Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Przyjęcie do Katechumenatu

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Antoni Zalewski

W II Niedzielę Adwentu w katedrze łódzkiej odbył się obrzęd przyjęcia do Katechumenatu, który rozpoczyna przygotowanie do pełnego włączenia w Kościół przez sakramenty chrześcijańskiej inicjacji.

Na rozpoczęcie abp Grzegorz Ryś przywitał katechumenów, pytając o imię i oczekiwania wobec Kościoła. Naznaczył znakiem krzyża ich czoła, uszy, oczy, usta, piersi i barki, umacniając Chrystusowym zwycięstwem. Kandydaci otrzymali także krzyże, aby Jezus Chrystus był dla nich drogą, prawdą i życiem.

Reklama

W homilii metropolita łódzki odniósł się do dwóch znaków, które są ważne zarówno dla katechumenów, jak i wszystkich zebranych na Eucharystii. - Przeżyliśmy już pierwszy znak, którym są drzwi Kościoła. Kto by pomyślał, że wejście do Kościoła oznacza aż taką decyzję? Pomyślcie o tym wszyscy. Ile razy jest tak, że po prostu wpadamy przez te drzwi? Nierzadko wpadamy przez te drzwi dlatego, że przybiegamy na Liturgię w ostatniej minucie albo pięć minut po czasie - powiedział. Ważne, aby przekraczając próg świątyni zostawić za drzwiami to, co odciąga nas od Pana i w pełni oddać się Bogu.

Drugim znakiem jest księga słowa Bożego, którą otrzymuje każdy z katechumenów. - Dobrze jest zobaczyć, jak ktoś bierze Pismo do ręki i je całuje. Wszyscy wy, którzy macie Pismo Święte w domach, wiecie, gdzie je macie? Kiedy ostatnio całowaliście Biblię? Co was łączy z tą księgą? - pytał metropolita łódzki.

Jak podkreślał abp Grzegorz Ryś, Ewangelia wskazuje na sens przyjęcia słowa. Odwołując się do wypełnienia słowa nad Janem, powiedział o chrzcie nawrócenia, czyli chrzcie zmiany myślenia, które konieczne jest dla odpuszczenia grzechów. - Ta obietnica Boga, dana przez Izajasza, spełnia się dopiero wtedy, gdy Bóg nas wyzwala z naszego grzechu. Dokąd Bóg nie dotknie naszego wnętrza, dokąd nas nie poprowadzi do tego, żebyśmy Mu oddali nasze grzechy, nie ma wyzwolenia i nie ma pociechy. I tu jest potrzebna głęboka zmiana myślenia, bo nam się wydaje, że problem nie jest w nas - powiedział duchowny. Każdy człowiek musi pozwolić Bogu wejść do wnętrza duszy i pozwolić dotknąć miejsca, w którym króluje grzech, aby w pełni doświadczyć szczęścia.

Reklama

Po homilii katechumeni otrzymali Ewangelię, aby lepiej poznali i wiernie naśladowali Jezusa Chrystusa. Następnie, przeszli do tylnej części katedry, ponieważ nie mogą jeszcze w pełni uczestniczyć w Eucharystii.

Katechumenat, czyli nasłuchiwanie jest drogą, którą od wieków Kościół prowadził kandydatów do chrztu. Rozpoczyna się naznaczeniem krzyża i trwa, dopóki nie staną się oni gotowi do pełnego włączenia do Kościoła poprzez sakramenty chrześcijańskiej inicjacji. Chrzest, bierzmowanie i Eucharystia zostaną udzielone podczas Liturgii Wigilii Paschalnej. Trzyetapowe przygotowanie odbywa się w Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym przy Bazylice Archikatedralnej w Łodzi.

2021-12-08 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odkryj swoje piękno, czytając biblię

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Gabara

„Za każdym razem, kiedy otwierasz Biblię, to jakbyś podchodziła do lustra. Tu zobaczysz siebie w prawdzie, zobaczysz, jak Bóg cię wymarzył. Za każdym razem, kiedy zasłuchujesz się w Słowo Boże, pozwalasz, aby Jezus patrzył na ciebie z miłością” – myśl zaczerpnięta ze wstępu Kobieta – apostołką Piękna, s. Anny Marii Pudełko AP

Na rynku wydawniczym, w ostatnim czasie, pojawiła się Biblii dla kobiet, którą spotkała nieuzasadniona krytyka. Pisząca zastrzeżenia pod jej adresem nie zwróciła uwagi, że w Europie i świecie znajdziemy wiele różnych wydań Biblii okolicznościowych: dla dzieci, rodzin, robotników, sportowców, studentów itp., jednakże żadna z tych edycji nie ingeruje w istotę, czyli tłumaczenie tekstu biblijnego. Biblii dla kobiet jest pierwszą próbą ukazania – poprzez wprowadzenia, komentarze a także styl publikacji – specyfiki piękna dialogu pomiędzy Bogiem a kobietą. Podkreślam – to duszpasterskie wydanie integralnego tekstu Pisma Świętego w nowym przekładzie z języków oryginalnych opracowany został przez Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Towarzystwa Świętego Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie o ks. Zbigniewie Zapaśniku

2022-01-28 16:14

Archiwum ks. Tobiasza Matkowskiego

Zapraszamy do lektury wspomnienia o zmarłym dziś ks. Zbigniewie Zapaśniku. Słowa te zostały przygotowane przez pochodzącego z Jaszkotla, ks. Tobiasza Matkowskiego.

Nasz Dobry Pasterz przyszedł na świat w domu Józefa i Melanii z dom. Dowgiałło dnia 10 stycznia 1944 roku w Jasiańcach, w województwie nowogródzkim, w powiecie lidzkim, w gminie Werenów. Po zmianach terytorialnych, jakie nastąpiły po roku 1945 miejscowość ta, znajduje się w granicach Białorusi. Ks. Zbigniew doskonale znał biedę, wielokrotnie przy spotkaniach opowiadał, jak sporą odległość musiał pokonywać, jeszcze jako dziecko, w celu zakupienia chleba. Te doświadczenia lat dzieciństwa niewątpliwie miały wpływ na formację zarówno duchową jak i ludzką, kształtując Jego kapłańskie serce, pełne wrażliwości na krzywdę i trudności życia.

CZYTAJ DALEJ

Dominikanin z Charkowa: Kościół ze społeczeństwem w trudnym czasie dla Ukrainy

2022-01-28 17:46

[ TEMATY ]

Ukraina

dominikanie

Charków

Archiwum Archidiecezji Przemyskiej

O. Mariusz Woźniak

O. Mariusz Woźniak

W tym trudnym dla Ukrainy czasie staramy się być jak najbliżej ludzi i pomagać im na ile nas stać – powiedział KAI o. Mariusz Woźniak, dominikanin, z parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego i Matki Bożej z Góry Karmel w Charkowie.

Zakonnik relacjonuje, że mieszkańcy Charkowa i okolic czują zagrożenie wojną ale starają się żyć normalnie. "Choć czasami ma się wrażenie, że to taka cisza przed burzą. Na pewno jest wiele obaw, ale konkretnie nie wiemy jak rozwinie się sytuacja. Nasza wiedza o sytuacji i zagrożeniu czerpiemy z tutejszych mediów, stąd pochodzi nasza wiedza o sytuacji na granicy z Rosją obwodem Ługańskim i Donieckim, gdzie każdego dnia dochodzi do jakichś incydentów, ale póki co nie ma oznak eskalacji zbrojnej” – powiedział dominikanin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję