Reklama

Niedziela Łódzka

Bełchatów: praca nie jest miejscem jedności i miłości, ale jest miejscem ciągłego konfliktu

- Praca ma to do siebie, że przede wszystkim łączy ludzi. Praca jest doświadczeniem wspólnoty, nawet jeśli komuś się wydaje, że wykonuje pracę sam, to przecież wykonuje ją z racji na innych.- mówił abp Grzegorz Ryś.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W wigilię wspomnienia św. Barbary – patronki górników - przedstawiciele zarządu PGE Górnictwo i Energetyka oraz załóg Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Turów uczestniczyli we wspólnym dziękczynieniu za kolejny rok górniczej pracy. Liturgii celebrowanej w bełchatowskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego na osiedlu Bińków przewodniczył metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

O pracy ludzkiej, wolności, odzyskiwaniu wzroku wiary oraz wspólnocie pracy i życia mówił w homilii skierowanej do górników metropolita łódzki.

Reklama

Przypominając pierwszą wizytę Jana Pawła II w Polsce i jego słowa wypowiedziane na krakowskich Błoniach łódzki pasterz tłumaczył - człowiek bardzo potrzebuje mieć obok siebie drugiego. Mamy potrzebę być ze sobą razem. Ten moment, kiedy Jan Paweł II przyjechał do Polski po raz pierwszy - po raz pierwszy pozwolił nam zobaczyć siebie w ogromnej wspólnocie ludzi. To był taki czas, w którym poczuliśmy, że nikt z nas nie jest sam, że nie jesteśmy skazani na życie, na wiarę, na zmaganie się w rozmaitych obszarach życia w pojedynkę. Jest obok nas drugi człowiek i jest nas kilkanaście milionów. Jakie poczucie siły, jaki przypływ nadziei, jakie poczucie, że może się coś zmienić. – podkreślił kaznodzieja.

Metropolita łódzki odwołując się do encykliki papieża Jana Pawła II Laborem exercens - o ludzkiej pracy zauważył, że – praca ma to do siebie, że przede wszystkim łączy ludzi. Praca jest doświadczeniem wspólnoty, nawet jeśli komuś się wydaje, że wykonuje pracę sam, to przecież wykonuje ją z racji na innych. Papież napisał ten tekst znając dziesięciolecia innego myślenia o ludzkiej pracy – że praca nie jest miejscem jedności i miłości, ale jest miejscem ciągłego konfliktu. – podkreślił kaznodzieja.

Kończąc homilię, hierarcha życzył Górnikom – by wspólnota, której doświadczacie z ludźmi pracy prowadziła was zawsze ku dobru. Żebyście się wzajemnie prowadzili ku dobru, żebyście się wspólnie wspierali idąc za Jezusem, żebyście się wzajemnie wspierali w całkowitym zdaniu się na Jezusa! Żebyśmy nigdy nie ulegli temu niebezpieczeństwu, że bycie z drugim, z innymi, potrafi nam odebrać właściwe widzenie i słyszenie rzeczywistości. – zakończył.

Reklama

Po liturgii - z uwagi na trwającą pandemię i obostrzenia epidemiologiczne - nie odbyła się tradycyjna defilada prowadzona przez orkiestrę górniczą ulicami Bełchatowa.

Na terenie centralnej Polski znajduje się Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, która usytuowana jest na terenie gminy Kleszczów w powiecie bełchatowskim w województwie łódzkim. Głównym odbiorcą kopalni jest Elektrownia Bełchatów. Kopalnia pracuje na dwóch polach wydobywczych – Bełchatów i Szczerców.

2021-12-04 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słuchające serce, zdolne rozpoznać głos Pasterza

3 maja - Niedzielą Dobrego Pasterza - rozpoczęliśmy Tydzień Modlitw o Powołania. To szczególny tydzień w roku, kiedy w sposób szczególny modlimy się, aby ci, których Pan wybrał, stali się także tymi, których będzie mógł posłać. Aby tak się mogło stać, potrzebna jest wolna decyzja człowieka. A wcześniej – słuchające serce, które zdolne będzie rozpoznać głos Pasterza- Jezusa Chrystusa. Chociaż każda decyzja wyboru drogi życia kapłańskiego czy konsekrowanego dokonuje się w sumieniu, sercu konkretnej osoby, to jednak cała droga do tej decyzji dzieje się we wspólnocie. We wspólnocie rodzinnej, rówieśniczej, przyjacielskiej, modlitewnej – we wspólnocie Kościoła.

Modlitwa o powołania i za powołanych do służby Bogu w kapłaństwie i życiu konsekrowanym trwa cały rok, w różnych wymiarach i przestrzeniach. Np. w naszej archidiecezji, gromadziliśmy się w każdą drugą środę miesiąca na adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy DA5. Nieustannie modlą się osoby tworzące Towarzystwo Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego. Wiele zgromadzeń ma swoje zaprzyjaźnione „grupy wsparcia”, które towarzyszą modlitwą i potrzebną pomocą.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat w sprawie odmówienia poświęcenia Pralni Społecznie Odpowiedzialnej

2022-01-21 17:46

M.K.

- Zarząd Koła Wrocławskiego TPBA zdecydował, że odda darczyńcom przekazane środki na wsparcie nowej pralni celem zachowania tożsamości w działaniu stowarzyszenia katolickiego - czytamy w komunikacie wydanym przez Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

Pełna treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Projekt będzie kontynuowany - Oświadczenie Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

2022-01-22 22:30

Magdalena Lewandowska

W tej sprawie rozpowszechnia się bardzo wiele nieprawdziwych informacji. Wbrew spekulacjom wielu portali informacyjnych Pralnia Społecznie Odpowiedzialna we Wrocławiu będzie działać, a także, wedle słów z Oświadczenia Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta projekt tworzenia takich miejsc będzie kontynuowany.

Pełna treść oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję