Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 46/2004

Grzegorz Gałązka

Polska delegacja z premierem Markiem Belką na audiencji u Jana Pawła II

Polska delegacja z premierem Markiem Belką na audiencji u Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z papieżem

„Pamiętanie o chrześcijańskich korzeniach kontynentu oznacza korzystanie z dziedzictwa duchowego, które pozostaje fundamentalne dla przyszłego rozwoju Unii” - powiedział Jan Paweł II 31 października w przemówieniu przed modlitwą Anioł Pański. Wobec kilkunastu tysięcy pielgrzymów zgromadzonych na Placu św. Piotra w Watykanie Papież nawiązał do podpisanego 29 października w Rzymie Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej.
„Był to wysoce znaczący moment w budowie «nowej Europy», na którą wciąż patrzymy z ufnością. To najnowszy etap drogi, która będzie jeszcze długa i okazuje się coraz bardziej zobowiązująca” - zaznaczył Ojciec Święty. Przypomniał, że „Stolica Apostolska zawsze opowiadała się za zjednoczeniem Europy na fundamencie tych wspólnych wartości, które należą do jej historii”. Papież wyraził nadzieję, że również w nadchodzących latach chrześcijanie wnosić będą nadal do wszystkich kręgów instytucji europejskich ten zaczyn ewangeliczny, który jest gwarancją pokoju i współpracy wszystkich obywateli podzielających zaangażowanie w służbie wspólnemu dobru. Na zakończenie Jan Paweł II wezwał do zawierzenia w modlitwie „Maryi, Królowej Europy wszystkie narody kontynentu”.
Podczas rozważań przed modlitwą Anioł Pański w uroczystość Wszystkich Świętych Jan Paweł II zapewnił o swoich modlitwach za ofiary terroryzmu i o pokój na świecie.

Jan Paweł II do Polaków

„Witam wszystkich pielgrzymów języka polskiego. W sposób szczególny pozdrawiam pielgrzymkę z archidiecezji gdańskiej, której przewodzi abp Tadeusz Gocłowski, jak również pielgrzymkę z diecezji tarnowskiej.
Cieszę się, że są obecni tu przedstawiciele ministrantów z całej Polski pod przewodnictwem delegata Konferencji Episkopatu ds. duszpasterstwa ministrantów - bp. Grzegorza Balcerka. Wszystkim ministrantom w Polsce dziękuję za ich posługę ołtarza i zachęcam, aby w Roku Eucharystii starali się jeszcze bardziej gorliwie pomagać kapłanom i wspólnotom parafialnym w przeżywaniu tej wielkiej tajemnicy, jaka dokonuje się podczas każdej Mszy św.
Wam, tu obecnym, oraz wszystkim, którzy w tych dniach na różne sposoby okazują mi życzliwość, serdecznie dziękuję. Bóg zapłać! Niech dobry Bóg wynagradza swoimi łaskami. Z serca wszystkim błogosławię!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja generalna, 3 listopada 2004 r.

Premier RP u Papieża

30 października br. premier RP Marek Belka został przyjęty na audiencji przez Jana Pawła II, a następnie rozmawiał z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano.
Po spotkaniu premier Belka oświadczył, że była to dla niego okazja „do powiedzenia Ojcu Świętemu kilku najważniejszych spraw o Polsce”. Rozmawiali m.in. o europejskim Traktacie Konstytucyjnym. Premier RP powiadomił, że w tej sprawie Papież zwrócił się do polskiej delegacji z pismem, w którym podziękował Polsce i polskim władzom za starania, aby w preambule znalazło się odniesienie do chrześcijaństwa. Szef rządu RP zapewnił Ojca Świętego, że „Polska wnosi do Unii nie tylko dynamizm i chęć nadgonienia zapóźnień gospodarczych, ale także bardzo głębokie poczucie naszych korzeni historycznych, kulturowych, religijnych”.
„Mówiliśmy o możliwej wizycie Papieża w roku przyszłym. Pytacie, czy zaprosiłem Ojca Świętego. Jak tu można nie zapraszać Ojca Świętego? Ojciec Święty ma zaproszenie stale otwarte! Podkreśliłem, że czekamy na niego. «Jak Bóg da», powiedział Papież” - mówił premier Belka.
Watykański dziennik L’Osservatore Romano, pisząc o wizycie premiera Belki w Watykanie, zacytował słowa skierowane przez Jana Pawła II do szefa polskiego rządu: „Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha”.

Stolica Apostolska o Konstytucji Europejskiej

„Beczka miodu z niemałą łyżką dziegciu - w ten lapidarny sposób można by podsumować uczucia, z jakimi Kościół katolicki przyjął podpisanie 29 października w Rzymie Konstytucji Europejskiej. Można to uznać za wielki krok na drodze integracji Starego Kontynentu, okupiony jednak wieloma kompromisami i niedopowiedzeniami, zwłaszcza w sferze wartości”. Tak uważają m.in. były dyrektor Radia Watykańskiego - kard. Roberto Tucci i szef dyplomacji watykańskiej - abp Giovanni Lajolo.
„Panuje pewne rozczarowanie brakiem odwołania w konstytucji do judeochrześcijańskich korzeni naszego kontynentu” - powiedział kardynał w rozmowie z Radiem Watykańskim. Podkreślił przy tym, że artykuł 52 podpisanego dokumentu „jest dość obiecujący”, dodając, że „ostatecznie może ocenić Traktat Konstytucyjny w miarę pozytywnie”.
Jednocześnie wyraził zmartwienie z innego powodu. „Spotykając osoby z różnych krajów naszego kontynentu, często słyszę, że zwykli ludzie są mało wrażliwi na to, co dotyczy wspólnego budowania Europy. Interesuje ich jedynie aspekt gospodarczy. Toteż przywódcy państw, politycy, ludzie odpowiedzialni za budowanie zjednoczonej Europy - muszą stworzyć wspólny ideał europejski, zaproponować ludziom konkretne wartości” - powiedział emerytowany kardynał kurialny. Podkreślił, że „jeśli tak się nie stanie, istnieje poważne niebezpieczeństwo, że gdy dojdzie do ratyfikacji Traktatu Konstytucyjnego i związanego z tym referendum, nie tyle będzie się głosować przeciwko ratyfikacji, ile dojdzie do masowej absencji wyborczej”.
„Jeśli nowa Europa chce odegrać w nadchodzących latach rolę godną swej przeszłości, musi być świadoma tego, co w sposób szczególny nakreśliło jej oblicze duchowe” - stwierdził abp Lajolo. W wywiadzie dla włoskiego dziennika La Stampa przypomniał on, że wielu obywateli naszego kontynentu gorąco pragnęło, aby w preambule do podpisanego Traktatu Konstytucyjnego znalazło się odniesienie do chrześcijańskich korzeni Europy. „Zapis taki w niczym nie naruszałby świeckiego charakteru struktury politycznej, natomiast utrzymywałby świadomość konkretnej tożsamości historycznej Europy i jej niezbywalnych wartości” - podkreślił arcybiskup.

Reklama

Audiencja dla premiera Iraku

W czasie rozmów w Watykanie 4 listopada szef tymczasowego rządu Iraku Ijad Allawi potępił zamachy na kościoły chrześcijańskie i zapewnił, że władze zajmą się ich odbudową. Tymczasowego premiera, któremu - obok jego małżonki - towarzyszyli m.in. minister planowania Mahdi Al Hafez i minister ds. praw człowieka Bakhtiar Amin, przyjął na audiencji Jan Paweł II. Premier Iraku spotkał się także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano i szefem watykańskiej dyplomacji - abp. Giovannim Lajolo.
Rzecznik prasowy Watykanu Joaquín Navarro-Valls powiedział, że „w czasie spotkania w sposób pogłębiony omówiono rozmaite aspekty sytuacji w Iraku, perspektywy wprowadzenia pokoju i pojednania, które umożliwiłyby zagojenie głębokich ran przeszłości oraz wpływałyby na pokój w tym regionie”.
Szczególną uwagę zwrócono też na „konieczność zagwarantowania pełnej wolności religii w Iraku oraz mówiono o wkładzie, jaki wspólnota chrześcijańska może wnieść do moralnej i materialnej odbudowy kraju”.

Watykan przekaże prawosławnym relikwie św. Patriarchów

Watykan przekaże relikwie św. Jana Złotoustego i św. Grzegorza Teologa Patriarchatowi Konstantynopola. O tej decyzji poinformował Jan Paweł II w piśmie do Synodu Kościoła Prawosławnego w Konstantynopolu.
„Chciałbym w akcie dobrej woli oddać Wam relikwie św. patriarchów Jana Złotoustego i Grzegorza Teologa, którzy byli poprzednikami Waszej Świątobliwości na katedrze konstantynopolitańskiej” - napisał w liście Jan Paweł II do patriarchy Bartłomieja I.
Relikwie świętych, znajdujące się w chwili obecnej w Rzymie, patriarcha Bartłomiej I otrzyma 26 listopada podczas spotkania z Janem Pawłem II w Watykanie. Relikwie mają być przetransportowane samolotem do Konstantynopola. 30 listopada przewiduje się wystawienie relikwii w rezydencji patriarszej na Fanarze.
Święci Jan Złotousty i Grzegorz Teolog należą do największych teologów chrześcijaństwa. Czczeni są przez Kościół prawosławny szczególnie 12 lutego.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

1 maja wierni zgromadzili się w kościele parafialnym. Po odegraniu przez orkiestrę intrady kalwaryjskiej udali się w procesji pod krzyż „trudnych dni Praszki”, gdzie odbyło się nabożeństwo oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję