Reklama

Zamotani w miłość

Niedziela Ogólnopolska 41/2004

Laureat - bp Józef Zawitkowski

Laureat - bp Józef Zawitkowski

Hymnem Ciesz się, Matko Polsko, w wykonaniu grudziądzkiego chóru męskiego „Echo”, rozpoczęta została uroczystość wręczenia dorocznej Ogólnopolskiej Nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba, przyznanej w tym roku bp. Józefowi Zawitkowskiemu. W swojej relacji pominę teksty wygłoszone przez Laureata, bo ta uroczystość była dla niego i o nim. Chociaż bardzo pokornie bronił się - „Biada wam, gdy ludzie was chwalą. Tacy już wzięli swoją nagrodę” - to słowa miłości, które usłyszał, są uzasadnione.
Prezydent Grudziądza Andrzej Wiśniewski, witając bp. Józefa Zawitkowskiego, bp. Andrzeja Suskiego - ordynariusza toruńskiego oraz licznie przybyłych mieszkańców Grudziądza i gości, na czele z ich Burmistrzem i Przewodniczącym Rady Miasta Łowicza, podkreślił, że: „ideą tego wyróżnienia (…) jest promowanie i nagradzanie działań dla polskiej kultury, podejmowanych przez ludzi, którzy w swoim życiu i w swojej twórczości kierują się chrześcijańskimi zasadami”.
„W wyborze laureatów Kapituła Nagrody zawsze kieruje się ideami, które ks. prof. Janusz Pasierb stawiał na pierwszym miejscu: szczera wiara w Boga, ukochanie Ojczyzny oraz dobroć serca, płynąca z głębi ludzkiego humanizmu postawa wobec świata i ludzi. Ksiądz Biskup Józef jest osobą o niezwykłym darze przekazywania słuchaczom w sposób ciepły i poetycki Słowa Bożego. Tworzy małe dzieła muzyczne dla zespołów wokalnych, jest autorem modlitewników i książeczek dla dzieci podpisującym się pseudonimem «Ks. Tymoteusz». W jego życiu i kapłańskiej posłudze ważną sprawą, bardzo istotną w obecnych czasach, jest rodzina” - tak uzasadniał wybór Laureata ks. inf. Tadeusz Nowicki - prepozyt Nagrody.
Następnie członek Kapituły - p. Zofia Sołtys w ciepłych słowach przybliżyła zebranym biogram Laureata. W części artystycznej młodzież licealna recytowała fragmenty homilii bp. Zawitkowskiego wygłaszanych na wiedeńskim Kahlenbergu. Odczytano też list gratulacyjny od biskupa łowickiego Andrzeja Dziuby.
„Artystą się rodzi, a nie zostaje, ale skoro się urodzi, powinno się pozostawać… Był kiedyś ktoś, kogo nazywano Chryzostomem, czyli Złotoustym, bo wydobywał najpiękniejsze słowa, słowa pożywne, mądre, podnoszące człowieka na duchu. W tych czasach taką rolę pełni niewątpliwie bp Józef Zawitkowski” - takimi słowami gratulował Laureatowi Biskup miejsca.
„Nie da się żadnymi słowami wypowiedzieć tego, co czujemy do Naszego Biskupa” - mówił Burmistrz Łowicza.
Barbara Jagiełło, radując się z Nagrody, mówiła: I znów zakwitło Łowiczem, tym razem w Grudziądzu. Spotkały się dwie znakomitości kultury polskiej. Dwie osobowości wypełnione najpierw łaską kapłańskiego powołania, wypełnione miłością do Boga, człowieka, Ojczyzny i do piękna, które zrodziło w nich sztukę, poezję, intelekt. Dwóch wielkich kaznodziejów obdarowanych talentem i mistrzostwem w głoszeniu Bożego Słowa.
W laudacji Barbara Jagiełło zatrzymała się nad trzema aspektami twórczości tegorocznego Laureata. „Kompozytor - teksty 61 pieśni z muzyką ks. prał. Wiesława Kądzieli - to pieśni, które łatwo wpadają w ucho i w serce. Ksiądz Biskup pisze teksty pieśni okolicznościowych, dziękczynnych, pokutnych, pisze hymny, kantaty... Ukończona muzykologia…otwarte przez Pana Boga ucho i «skażenie» muzyką stanowią o treści i urodzie Księdzabiskupowych kazań. One są jak muzyka.
(…) Poeta - 3 tomy Kazań Świętokrzyskich, 4 tomy innych kazań, 5 kazań z Kahlenbergu, Zamyślenia: Nad Tryptykiem, Wielkopostne, Loretańskie, Epitafium dla Czesława Niemena, Bajki, Jasełka Łowickie, albumy - tryptyk Woda, Ogrody i Góry. (…) Wszystko, czego by się nie dotknął, jest poezją.
(…) Publicysta - tutaj trzeba sięgnąć do jego kazań. Te eseje w formie i urodzie języka są też bardzo mocne w treści, zarówno religijnej, jak i społecznej, obyczajowej czy nawet politycznej. Treści, które często przyprawiają o drżenie - «Oni na innego czekają, Uchowaj Boże - bo Polska nierządem stoi, Pobożnie czy inaczej». 79 pozycji książkowych już wydanych, Niedziela - obecnie cykl Listy polecone, Nasz Dziennik, Różaniec, Anioł Stróż, sporadycznie Jasna Góra i Czas Serca…”.
Wrzesień to miesiąc dożynek. Dlatego przedstawiciele rolników z podłódzkiej parafii Brzeziny przybyli na „poetyckie dożynki” i dzielili się tegorocznym chlebem i miodem z tym Poetą Ambon.
Dziękując za wyróżnienie, Laureat uczynił wymowny gest pocałunku portretu ks. Janusza Pasierba.
A potem była Msza św. w intencji ks. prof. Pasierba, odprawiona przez bp. Zawitkowskiego. I kazanie, w którym mówił jak niegdyś ks. Piotr Skarga.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Liban: rok po eksplozji w Bejrucie kryzys wciąż się pogłębia

2021-07-30 15:59

[ TEMATY ]

Liban

wybuch

kryzys

Vatican News

Mija rok od eksplozji w bejruckim porcie. W Libanie panuje kryzys gospodarczy i polityczny, od ponad 10 miesięcy nie udało się utworzyć rządu. Najnowsze dane ujawniają, że Kraj Cedrów znajduje się na krawędzi głodu – 77 proc. rodzin nie ma wystarczającej ilości jedzenia. Ceny żywności gwałtownie rosną, a inflacja przekroczyła już 40 proc. Wzrosła też liczba zakażeń koronawirusem.

Kryzys dotknął także edukację. 80 proc. szkół katolickich grozi zamknięcie. Zapewniają one wykształcenie około dwóm trzecim libańskich uczniów korzystających z prywatnych placówek edukacyjnych. Nieopłacone czesne w katolickich szkołach wynosi już ponad 32 mln dolarów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję