Reklama

Franciszek

Papież: solidarność nadaje treść wierze

Papież Franciszek przyjął dziś w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego członków fundacji Centesimus Annus Pro Pontifice, którzy spotkali się w Rzymie na corocznej międzynarodowej konferencji. Celem założonej przed 28 laty przez Jana Pawła II instytucji jest popularyzowanie nauczania społecznego Kościoła.

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

Tematem tegorocznego spotkania jest poszukiwanie rozwiązań dla bolączek świata, takich jak niesprawiedliwość, nierówność i wykluczenie. Franciszek zaznaczył, że współczesne systemy ekonomiczne niszczą życie w imię bożka pieniądza, zaszczepiają pazerne postawy wobec zasobów ziemi i podsycają wiele form nierówności. „Nie możemy pozostać na to obojętni, ale odpowiedzią na niesprawiedliwość i wyzysk nie może być wyłącznie potępienie, ale przede wszystkim aktywne promowanie dobra” – wskazał papież.

Przypomniał, że promowaniem dobra zajmuje się właśnie fundacja Centesimus Annus Pro Pontifice. Papież wyraził wdzięczność jej członkom zwłaszcza za działalność edukacyjną, zaangażowanie w finansowanie studiów i badań dla młodzieży nad nowymi modelami rozwoju ekonomicznego i społecznego, inspirowanymi przez społeczne nauczenie Kościoła. Podkreślił, że to właśnie członkowie fundacji wprowadzają je w życie, budując fundamenty pod gospodarki szanujące godność człowieka.

Reklama

„Katolicka nauka społeczna jest skarbem tradycji Kościoła! Solidarność, współpraca, odpowiedzialność – te trzy słowa, które w tych dniach stawiacie w centrum waszej refleksji, przywołują na myśl tajemnicę Trójjedynego Boga. Bóg jest komunią osób i kieruje nas do samorealizacji poprzez wielkoduszne otwarcie się na innych (solidarność), przez współpracę (współdziałanie) i poprzez zaangażowanie na ich rzecz (odpowiedzialność) – podkreślił Franciszek. – W każdym przejawie życia społecznego: w relacjach międzyludzkich, w pracy, w zaangażowaniu obywatelskim, w relacji ze stworzeniem, w polityce: w każdej sferze jesteśmy dziś bardziej niż kiedykolwiek zobowiązani do dawania świadectwa troski o innych, do wychodzenia poza siebie, do bezinteresownego zaangażowania się w budowanie społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i równego, w którym nie przeważa egoizm i partykularne interesy. Jednocześnie jesteśmy wezwani do czujności, jeśli chodzi o poszanowanie osoby ludzkiej, jej wolności i ochronę jej nienaruszalnej godności. Jest to misja wprowadzania w życie nauki społecznej Kościoła”.

Papież przypomniał, że poprzez wcielenie Bóg stał się nam bliski. Wszyscy jesteśmy więc wezwani do uznania w każdej kobiecie siostry i w każdym mężczyźnie brata. Żyjąc w takim przekonaniu możemy współpracować ze sobą dla dobra wszystkich, nie zamykając się na nikogo, nikogo nie wykluczając i nie ulegając uprzedzeniom.

„Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do miłości bez granic i bez ograniczeń, do znaku i świadectwa, że potrafimy wyjść poza mury egoizmu oraz interesów osobistych i narodowych; poza władzę pieniądza, która często decyduje o losach narodów; poza zasieki ideologii, które dzielą i potęgują nienawiść; poza wszelkie bariery historyczne i kulturowe, a przede wszystkim poza obojętność, która jest na porządku dziennym.


Podziel się cytatem

Wszyscy możemy być braćmi, a zatem musimy myśleć i działać jak bracia wobec wszystkich. Może się to wydawać nieosiągalną utopią. Jednak my wierzmy, że jest to możliwy do zrealizowania sen, ponieważ jest to marzeniem Trójjedynego Boga. Z jego pomocą możemy to marzenie zrealizować jeszcze na tym świecie – zapewnił Ojciec Święty. – Dlatego wielkim zadaniem jest budowanie świata większej solidarności, sprawiedliwości i uczciwości. Dla wierzącego nie jest to wyjście poza nauczanie katolickie, ale sposób na nadanie treści wierze, chwalenie Boga, który jest miłośnikiem człowieka i życia”.

Reklama

Wydarzeniem, które zrodziło ideę utworzenia fundacji Centesimus Annus Pro Pontifice było opublikowanie encykliki Jana Pawła II „Centesimus annus” 1 maja 1991 roku, w setną rocznicę encykliki „Rerum novarum” Leona XIII. Ojciec Święty przekazuje w niej swoją wizję dotyczącą kwestii społecznych, która stawia człowieka w centrum wszelkich działań gospodarczych.

Lektura tego tekstu skłoniła katolickich liderów biznesu i finansów do połączenia sił w rozpowszechnianiu podstawowych zasad społecznego nauczania Kościoła wyrażonych w encyklice, a jednocześnie poszukiwania nowych źródeł finansowania działalności Stolicy Apostolskiej, które musi odpowiadać na wciąż rosnące potrzeby całego Kościoła i ludzkości.

Biznesmeni i bankierzy zaczęli szukać poparcia dla swojego pomysłu fundacji. Pod kierunkiem kard. Rosalio Castillo Lary i abp. Giovanniego Lajolo pomysł nabrał realnych kształtów i został przedstawiony Ojcu Świętemu. 5 czerwca 1993 r. Jan Paweł II ustanowił fundację Centesimus Annus Pro Pontifice.

2021-10-23 17:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek u św. Marty: bez miłości Kościół nie wzrasta, staje się instytucją pustą

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus uczy nas miłości, obmywając stopy – służby i przypomina, że sługa nie jest większy od swego pana – stwierdził papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Nawiązując do czytanej dziś Ewangelii (J 13,16-20) Ojciec Święty zaznaczył, że są to podstawy Kościoła.

Franciszek przypomniał, że Pan Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy, żegnając się z uczniami, nie tylko wygłosił długą i piękną mowę, ale dokonał także dwóch gestów, „które są instytucjami", podstawami Jego nauczania. Jezus daje swoje ciało na pokarm i swoją krew jako napój – ustanawia Eucharystię. Ponadto obmywa stopy. Z tych gestów rodzą się dwa przykazania, które jeśli będziemy wierni, spowodują rozwój Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP: Nie ma wprost ustaleń, które pozwalałyby na weryfikowanie paszportu covidowego

2021-12-02 13:23

[ TEMATY ]

COVID‑19

obostrzenia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół jest budynkiem jak inne, do których wiele osób może wejść. Nie ma wprost ustaleń, które pozwalałyby na weryfikowanie paszportu covidowego. Przepis jest przepisem, natomiast trzeba się odwołać do odpowiedzialności i pomysłowości proboszczów - powiedział KAI rzecznik Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ na pytanie o weryfikację osób zaszczepionych, które chcą wejść do świątyni.

Od 1 grudnia kościoły znalazły się wśród obiektów objętych zaostrzonymi regulacjami sanitarnymi. Obowiązuje w nich limit 50 proc. zajętych miejsc. Do limitów nie wliczane są osoby zaszczepione.

CZYTAJ DALEJ

Premier udzielił wywiadu BBC; tematem m.in. współpraca w ramach NATO i sytuacja na granicy

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu stacji BBC World Service; tematami rozmowy były m.in. sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, współpraca w ramach NATO i potencjalne zagrożenia ze strony Rosji. Emisja w sobotę.

"Zapraszam do obejrzenia wywiadu, jakiego udzieliłem stacji BBC World Service. W rozmowie z Katya Adler mówię głównie na temat bieżących wydarzeń geopolitycznych – sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, współpracy z NATO i potencjalnych zagrożeniach ze strony Rosji" - napisał w czwartek wieczorem na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję