Reklama

Niedziela Świdnicka

Z wizytą kanoniczną w Zagórzu Śląskim

Po pięcioletniej przerwie, z pasterską wizytą kanoniczną do par. Podwyższenia Krzyża Św. w Zagórzu Śląskim zawitał bp Adam Bałabuch.

[ TEMATY ]

świadectwo

bierzmowanie

Wizytacja kanoniczna

Zagórze Śląskie

Stanisław Bałabuch

Liturgiczne powitanie biskupa

Liturgiczne powitanie biskupa

Uroczysta Msza św. sprawowana w kościele parafialnym 31 października pod przewodnictwem bp. Bałabucha była podsumowaniem wcześniejszych spotkań, którymi zgodnie z normami kościelnymi zostały objęte wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno–gospodarczego. Na zakończenie wizytacji biskup Bałabuch miejscowej młodzieży udzielił sakramentu bierzmowania. O swoich przeżyciach związanych z tym sakramentem opowiedział nam jeden z kandydatów.

Przyjść i zapragnąć

Reklama

- Nie wystarczy pragnąć spotkać się z Jezusem, trzeba jeszcze podjąć wysiłek i trud – mówił biskup pomocniczy w czasie homilii, nawiązując do postawy ewangelicznego Zacheusza. – On wdrapał się na sykomorę i właśnie tam dostrzegł go Jezus, który potem przyszedł i „zbawienie stało się udziałem tego domu”. Zbawienie staje się także naszym udziałem, kiedy przychodzimy do kościoła z pragnieniem zobaczenia Jezusa, spotkania się z Nim. Wówczas Chrystus zauważy nas i przyjdzie do naszego domu i zbawienie stanie się naszym udziałem – mówił podczas liturgii bp Bałabuch.

Komunia nas otwiera

Słowo pouczenia hierarcha także skierował do przybyłej młodzieży. - Kiedy będziemy z miłością przyjmować jak najczęściej Komunię św., to odkryjemy, jak Pan Jezus będzie nas napełniał wszechogarniającą miłością i zmieni nas, abyśmy byli bardziej podobni do Niego. Z każdą przyjętą Komunią św. będzie pomnażała się w nas miłość Boża. Eucharystia niech pogłębia w nas miłość Pana Boga i otwiera w miłości na potrzeby naszych braci i sióstr – mówił biskup, przypominając, że posilając się Ciałem Chrystusa, każdy jest posłany, aby przynosił owoc. - Sam Jezus nas posyła. Idźcie i głoście, bo i od was zależy zbawienie innych ludzi – apelował bp Bałabuch, który następnie na prośbę miejscowego proboszcza udzielił zgromadzonej młodzieży sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

Reklama

Świadectwo bierzmowanego

O swoim doświadczeniu z bezpośredniego przygotowania do sakramentu bierzmowania opowiedział Niedzieli Świdnickiej Damian, uczeń 2 klasy technikum. – Takim trudnym momentem w przygotowaniu do bierzmowania była dla mnie spowiedź. Nie było to dla mnie łatwe, bo nie korzystałem z tego sakramentu dość często, a ostatnio jakby i grzechów więcej mi się nazbierało. Jednak po ostatniej spowiedzi, poczułem się tak lekki, jakbym zrzucił z siebie 10 kg. Byłem wtedy szczęśliwy i chodziłem z uśmiechem na twarzy. Następnie w dniu, kiedy zostałem namaszczony olejem przez biskupa, z jednej strony poczułem radość, ale z drugiej strony skłoniło mnie to do refleksji, bo wcześniej nie chodziłem zbyt często do kościoła, jak i do spowiedzi. Ale postanowiłem, że jako osoba wierząca, chcę się poprawić i od tej pory pragnę systematycznie uczęszczać na Mszę św. i częściej korzystać ze spowiedzi – zapewnia Damian.

Przypomnijmy, że parafia w Zagórzu Śląskim została erygowana w 1972 roku, a od roku 2004 na jej czele stoi ks. Zygmunt Mielczarek. Parafia gromadzi blisko tysiąc wiernych z czterech miejscowości.


2021-11-07 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bierzmowanie – matura czy inicjacja chrześcijańska?

Pamiętacie dzień swojego bierzmowania, a może jesteście jeszcze przed przyjęciem tego sakramentu? Co nowego może wnieść w nasze życie?

Niektórzy mówią, że najbardziej absorbujący był czas wybierania sobie imienia do bierzmowania. Wielu twierdzi, że nie miało świadomości, czym jest bierzmowanie, co w praktyce oznacza wylanie Ducha Świętego. Niektórzy wspominają uciążliwy dla nich, przykry obowiązek stawiania się do kościoła na katechezy przygotowujące do bierzmowania. W praktyce dla wielu z tych osób przyjęcie tego sakramentu było początkiem końca... Końca bycia w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego śpiewamy kolędy do 2 lutego?

Niedziela Ogólnopolska 3/2021, str. VII

[ TEMATY ]

kolędy

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Zastanawiam się, dlaczego w polskich kościołach śpiewa się kolędy do początku lutego, skoro liturgicznie okres Bożego Narodzenia już się zakończył. Z góry dziękuję za odpowiedź.

CZYTAJ DALEJ

„Prawo do życia przekracza granice ojczyzny”. O migracji na Wendelinariach

2022-01-18 17:34

[ TEMATY ]

imigranci

migracja

Wendelinaria

Damian Świńczyk

Prof. Tadeusz Sławek gościł na Wendelinariach.

Prof. Tadeusz Sławek gościł na Wendelinariach.

Prof. dr hab. Tadeusz Sławek gościł na Wendelinariach, które odbyły się jakiś czas temu w Rudzicy. Jego wykład można wysłuchać w internecie.

W ramach 6 edycji Wendelinariów odbyło się seminarium naukowe pt. „Człowiek w ruchu. Migracje, rewizje i zmiany” w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzicy, na którym gościł prof. dr hab. Tadeusz Sławek – rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996-2002, oraz naukowcy z różnych uczelni w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję