Reklama

Nowy biskup polowy WP

Otwierać serca na Ewangelię

„Pragnę wraz z księżmi kapelanami umacniać obecność Chrystusa w żołnierskich sercach. Otwierać je na Ewangelię. Służyć nadziei. Odsłaniać przed ludźmi w mundurach piękno i blask Prawdy, która jest w Chrystusie. Budzić chrześcijańską aktywność, także w wymiarze społecznym. Chcę uczyć ludzi naszego wieku prawdy o Bogu, który jest miłością, ukazywać Chrystusa - Przyjaciela i Nauczyciela człowieka”. Z tym przesłaniem posługę w Wojsku Polskim rozpoczyna nowy biskup polowy Tadeusz Płoski.

Niedziela Ogólnopolska 46/2004

ks. Henryk Zieliński

Wojsko powitało swojego nowego Biskupa Polowego

Wojsko powitało swojego nowego Biskupa Polowego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święceń biskupich ks. płk. Tadeuszowi Płoskiemu udzielił 30 października w katedrze polowej w Warszawie abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce. Współkonsekratorami byli: abp Sławoj Leszek Głódź - biskup warszawsko-praski i abp Edmund Piszcz - metropolita warmiński. Bp Płoski dokonał ingresu z ceremoniałem wojskowym do katedry polowej.
Mottem swojej biskupiej posługi bp Płoski uczynił słowa uczniów idących do Emaus: Zostań z nami, Panie (por. Łk 24, 29).
Na początku Mszy św. odśpiewano Bogurodzicę i hymn Polski.
Mszę św. koncelebrowali arcybiskupi i biskupi. W Liturgii uczestniczyli: Prymas Polski kard. Józef Glemp, prawosławny biskup polowy Miron Chodakowski, ks. płk Ryszard Borski, naczelny kapelan ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego.
- Przyjmujesz całe dziedzictwo duszpasterskie w Wojsku Polskim po swoim poprzedniku, abp. Sławoju Leszku - przypomniał w homilii abp Kowalczyk.
- Doświadczenie duszpasterskie, jakie zdobyłeś na przestrzeni swojej posługi w Wojsku Polskim, daje Ci prawdziwy obraz wyzwań i zadań, jakie stoją przed Tobą i całą diecezją wojskową. Zostajesz biskupem, aby wraz z kapelanami i przez nich nieść posługę sakramentalną i duszpasterską żołnierzom, ich rodzinom, aby dzielić z nimi dole i niedole, być obecnym z nimi tam, gdzie są oni posłani, czasami w rejony, gdzie pokój jest zagrożony, gdzie ludzie są zwaśnieni. (...) Biskup i kapelan nie idzie z żołnierzami na wojnę, ale idzie po to, by żołnierz, który pełni swoją służbę i wypełnia obowiązek wobec Ojczyzny, mógł mieć duchowe wsparcie, ukojenie w bólu, umocnienie w przekonaniu, że nie wolno nigdy niszczyć człowieka, jego godności oraz wszelkiego dobra, które jest owocem pracy twórczej - powiedział abp Kowalczyk. - Księże Tadeuszu, pamiętaj, że masz być przede wszystkim duszpasterzem Twoich współbraci - kapłanów i żołnierzy. Masz ich umacniać w wierze, nadziei i miłości - zachęcał Nuncjusz Apostolski. - Masz pracować nad formacją wewnętrzną kapłanów, aby pełniąc posługę w Wojsku Polskim, jak najlepiej realizowali swoje powołanie kapłańskie - dodał.
Nuncjusz Apostolski zapewnił w imieniu biskupów i wiernych o modlitwie, by w tym duchu Biskup Tadeusz pełnił swoją posługę biskupią. Zachęcał nowego Biskupa Polowego WP, by nigdy nie powstał mur, który oddzielałby go od jego kapłanów i wiernych, powierzonych jego duszpasterskiej trosce.
Na zakończenie Mszy św. min. Marek Ungier odczytał list gratulacyjny od Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.
Prymas Polski wyraził radość z nominacji nowego Biskupa Polowego. Nawiązał do biblijnego obrazu pasterza. Zachęcił Biskupa Polowego do czujności i troski o powierzoną mu wspólnotę, tak by wszyscy bezpiecznie mogli wyznawać swoją wiarę. Kard. Glemp wskazał na wielkie zaufanie, jakim wspólnota darzy swojego Pasterza. Życzył bp. Płoskiemu, aby jego posługa służyła dobru Wojska Polskiego i całej Ojczyzny.
Poprzednik bp. Płoskiego - abp Głódź wyraził radość z faktu, że tak szybko Ojciec Święty mianował nowego biskupa polowego. Zachęcił, by ludzie w mundurach z radością przyjęli swojego nowego Biskupa. Powiedział też, że Biskup Tadeusz przychodzi do żołnierzy, oficerów, generałów, którzy „są lepsi, niż mogliby być”. Życzył, by nowy Biskup Polowy „trzymał mocno pastorał”, szedł razem z powierzonym ludem i głosił Dobrą Nowinę w szeregach wojska - tam, gdzie żołnierze pełnią swoją służbę.
- Nigdy się nie cofaj; jeżeli nie można iść do przodu, to przynajmniej się zatrzymaj, okop się, przetrwaj i ruszaj dalej - zachęcał abp Głódź. Życzył, by katedra polowa była zawsze tak pełna jak podczas dzisiejszych uroczystości. - Idź, jak Łukasz i Kleofas, przez poligony i garnizony do swojego Emaus - powiedział. Słowa życzeń skierował także bp Andrzej Dzięga - biskup sandomierski, były kanclerz Kurii Polowej WP.
W swoim pierwszym posłaniu bp Płoski przypomniał, że przed 13 laty Sławoj Leszek Głódź, rozpoczynając posługę biskupa polowego, wołał, aby przed Chrystusem otworzyły się drzwi polskich koszar i instytucji wojskowych. - Tamto wołanie o Chrystusa w przestrzeni wojska stało się rzeczywistością - powiedział. Wojsko Polskie stanęło „jak Ojce” silne wiarą w Boga, miłością Ojczyzny i wojskowym honorem.
Podkreślił, że dziś już nie trzeba otwierać bram koszar dla Chrystusa - rzeczywistych i symbolicznych; one zostały już otwarte. - Dziś trzeba wołać za uczniami z Emaus: „Zostań z nami, Panie!”. Na naszej żołnierskiej drodze, pełnej pytań, niepokojów, nieraz także bolesnych rozczarowań, Boski Wędrowiec nadal przyłącza się do nas i nam towarzyszy, prowadząc nas przez wyjaśnianie Pism do zrozumienia Bożych tajemnic. Chrystus wypełnia w najdoskonalszy sposób swą obietnicę, że „będzie z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (por. Mt 28, 20).
- W tej niezwykłej dla mnie godzinie, dziękuję Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za dar życia, które wzeszło tu, na polskiej ziemi, pośród naszego Narodu. Myśli moje biegną do rodzinnego domu, do Mamy i Taty, obecnych tu dziś, do Rodziny, do naszej wspólnoty wiary, miłości i zaufania - powiedział bp Płoski. - Od 12 lat związałem swoje kapłaństwo z Ordynariatem Polowym Wojska Polskiego. Duszpasterzowałem w Wojskach Lotniczych i Obrony Powietrznej Kraju, w Nadwiślańskich Jednostkach Wojskowych MSWiA i Biurze Ochrony Rządu. Kierowałem redakcją Naszej Służby i pełniłem posługę kanclerza w Kurii Polowej WP. Miałem wówczas możliwość poznać bliżej ludzi w mundurach, ich rodziny, ich problemy, nadzieje i obawy, radości i smutki.
Bp Płoski podziękował konsekratorom, księżom arcybiskupom, którzy mocą powierzonego im Chrystusowego mandatu udzielili mu święceń biskupich i wprowadzili do Kolegium Episkopatu Polski, przedstawicielom władz państwowych oraz gościom, głównie księżom kapelanom wojskowym.
Po Mszy św. na placu Krasińskich Wojsko Polskie powitało swojego nowego Biskupa Polowego. Bp Płoski w asyście szefa Sztabu Generalnego WP - gen. Czesława Piątasa, gen. bryg. Jana Klejszmita, dowódcy Garnizonu Warszawa, i wiceministra obrony narodowej Andrzeja Towpika przeszedł przed Kompanią Reprezentacyjną Wojska Polskiego, przyklęknął i ucałował płat jej sztandaru. Przy pomniku Powstania Warszawskiego złożył wiązankę kwiatów.
W uroczystości święceń biskupich i ingresu uczestniczyli m.in.: najbliższa rodzina Biskupa Polowego, szef Kancelarii Prezydenta RP - min. Ungier, wiceminister obrony narodowej Towpik, gen. Piątas, szef Sztabu Generalnego, małżonka ministra obrony narodowej Małgorzata Szmajdzińska, generalicja, przedstawiciele policji, straży pożarnej, rektorzy uczelni katolickich, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, gdzie bp Płoski jest wykładowcą, księża kapelani z całego kraju, harcerze, a także liczne grono kombatantów.
Bp Płoski jako jedyny polski biskup ukończył Podyplomowe Studium Operacyjno-Strategiczne w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie Rembertowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrońca wiary

Niedziela Ogólnopolska 18/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

święty

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Święty Atanazy urodził się w pobożnej rodzinie najprawdopodobniej w Aleksandrii, będącej jednym z największych miast Cesarstwa Rzymskiego. Jako młodzieniec udał się do pustelni, gdzie rozwijał swoją duchowość pod opieką św. Antoniego. Dorastał w cieniu prześladowań chrześcijan. Poprzez obserwowanie męstwa i odwagi męczenników, sam nabrał chartu w obronie tego, co najcenniejsze – wiary. Jak się wkrótce okazało, ta cecha pozwoliła mu stać się obrońcą wiary, gdy herezja Ariusza zaczęła zdobywać popularność na dworze cesarskim.

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

[ TEMATY ]

grób JPII

Giertych

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

W homilii o. Wojciech Giertych nawiązał do czytania dnia z Dziejów Apostolskich, które opowiada o pierwszym soborze jerozolimskim. „Powstało pytanie, jaka jest relacja przykazań i prawa żydowskiego i żydowskich obyczajów do łaski. Było to ważne w kontekście ludzi, którzy byli pochodzenia pogańskiego, a odkrywali wiarę Chrystusa i te relacje pomiędzy tymi, którzy byli pochodzenia pogańskiego, a tymi, którzy byli pochodzenia żydowskiego, były niejasne i sobór musiał na to odpowiedzieć” - podkreślił teolog Domu Papieskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję