Reklama

Niedziela Częstochowska

Sympozjum józefologiczne w WSD

„Idźcie do Józefa”, to temat sympozjum józefologicznego, które odbyło się 23 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Wyższe Seminarium Duchowne

sympozjum józefologiczne

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie, w którym wzięli udział m.in.: klerycy, osoby życia konsekrowanego, katecheci rozpoczęło się Mszą św. w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, której przewodniczył ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. – Św. Józef przemawia do nas najpełniej przez milczenie. Jest wielkim świętym patronem Kościoła powszechnego. Jest dla każdego z nas przykładem opieki, cierpliwości, cichości, modlitwy, zaufania, wiary oraz posłuszeństwa woli Bożej. Każdy z nas coś z tych przymiotów św. Józefa powinien w swoim życiu realizować – powiedział na początku Eucharystii ks. Selejdak.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Homilię wygłosił ks. dr Kamil Zadrożny, prefekt WSD w Częstochowie i główny odpowiedzialny za organizację sympozjum. Komentując czytania mszalne podkreślił, że „życie według Ducha oznacza, że siłą napędową i celem życia ucznia Jezusa jest troska o rozwój duchowy i życie darami Ducha”. – Św. Józef był człowiekiem żyjącym według ducha Bożego. Życie według Ducha pomogło mu patrzeć w głębię wydarzeń dokonujących się w nim i w życiu najbliższych Mu osób. Św. Józef duchowo żyje intensywnie. Jako człowiek ducha jest wzorem gotowości na Boże wezwanie, przykładem całkowitej ufności czerpanej z wiary i z modlitwy – mówił ks. Zadrożny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Wpatrując się w św. Józefa uświadamiamy sobie, że to Bóg kieruje także naszym życiem, że o to życie się troszczy, zleca nam różne zadania w Kościele, daje dary i powołania. Józef wiernie służył tym tajemnicą, które zostały mu powierzone. Zaangażował w to wszystkie swoje talenty, zdolności – kontynuował.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Kapłan zaznaczył, że „życie według Ducha objawia się także w budowie i tworzeniu domu”. – Jako ojciec i opiekun św. Józefa buduje dom. Dobrze wiemy, że nie chodzi wyłącznie o położenie fundamentów, upiększenie wnętrza, zabezpieczenie przed chłodem, wiatrem, deszczem. Tworzyć dom oznacza coś o wiele więcej. Św. Józef stworzył wraz z Maryją dom, w którym Jezus mógł wzrastać w łasce u Boga i u ludzi. To w tym domu wzrastał do bycia dla innych – podkreślił i dodał: – Stąd rodzi się pytanie o nasze domu, które tworzymy, o Seminarium, o domu zakonne, o domy rodzinne. Święty Józef może nam pomóc stworzyć dom, w którym każdy będzie miał swoje jedyne, wyjątkowe miejsce, gdzie będzie kochany. Nasze miejsca zamieszkania i pracy, miejsca formacji powinny pachnąć klimatem domu nazaretańskiego, domu na czele którego stał św. Józef.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. rektor seminarium odmówił „Akt Zawierzenia św. Józefowi”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Następnie w auli św. Jana Pawła II uczestnicy sympozjum wysłuchali referatów. Ksiądz dr Andrzej Latoń z Polskiego Studium Józefologicznego w Kaliszu podejmie temat „Tajemnica Józefa: ojcowskie serce”. Zaczął od osobistego świadectwa – Św. Józef przywrócił życie mojemu ojcu i wyjednał mi dar powołania kapłańskiego – mówił.

Prelegent wskazał na postać św. Teresy z Avili, dla której św. Józef stał się ojcem. Przypomniał, że imię Józef oznacza „tego, który broni i tego, który pomnaża”.

Zacytował słowa papieża Franciszka: „Bóg patrzy na serce (por. 1 Sm 16, 7) i w św. Józefie rozpoznał serce ojca, zdolne do dawania i odradzania życia w codzienności”. – Jest wyjątkowa relacja św. Józefa z Bogiem Ojcem. Ojcostwo Boga widoczne jest w ojcostwie św. Józefa – dodał prelegent.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Ks. Latoń wskazał na słowo „tajemnica”. – W wierze jest bardzo ważne zdumienie tajemnicą. Jest ona pewnego rodzaju światłem. W tajemnicy jesteśmy zanurzeni i jesteśmy uczestnikami – podkreślił.

Ojciec prof. dr hab. Kazimierz Lubowicki z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, który wygłosi referat pt. „Płodna czystość w doświadczeniu św. Józefa” odwołując się do nauczania św. Jana Pawła II o św. Józefie i jego teologii ciała podkreślił, że „święta dziewiczość wnosi w życie głębię miłości prawdziwie ludzkiej. Maryję i Józefa łączyła głęboka komunia życia i miłości”. – Czystość nie jest i nie może być ucieczką od miłości przeżywanej w duszy i ciele – podkreślił.

Reklama

– Doskonała komunia osób charakteryzuje się, w myśl nauczania św. Jana Pawła II, dojrzałym i wyzwolonym od egoizmu przeżyciem płciowości. U św. Józefa męskość jest ukształtowana przez Ducha Świętego. Św. Józef dziewiczość serca rozumiał jako męskie powołanie. Józef wziął za Maryję odpowiedzialność – kontynuował prelegent.

– U św. Józefa jest wyższy poziom czułości – zaznaczył o. Lubowicki.

Natomiast ks. dr hab. Mateusz Potoczny, prof. Uniwersytetu Opolskiego, omówił „wpływ orientalnej wizji józefologicznej na liturgię Kościoła rzymskiego”. – Chrześcijański wschód docenia rolę św. Józefa. Wspólną płaszczyzną dla Kościołów Wschodnich i Kościoła Zachodniego jest Pismo Święte – podkreślił.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Prelegent zaznaczył, że spośród Ojców Wschodnich ważną rolę w czci wobec św. Józefa odgrywają: św. Efrem Syryjski i św. Jakub z Sarug, którego 1500 rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. – Św. Efrem wskazał na św. Józefa jako człowieka niezwykłej odwagi i wiary. Św. Efrem podkreśla również doskonałą czystość Józefa. Natomiast św. Jakub z Sarug był piewcą chwały św. Józefa w swoich homiliach mariologicznych – mówił ks. Potoczny.

Prelegent wskazał również na ikonografię wschodnią, która przede wszystkim św. Józefa ukazuje jako młodego. – W greckich i syryjskich Kościołach św. Józef czczony jest w sekwencji Bożego Narodzenia – powiedział i podkreślił, że w 3 niedzielę adwentu w Kościele syryjskim jest Niedziela Zwiastowania Józefowi.

Reklama

– Na Wschodzie szczególną grupą, która czci św. Józefa są Koptowie. Czczą św. Józefa przez wydarzenie ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu – zaznaczył.

Rektor seminarium ks. prał. Ryszard Selejdak podsumowując sympozjum podkreślił, że tematy, które podjęli prelegenci wskazują na wielką wiarę św. Józefa. Zaznaczył, że „ważne jest również zgłębienie obecności św. Józefa w patrystyce zachodniej”. – Zwłaszcza, że św. Józef jest bardzo ważny dla naszej duchowości – podsumował ks. Selejdak.

Patronat naukowy nad wydarzeniem objął częstochowski oddział Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie.

2021-10-23 14:57

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie im. Jana Długosza

[ TEMATY ]

Częstochowa

uniwersytet

AKW

Na konferencji prasowej zaprezentowano nowy kierunek studiów

Na konferencji prasowej zaprezentowano nowy kierunek studiów

„Język niemiecki w obrocie gospodarczym” - to nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Trzyletnie studia w systemie dulanym tj. łączone ze stażami w przedsiębiorstwie ruszą już w październiku br. Partnerem uczelni w tym projekcie jest w ZF TRW Europejskie Centrum Obsługi Finansowej w Częstochowie.

W trakcie studiów, które zakończa się obroną pracy i uzyskaniem tytułu licencjata, studenci mogą oczekiwać nauki języka niemieckiego biznesu, języka angielskiego biznesu, rachunkowości i kompetencji społecznych.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Ojciec Święty mówiąc o swej ubiegłorocznej pielgrzymce zaznaczył, że przybył jako pielgrzym, aby modlić się wspólnie z węgierskimi katolikami, także za Europę, w intencji „pragnienia budowania pokoju, aby dać młodym pokoleniom przyszłość nadziei, a nie wojny; przyszłość pełną kołysek, a nie grobów; świat braci, a nie murów. Modliłem się za wasz drogi naród, który przez tysiąclecie zamieszkiwał tę ziemię i użyźniał ją Ewangelią Chrystusa. Obyście w modlitwie zawsze znajdowali siłę i determinację do naśladowania, także w obecnym kontekście historycznym, przykładu świętych i błogosławionych, którzy wywodzą się z waszego narodu” - zachęcił papież. Przypomniał, że realizacja daru pokoju „zaczyna się w sercu każdego z nas ... Pokój przychodzi, gdy postanawiam przebaczyć, nawet jeśli jest to trudne, a to napełnia moje serce radością” - stwierdził Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję