Reklama

Niedziela Wrocławska

Budować więź małżeńską

Pod hasłem „Obudzić sakrament małżeństwa” konferencję wygłosił br. Ksawery Knotz, kapucyn, doktor teologii pastoralnej, duszpasterz małżeństw i rodzin.

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Spotkanie odbyło się w ramach trwającego w parafii św. Augustyna kursu dla małżeństw „Zatrzymaj się w biegu”. Zakonnik wyjaśniał na czym polega miłość małżeńska i jak obudzić w sobie potencjał tego sakramentu.

- Wy jako małżonkowie jesteście oblubienicą Chrystusa i macie łaskę rozpoznać Go w swoim małżeństwie. Tworzycie małą wspólnotę, która jest w większej wspólnocie. Dlatego nazywamy to Domowym Kościołem, ale nie w znaczeniu ruchu kościelnego, tylko w znaczeniu głęboko teologicznym. Kościół jest wtedy, kiedy żyjemy w mocnej relacji z Chrystusem - podkreślił br. Ksawery.

Reklama

Jezus poprzez miłość małżonków jest obecny we wspólnocie domowej, która jest autentycznym małym Kościołem, istniejącym w ramach Kościoła powszechnego.

Br. Knotz mówił, że Chrystus na mocy sakramentu małżeństwa mieszka w domowej wspólnocie Kościoła, a to wymaga podjęcia pewnych działań przez męża i żonę, aby podtrzymywać tą obecność Zbawiciela.

- Trzeba dbać bardziej o swój sakrament, niż innych. Jeżeli utrzymacie Chrystusa w małżeństwie, to będziecie mogli powiedzieć – On tu jest z nami, Nie będzie to pobożne wyznanie wiary, czy pewne subiektywne przeżycie. Gwarancja obecności Chrystusa nie wypływa z podejścia subiektywnego, tylko z tego, że to Kościół gwarantuje Jego bycie w tym sakramencie.

Reklama

Kapłan dodał, że nawet kiedy małżonkowie się kłócą, albo do siebie nie odzywają, to i tak Jezus jest obecny między nimi. - Jak Kościół jest pokłócony, to nie jest tak, że Bóg wtedy umywa ręce, odchodzi na bok i czeka, aż kryzys minie i wszyscy się pogodzą. Kiedy się kłócicie, to dzięki sakramentowi macie pewność, że Jezus się od was nie odwrócił. Wtedy trzeba sobie o Nim przypomnieć i do Niego się zwrócić, a kryzys odejdzie.

Br. Knotz pytał, gdzie możemy spotkać Chrystusa w sakramencie małżeństwa? Każdy sakrament objawia inny sposób Jego obecności. W Eucharystii Jezus przychodzi w Komunii Św. W sakramencie pojednania, grzesznikowi przebacza grzechy, jednając go z Ojcem.

- Obecnością Chrystusa w małżeństwie jest więź małżeńska. W czym ona się przejawia? Kochacie się, tęsknicie za sobą, wspieracie się i opiekujecie, całujecie się, pieścicie i współżyjecie ze sobą. Ta więź ludzka zostaje włączona w więź z Chrystusem.

Można stracić poczucie tej więzi. Br. Knotz przytoczył przykład młodego małżeństwa, któremu budowanie tej jedności przerwały narodziny kolejnego dziecka. Z pozoru rodzina wielodzietna i otwarta na życie wygląda na taką, gdzie jest naturalne środowisko do budowania więzi. Niestety tak się nie zawsze dzieje i to jest pewne niebezpieczeństwo dodał zakonnik.

2021-10-23 12:36

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedzielski: medycy, nauczyciele i służby mundurowe powinny podlegać obowiązkowi szczepień

2021-12-03 09:03

[ TEMATY ]

Adam Niedzielski

szczepienia

facebook.com/MZGOVPL

Uważam, że ludzie powinni mieć prawo wyboru co do szczepień, ale pewne grupy powinny podlegać obowiązkowi szczepień – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Wskazał, że taki obowiązek mógłby objąć medyków, nauczycieli i służby mundurowe.

Szef MZ w Polsat News był pytany, czy jego zdaniem szczepienia przeciw SARS-CoV-2 powinny być obowiązkowe.

CZYTAJ DALEJ

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!

2021-11-29 08:06

[ TEMATY ]

duchowość

adwent

Adwent2021

#AdwentoweInspiracje

foto: facebook.com/NickVujicic

Tak często w naszym życiu narzekamy. Nie mamy tego, czy tamtego. Warto w czasie adwentu zatrzymać się i spojrzeć na swoje życie jako na całość. Mamy nogi, ręce - to już wielki dar. Nick Vujicic nie otrzymał tego daru, mimo to jego życie wypełnione jest wdzięcznością i radością. W pierwszym artykule serii #AdwentoweInspiracje, poznajcie wyjątkowe świadectwo Nicka!

Nick Vujicic w wyniku rzadkiej choroby tetra-amelia urodził się bez rąk i nóg. Z powodu swojej niepełnosprawności cierpiał na depresję i jako 10-letni chłopiec próbował popełnić samobójstwo.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł mistrz Robert Pożarski, „najpiękniejszy głos w polskim Kościele”

2021-12-03 10:04

[ TEMATY ]

muzyka

śmierć

śpiew

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny

29 listopada 2021 w wieku 56 lat zmarł Robert Pożarski, w środowisku znawców i praktyków muzyki liturgicznej niekwestionowany mistrz. Pogrzeb odbędzie się dziś, 3 grudnia, na warszawskich Bielanach, pochówek w Teresinie. Publikujemy wspomnienia o Robercik Pożarskim oraz informacje biograficzne.

Ks. prałat Jan Sikorski był proboszczem Roberta Pożarskiego. „Był moim młodym parafianinem, brał udział w scholi parafialnej, przy ołtarzu służył jako lektor. Podziwiałem bardzo jego ogromne zaangażowanie, postawę godną i odpowiedzialną. I oczywiście jego piękny głos, którym służył w kościele podczas liturgii. Lata później znowu się zetknęliśmy, przy okazji celebrowany Mszy tradycyjnych, „trydenckich”, gdzie słyszałem jego przepiękne wykonanie chorału. Był bardzo oddany sprawie muzyki kościelnej. Miałem nawet wrażenie, że jego osobiste sprawy jakby nie istniały, był cały oddany chorałowy, który też bardzo kocham, ale do miłości, jaką tę muzykę liturgiczną darzył Robert Pożarski, daleko mi jeszcze. Bardzo mi imponował tym, że bez reszty oddawał się tej służbie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję