Reklama

Polska

Caritas przy wsparciu MSZ pomaga w Ziemi Świętej

Nadchodzące Boże Narodzenie będzie trudnym czasem dla wielu rodzin żyjących współcześnie w Betlejem i Strefie Gazy. Kolebka chrześcijaństwa pogrążona jest od lat w kryzysie humanitarnym. Najbardziej potrzebującym przychodzi z pomocą Caritas Polska, realizując projekty adresowane m.in. do najuboższych oraz do osób z niepełnosprawnościami.

Zorganizowane 3 grudnia w Betlejem obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami były wyjątkową okazją do spotkania się rodzin mierzących się na co dzień z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą niepełnosprawność. Doświadczenie niepełnosprawności, trudne pod każdą szerokością geograficzną, tutaj nabiera dodatkowego ciężaru – ze względu na panującą wśród lokalnych społeczności „kulturę wstydu”, zamykającą osoby z niepełnosprawnościami w ich domach, a także za sprawą braku systemowej pomocy. Wprawdzie prawodawstwo w Palestynie reguluje sytuację osób z niepełnosprawnościami od 1999 roku, ale służących im rozwiązań wciąż nie udaje się wdrożyć z powodu braku środków finansowych. Prawidłowy rozwój dzieci z niepełnosprawnościami zależy więc od indywidualnych możliwości ich rodzin, a w regionie będącym areną nieustannych konfliktów politycznych, skutkujących m.in. izolacją, zapaścią gospodarczą i powszechnym ubóstwem, możliwości te są z natury rzeczy ograniczone.

Nowe sprzęty i gabinety

– My od trzech lat nie możemy ich nigdzie zabrać, w końcu nam się udało. Dziś odbyło się spotkanie matek dzieci z niepełnosprawnościami. Mogły wyrazić swoje uczucia, opowiedzieć innym o tym, z czym się mierzą. Ile w nich akceptacji, współpracy i siły! To one dają nam motywację do pracy. To niesamowite, spotkać tylu wyjątkowych ludzi, którzy potrafią zrobić wszystko dla swoich dzieci – dzieli się wrażeniami Souad Al-Esawy, kierowniczka lokalnego Stowarzyszenia Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Al-Obaidiya.

Jednym z miejsc realizacji działań było Centrum Rehabilitacji Osób z Niepełnosprawnością „Al-Amal”. Ośrodek mieści się w Al-Obaidiya, obejmuje swoją opieką 309 osób w wieku od 4 do 20 lat, mieszkających w tej gminie i sąsiednich miejscowościach. Jest jedną z trzech tego typu placówek wspieranych w tym roku przez Caritas Polska w ramach projektu realizowanego dzięki funduszom programu Polska Pomoc z polskiego MSZ (działania w czterech kolejnych rozpoczną się w przyszłym roku). Projekt pozwolił m.in. na zakup nowoczesnego wyposażenia ośrodków. – Odrestaurowano gabinet logopedyczny, stworzono też pokój sensoryczny do terapii. Skorzystają z niego dzieci z autyzmem i z zaburzeniami rozwojowymi – opowiada Souad Al-Esawy.

Reklama

Szansa dla Ryana i innych

Projekt, poza podniesieniem jakości świadczeń w placówkach rehabilitacyjnych, ma przynieść również zmiany w postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami i ich potrzeb.

– Chodzi o zwiększenie świadomości w tym zakresie, zachęcanie do akceptacji osób z niepełnosprawnościami jako równoprawnych członków społeczności i kształtowanie dla nich w ten sposób środowiska wolnego od dyskryminacji – wyjaśnia Sylwia Hazboun, specjalista ds. projektów zagranicznych w Caritas Polska.

Podziel się cytatem

– Dla mnie ten projekt jest ogromnym wsparciem psychicznym na drodze do pogodzenia się z niepełnosprawnością mojego dziecka – przyznaje Bitul Hasasina, matka cierpiącego na porażenie mózgowe Ryana. – Osoby z niepełnosprawnościami są błogosławieństwem od Boga. Kontakt z nimi otwiera drogę do raju, ich obecność wzbogaca wasze życie. Kiedy pomagacie osobom z niepełnosprawnościami, robicie coś dobrego dla nich i dla siebie. Dla mnie, jako matki, największym osiągnięciem życia jest walka o mojego syna – dodaje.

Reklama

Poprawa warunków, w jakich prowadzona jest rehabilitacja oraz dążenie do zmiany postaw społecznych to nie koniec ambitnych założeń projektu, który w kolejnych modułach ma na celu również aktywizację tych osób z niepełnosprawnościami, którym stan zdrowia pozwala na podjęcie aktywności zawodowej. Dzięki projektowi 20 spośród nich ma znaleźć zatrudnienie w zakładach pracy, a 20 kolejnych rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Partnerstwo kluczem do sukcesu– Jak zwykle w przypadku projektów zagranicznych powodzenie przedsięwzięcia zależy w dużej mierze od pozyskania kompetentnych i wiarygodnych partnerów lokalnych. W tym przypadku współpracujemy z Caritas Jerozolima, naszym sprawdzonym partnerem, z którym po raz pierwszy pojęliśmy współpracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami w 2015 r. Działaliśmy wówczas w koordynacji z 10 organizacjami. Nasze doświadczenia wskazują na to, że placówki rehabilitacyjne stale szukają dróg współpracy z różnymi donorami. W chwili obecnej nie prowadzą jednak prac nad stworzeniem pokoi rehabilitacyjnych z żadną inną organizacją. Nasz projekt pozwala więc uzupełnić istotną lukę – podkreśla Sylwia Hazboun.

Wśród beneficjentów projektu znajdzie się ok 1,7 tys. podopiecznych siedmiu ośrodków rehabilitacyjnych i pracownicy tych placówek, a także przedstawiciele władz lokalnych, pracodawcy, studenci i odbiorcy kampanii społecznych w social mediach.

Reklama

Żywność, schronienie i ciepła odzież

Projekt pod nazwą „Integralne wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Zachodnim Brzegu Autonomii Palestyńskiej” potrwa do 2023 r. i nie jest jedynym, realizowanym obecnie w tym regionie przez Caritas Polska dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. W październiku rozpoczęła się realizacja kolejnego, zatytułowanego „Wsparcie dla mieszkańców Strefy Gazy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego i schronienia”. Ta pomoc jest skierowana m.in. do rodzin żyjących poniżej granicy ubóstwa, osób wysiedlonych, cierpiących z powodu obrażeń wojennych czy pozbawionych pracy.

Materiały prasowe Caritas Polska– Jego celem jest kompleksowa poprawa sytuacji bytowej rodzin w Strefie Gazy. Chodzi o zapewnienie bezpiecznego schronienia, żywności i przygotowanie do okresu zimowego. Zaplanowane działania to zapewnienie koszyków żywnościowych oraz dystrybucja voucherów na zakup produktów niezbędnych do bezpiecznego przetrwania zimy, na przykład ciepłej odzieży, a w kolejnym module również renowacja lokali mieszkalnych – wylicza Sylwia Hazboun z Caritas Polska.

W ramach pierwszego modułu 900 rodzin (ok. 5130 osób) z Shejaia we wschodniej części Strefy Gazy oraz Beit Hanoun i Beit Lahia w jej północnej części, otrzymało w tym roku wsparcie żywnościowe oraz dofinansowanie zakupu potrzebnych na zimę artykułów. W drugim module (realizacja w roku 2022) przewidziano kontynuację wsparcia żywnościowego dla 300 rodzin oraz renowację lokali mieszkalnych 60 rodzin.

– Jako beneficjent projektu chcę podziękować polskiemu rządowi. Dziękuję też społeczeństwu polskiemu za dostarczenie pomocy naszym dzieciom – będziemy mogli dać im ciepłe ubrania, których potrzebują na zimę. Chciałbym także podziękować organizacjom, które pośredniczyły w przekazaniu tej pomocy – mówi Mazen el-Shafi ze Strefy Gazy.

Reklama

Również ten projekt jest realizowany przez Caritas Polska we współpracy z jej wieloletnim partnerem – Caritas Jerozolima. Łączna wartość realizacji obu opisanych projektów tylko w tym roku wynosi ponad 2 mln zł, w sumie – do końca 2023 r. – będzie to blisko 6 mln zł.

– Potrzeby w tym rejonie świata są ogromne. Caritas Polska od lat prowadzi tu działania, a dzięki wsparciu polskiego MSZ możemy nimi objąć znacznie większą liczbę potrzebujących. Bardzo dziękujemy za to wsparcie, które przyczynia się do realnej zmiany na lepsze sytuacji wielu osób, które znalazły się w wyjątkowo trudnym położeniu – zaznacza ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Podziel się cytatem

Projekty „Integralne wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Zachodnim Brzegu Autonomii Palestyńskiej” oraz „Wsparcie dla mieszkańców Strefy Gazy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego i schronienia” są współfinansowane w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Reklama

O Caritas

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

2021-12-16 20:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ziemia Święta: w Grocie Narodzenia zapalono Betlejemskie Światło Pokoju

W Betlejem odbył się tradycyjna ceremonia zapalenia Światła Pokoju. Od oliwnej lampki w Grocie Narodzenia światełko zapalił 12-letni Michael Weixlbaumer z Górnej Austrii. W najbliższych tygodniach Betlejemskie Światło Pokoju zostanie rozesłane z Austrii do licznych krajów Europy i poza nią.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz na Jasnej Górze: Obyśmy nie ustali w dzieleniu się z innymi i w pomocy Ukraińcom

2022-08-15 10:16

BPJG

- Wobec naszych braci w potrzebie staliśmy się zbiorowym miłosiernym samarytaninem, obyśmy wytrwali, oby nie zabrakło nam zdolności do wyrzeczenia. Prawdziwe obdarowywanie drugich to dawanie kosztem siebie, a nie tym, co nam zbywa, mówił na Jasnej Górze kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. sprawowanej dla uczestników pieszych pielgrzymek, które dotarły z Warszawy.

- Módlmy się o pokój - zachęcał kard. Kazimierz Nycz i wyjaśniał, że problem pokoju dzisiaj to nie tylko kwestia, choć przede wszystkim, wojny na Ukrainie, w sąsiednim kraju, blisko nas, ale jest to kwestia ogólnego niepokoju, który pogrąża dzisiejszy świat.

CZYTAJ DALEJ

Wielki odpust krzeszowski ku czci Wniebowziętej

2022-08-15 20:53

ks. Waldemar Wesołowski

W południe głównej Mszy św. odpustowej przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

Obecni byli: biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup senior Stefan Cichy, księża z diecezji i goście, siostry zakonne i rzesze wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję