Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowskie ślady ks. Popiełuszki

„Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko w Częstochowie” – to temat spotkania, które odbyło się 21 października w auli siedziby częstochowskiej NSZZ „Solidarność”.

Wykład ks. Mariusza Frukacza, red. „Niedzieli”, wygłoszony w ramach cyklu „Akademii Solidarności”, organizowanego przez częstochowską Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR oraz Stowarzyszenie Ziemi Częstochowskiej „Solidarność i Niezawisłość” zgromadził wszystkich zainteresowanych obecnością ks. Jerzego Popiełuszki w Częstochowie.

W klimat wydarzenia wprowadził wiersz Tadeusza Szymy „Aksjomaty” w interpretacji Mariana Florka, będący hołdem dla „Solidarności”. Następnie wyświetlono film Telewizji Polskiej „Mama” o Mariannie Popiełuszce, rodzicielce ks. Jerzego.

Główną część spotkania wypełniła wypowiedź ks. Frukacza zatytułowana „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko w Częstochowie”. Prelegent mówił m.in. o wizycie kapelana robotników w siedzibie Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w 1983 r. Duże zaciekawienie wzbudziła informacja, że ks. Popiełuszko starał się o pomoc redakcji częstochowskiego tygodnika, by spotkać się z Janem Pawłem II podczas jego pobytu na Jasnej Górze.

Pytania uczestników spotkania zakończyły trzecią odsłonę „Akademii Solidarności”.

2021-10-22 09:12

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy

Dzisiaj w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu odprawiona zostanie XXII Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy. Jej hasłem będą słowa: “Niech Chrystus będzie przy twoim warsztacie pracy”.

Hasło nabożeństwa zostało zaczerpnięte z rozważań bł. ks. Jerzego Popiełuszki wygłoszonych podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę we wrześniu 1983 r. Rozważania stacji drogi krzyżowej zostaną przygotowane i odczytane przez przedstawicieli różnych zawodów, m.in. strażaka, kolejarza, nauczyciela, lekarza i dziennikarza. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 19:00. Drogę krzyżową poprzedzi Msza św. o godz. 18.00. W żoliborskim sanktuarium obecni będą przedstawiciele regionów NSZZ Solidarność z pocztami sztandarowymi. Transmisja z wydarzenia będzie dostępna na stronie internetowej www.popieluszko.net.pl.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję