Reklama

Głos z Torunia

Zagrożenia "nowej duchowości"

Już po raz 13. w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II debatowało Toruńskie Sympozjum poświęcone Religiom i Alternatywnym Ruchom Religijnym.

2021-11-18 17:42

Renata Czerwińska

Tym razem jego tematem była "nowa duchowość" - zjawisko o tyle niebezpieczne, że odżegnujące się od religii zinstytucjonalizowanych. Jego zwolennicy bez głębszej refleksji przyjmują to, co w nurtach religijnych jest dla nich wygodne. Co ciekawe, w tradycyjnym znaczeniu duchowość łączyła się z tradycją monastyczną ("duchowość karmelitańska", "duchowość franciszkańska") czy też wskazywała formację chrześcijańską pewnych grup społecznych i zawodowych ("duchowość małżeńska", "duch pracy ludzkiej"), tymczasem obecnie znaczenie tego słowa rozszerza się na "przeżywanie czegoś" (stąd karkołomne sformułowania jak "duchowość alpinizmu" czy "duchowość mody"). Swoiste pomieszanie pojęć, błędna antropologia, subiektywizm prowadzą do zagubienia wśród wierzących i wejścia na drogę zagrożeń duchowych, stąd też potrzeba dobrze sformułowanej apologetyki.

Reklama


W roli prelegentów wystąpili ks. dr hab. Stanisław Suwiński, prof. UMK (Wydział Teologiczny), ks. prof. dr hab. Piotr Moskal z Wydziału Filozofii KUL, o. dr hab. Aleksander Posacki SJ z Collegium Verum w Warszawie, prof. dr hab. Viara Maldjieva z Wydziału Humanistycznego UMK, Jan Lewandowski z portalu www.apologetyka.info. Online połączyli się prof. dr hab. Zbigniew Pasek z Wydziału Humanistycznego AGH w Krakowie oraz dr hab. Halina Mielicka-Pawłowska, prof. UJK w Kielcach (Wydział Pedagogiki i Psychologii). Kierownikiem naukowym był ks. prof. dr hab. Jan Perszon.

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od 15 grudnia m.in. w kościołach do 30 proc. osób

2021-12-07 14:22

[ TEMATY ]

obostrzenia

Karol Porwich/Niedziela

Nauczanie zdalne od 20 grudnia do 9 stycznia, od 1 marca obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych oraz zmniejszenie od 15 grudnia limitów obłożenia m.in. w kościołach, obiektach sportowych i kulturalnych z 50 do 30 proc. - to niektóre ze zmian w obostrzeniach sanitarnych, które zapowiedziało dziś ministerstwo zdrowia w związku z pandemią koronawirusa.

Dalsze zaostrzenie regulacji sanitarnych podyktowane jest nieustającą pandemią, choć - jak mówił dziś na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski - w kilku newralgicznych regionach, m.in. w województwach podlaskim i lubelskim, daje się zauważyć zmniejszenie zakażeń.

CZYTAJ DALEJ

Radom: noc konfesjonałów w ośrodkach duszpasterskich

2021-12-06 19:10

[ TEMATY ]

konfesjonał

Artur Stelmasiak

Dwa ośrodki duszpasterskie organizują noc konfesjonałów w racji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. To już stała praktyka adwentowa w wielu polskich parafiach.

Noc konfesjonałów daje możliwość skorzystania z sakramentu pokuty dla tych osób, którym trudno było skorzystać ze spowiedzi w czasie parafialnych rekolekcji adwentowych. 15 grudnia będzie możliwość przystąpienia do spowiedzi w Duszpasterstwie Akademickim w Radomiu. Będzie można to uczynić w godzinach od 19.30 do 24.00. Spowiadać będzie dwóch duszpasterzy.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalana. Wynalazek Boga

2021-12-07 20:05

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Niepokalana

Matka Boża Niepokalana

Karol Porwich/Niedziela

Z prawdami wiary dzieje się tak: najpierw są fakty, czyli to, co czyni Bóg; to my potem szukamy słów, aby opisać to, co się stało. Niepokalane Poczęcie Maryi jest tego przykładem. Co to pojęcie oznacza?

Zanim przejdę dalej, dwie uwagi wstępne. Po pierwsze – prawda o Niepokalanym Poczęciu nie może być mylona z dziewiczym narodzeniem Jezusa z Maryi. Niestety, często tak bywa. Niepokalane poczęcie stoi bliżej prawdy o grzechu pierworodnym niż prawdy o czystości seksualnej. Po drugie – gdy szukam dziś obrazów ze współczesnego świata, znajduję kilka, którymi chcę się podzielić. Zaznaczam jednak: to obrazy, jakieś modele, a nie rzeczywistość. Rzeczywistość zostanie tajemnicą wiary – nie zgłębimy jej do końca, ale możemy ją przyjąć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję