 r.

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński wyznaczył miejsca w diecezji do sprawowania Mszy św. w rycie rzymskim.

Zgodnie z przepisem art. 3 § 2 listu apostolskiego Traditionis custodes, biskup wydał dekret wskazujący miejsca sprawowania Mszy św. według Mszału z 1962 r. Pasterz diecezji wskazał w nim następujące miejsca w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, w których grupy wiernych przywiązanych do liturgii rzymskiej w kształcie sprzed reformy Soboru Watykańskiego II będą mogły gromadzić się w niedziele i dni świąteczne na sprawowanie Mszy św. Są to tzw. „dolny kościół” w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze; kościół filialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojcieszycach; kaplica pw. św. Jozafata Męczennika w Gorzowie Wlkp.; kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kostrzynie nad Odrą oraz tzw. „dolny kościół” w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie.

CZYTAJ DALEJ

Agatka leci do Stanów! Walczymy dalej...

2021-12-03 12:45

Archiwum rodziny

Udało nam się dotrzeć Dr Andrew Changa - specjalisty zajmującego się od 20 lat tylko guzami mózgu u dzieci, który zdecydował się PRZYJĄĆ AGATĘ NATYCHMIAST! Jego Klinika - California Protons Therapy Center w San Diego dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do protonoterapii a co najważniejsze - tam Agata będzie mogła nadal być poddana hospitalizacji z niezbędnymi lekami - czytamy w informacjach udostępnionych przez rodzinę.

WSPARCIE FINASOWE DLA AGATKI: Waleczna Agatka

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję