Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica: Koordynatorzy otrzymali instrukcje jak poprowadzić Synod Biskupów

Na spotkaniach z koordynatorami grup konsultacyjnych synodu bp Marek Mendyk szczególnie podkreślał rolę otwarcia się na głosy wszystkich przedstawicieli ludu Bożego.

[ TEMATY ]

synod

Świdnica

bp Marek Mendyk

ks. Krzysztof Ora

ks. Mirosław Benedyk

Na zaproszenie biskupa świdnickiego odpowiedziało ponad 60% parafii

Na zaproszenie biskupa świdnickiego odpowiedziało ponad 60% parafii

Zebranym w auli świdnickiego I Liceum Ogólnokształcącego 6 listopada wraz z ks. Krzysztofem Orą i Anną Kośną, diecezjalnymi koordynatorami, wyjaśniali nową formę Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Odpowiedzialność

- Synod jako instytucja został utworzony przez papieża Pawła VI przed zakończeniem Soboru Watykańskiego II. Miał on się składać z biskupów w zależności od potrzeb Kościoła dla pożytku i współpracy. Cele zasadniczo są trzy: pobudzenie łączności miedzi biskupem Rzymu a biskupami, świadczenie pomocy papieżowi swoją radą oraz rozważanie aktualnych problemów Kościoła w świecie. Synod nie ma funkcji ustawodawczej, ale doradczą. I tak było przez wieki. Przełomowy moment przyszedł w przemówieniu 17 października 2015 r. przedstawił swoją nową wizję synodalności.

xmb

Ma to być nowe ożywienie, zapalenie na wszystkich pułapach, na wszystkich jego szczeblach. Mówi papież bardzo charakterystyczne zdanie, że droga synodalności jest drogą, której Bóg oczekuje od Kościoła trzeciego tysiąclecia. To było kluczowe zdanie całego przemówienia. To już nie jest tylko kolegialność oznaczająca odpowiedzialność biskupów. Papież rozkłada ją na wszystkich członków ludu Bożego, którzy „mają pielgrzymować wspólnie, dzielić się odpowiedzialnością za wspólnotę, żeby poczuć się w niej jak w domu”. Takie podejście zdaniem papieża ma wyzwolić Kościół z klerykalizmu, a nawet episkopalizmu, które nazywa plagą. W tej nowej wizji biskupi jako pasterze mają wsłuchiwać się w głos wszystkich, by w prowadzeniu uwzględniać realne problemy ochrzczonych – tłumaczył ks. Ora.

xmb

Etap diecezjalny

Biskup natomiast podkreślał rolę słuchania. - Nasz słuch został uszkodzony przez grzech. Wszyscy chorujemy na „zapalenie ucha wewnętrznego”. Grzech pierworodny sprawił, że mamy pierworodny ubytek w słuchu. To sprawia, że nie jest nam łatwo „zamienić się w słuch”; zamienić słuchanie tylko siebie na słuchanie drugiego człowieka. Najważniejszym organem słuchu według Biblii jest serce. Kondycja słuchania związana jest z kondycją serca. Jakie serce, takie słuchanie. Im zdrowsze serce, tym zdrowszy słuch i odwrotnie. Zdolność słuchania nie przychodzi sama. Trzeba nad nią pracować – zauważył zachęcając do tej pracy.

Reklama

xmb

Mówił też o tym jak będzie wyglądał etap diecezjalny synodu. - Konsultacje odbywać się będą na poziomie parafii, dekanatów, poszczególnych wspólnot duszpasterskich. Kiedy mówimy o tych ostatnich, myślimy o ruchach apostolskich, młodzieży, katechetach, małżonkach, siostrach zakonnych, klerykach, przebywających w areszcie i więzieniu czy tych, którzy z wyboru pozostają na obrzeżach Kościoła. W każdej parafii powinien być wybrany koordynator, który będzie czuwać nad przebiegiem spotkań, zbieraniem materiałów, a potem ich syntezę zaprezentuje na spotkaniu dekanalnym.

xmb

Bardzo serdecznie dziękuję wam tu wszystkim obecnym za to, że reprezentujecie swoje parafie, różne środowiska – dodał wręczając symbolicznie dekret małżeństwu z parafii katedralnej. Podobne dokumenty otrzymali wszyscy uczestnicy spotkań, które odbędą się także 13 i 27 listopada w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu.

xmb


2021-11-08 14:19

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy i czujemy się potrzebni

Niedziela świdnicka 50/2022, str. IV

[ TEMATY ]

hospicjum

Świdnica

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Prezes domowego hospicjum Gabriela Kaczkowska

Prezes domowego hospicjum Gabriela Kaczkowska

Od ponad dwudziestu ośmiu lat prowadzą w Świdnicy hospicjum domowe. W obliczu rosnących cen mediów, środków medycznych i usług, dziś sygnalizują jak nigdy wcześniej potrzebę wsparcia.

W odpowiedzi na apel Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” bp Marek Mendyk zgodził się, aby w niedzielę 27 listopada wolontariusze „Hospicjum” mogli przeprowadzić w parafiach zbiórki na bieżącą działalność stowarzyszenia pomagającego ciężko chorym.

CZYTAJ DALEJ

Kapłan jest pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi

2023-05-10 09:35

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 26, 36-42.

Czwartek, 1 czerwca. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, święto

CZYTAJ DALEJ

Lwów dziękuję za bł. Martę Wiecką

2023-06-02 20:51

[ TEMATY ]

Lwów

błogosławiona

Siostra Marta Wiecka

Wikipedia/ autor nieznany; domena publiczna

Błogosławiona siostra Marta Anna Wiecka

Błogosławiona  siostra Marta Anna Wiecka

Lwów podziękował Bogu za beatyfikację siostry Marty Wieckiej, która odbyła się w tym mieście przed piętnastoma laty. Z tej okazji w katedrze lwowskiej zostały umieszczone na stałe jej relikwie. Bł. Marta ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia – szarytek pracowała na początku XX wieku w Śniatyniu na terenie archidiecezji lwowskiej i oddała swe życie, opiekując się chorymi na tyfus plamisty.

Uroczystej Mszy sprawowanej w bazylice metropolitarnej we Lwowie przewodniczył bp Witalij Skomorowski, przewodniczący rzymskokatolickiej Konferencji Episkopatu Ukrainy, a homilię wygłosił abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję