Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 47/2004

Grzegorz Gałązka

Od lewej: bp Rino Fisichella - rektor Lateranum, Lech Wałęsa, kard. Camillo Ruini, Hanna Suchocka

Od lewej: bp Rino Fisichella - rektor Lateranum, Lech Wałęsa, kard. Camillo Ruini, Hanna Suchocka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z papieżem

Do ufnej modlitwy za zmarłych wezwał wiernych Jan Paweł II 7 listopada przed modlitwą Anioł Pański.
Oto tekst przemówienia papieskiego:
„Pobożność ludowa poświęca miesiąc listopad wspominaniu wiernych zmarłych. Modlimy się za nich z ufnością, wiedząc, że - jak stwierdza to Jezus w czytanej dziś Ewangelii - «Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją» (Łk 20, 38). On pozostaje wierny przymierzu zawartemu z człowiekiem, przymierzu, którego nawet śmierć nie może zniszczyć.
Układ ten, przypieczętowany w czasie Paschy Chrystusa, jest stale aktualny w sakramencie Eucharystii. Tu zatem znajduje swe uwieńczenie także modlitwa za zmarłych. Ofiarowując za nich Msze św., wierzący wspierają ich ostateczne oczyszczenie. Przystępując z wiarą do Komunii św., wzmacniają z nimi więzi miłości duchowej.
Niech Najświętsza Maryja Panna z raju pośredniczy w modlitwach za naszych wszystkich drogich zmarłych i niech umocni w nas, pielgrzymujących na ziemi, wiarę w ostateczne zmartwychwstanie, którego rękojmię ofiarowuje nam sakrament Eucharystii”.
Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty powiedział po polsku: „Dzisiaj w Polsce obchodzony jest Dzień Hospicjów pod hasłem: Hospicjum to też Życie. Troska, jaką pracownicy i wolontariusze otaczają osoby nieuleczalnie chore i umierające, jest wielkim dziełem miłosierdzia. Proszę Boga, aby wynagradzał ich miłość i oddanie swoimi łaskami. Polecam opiece Matki Najświętszej również tych, którzy towarzyszą cierpiącym we własnych rodzinach. Niech Bóg wszystkim błogosławi!”.

Jan Paweł II do Polaków

„Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów języka polskiego! W dniu dzisiejszym witam w szczególny sposób Rektorów i Profesorów Polskich Uczelni Technicznych z bp. Markiem Jędraszewskim. Szczęść Boże, w Waszej pracy!
Jutro Święto Niepodległości Polski. Dziękujemy Bogu za wolność Ojczyzny. Niech ten szczególny dar, okupiony krwią naszych Ojców i Matek, owocuje w Ojczyźnie solidnym wypełnianiem obowiązków przez każdego, wzajemnym zrozumieniem i poświęceniem dla wspólnego dobra. Niech Bóg w swej Opatrzności błogosławi całej naszej Ojczyźnie. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja generalna, 10 listopada 2004 r.

Lech Wałęsa na Lateranum

O roli Polski w Europie, historii powstania NSZZ „Solidarność” i konieczności bycia wiernym wartościom, które kształtowały nasz kontynent, a które jako jedyne mogą mu zapewnić pomyślny rozwój - mówił 10 listopada w Rzymie Lech Wałęsa. Zaproszono go na rozpoczęcie roku akademickiego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.
„Polska ze względu na swe położenie, między Niemcami a Rosją, ma szczególne doświadczenia historyczne, które przez wieki wyczuliły polskie społeczeństwo na szanse, ale i na niebezpieczeństwa” - powiedział były Prezydent RP. Zauważył, że „takie kraje, jak Polska wyrobiły sobie pewien instynkt rozpoznawczy”. Tak działo się np. przed II wojną światową, gdy Polska ostrzegała cały świat przed realnym zagrożeniem, ale odpowiadano jej wtedy: „Nie będziemy ginąć za Gdańsk, to jest sprawa lokalna”. I dopiero, gdy wojna dotarła do Londynu i Paryża, przypomniano sobie polskie przestrogi - podkreślił Wałęsa.
Podobnie było po wojnie, Polacy ostrzegali świat: „Stalin was oszukuje, montuje komunizm dla połowy świata”. Zachód, niestety, zerwał z Polską oficjalne stosunki dyplomatyczne, uznając rządy Stalina. „Tak więc 50 lat musieliśmy z tą zarazą walczyć na różne sposoby” - stwierdził Lech Wałęsa. Dodał, że „świat musi dziś umieć wyciągać z tego właściwe wnioski. (...) musi łączyć wymiar materialny i gospodarczy ze sprawą wartości moralnych”.

„Polacy w Watykanie”

„Od ponad tysiąca lat ze Stolicą Świętą ściśle złączony jest naród polski, który zasłużył sobie na określenie Polonia semper fidelis (Polska zawsze wierna) Bogu i Kościołowi. Polacy od wieków przewijali się przez Watykan, pełniąc niejednokrotnie ważne i odpowiedzialne funkcje w samym sercu Kościoła” - napisał kard. Andrzej Maria Deskur w słowie wstępnym do książki Polacy w Watykanie. Instytucje i urzędy oraz Polacy w nich pracujący. Historia i współczesność autorstwa ks. Władysława Mariana Zarębczana - pracownika watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Autor dedykował swoją pracę Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Ta monumentalna publikacja, ubogacona zdjęciami Grzegorza Gałązki, wydana przez Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej „Bernardinum”, obchodzące swoje 25-lecie, zaprezentowana została w Domu Polskim Jana Pawła II w Rzymie 27 października br. Organizatorem spotkania była Fundacja Jana Pawła II. Promocja książki zgromadziła wielu wspaniałych gości, przybyli m.in.: abp Stanisław Dziwisz - sekretarz osobisty Ojca Świętego, abp. Szczepan Wesoły - przewodniczący Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II, abp Janusz Bolonek - nuncjusz apostolski w Urugwaju, abp Edward Nowak, sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, abp Stanisław Ryłko - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, bp Jan Szkodoń z Krakowa, Hanna Suchocka - ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, min. Janusz Ostrowski z Ambasady RP w Rzymie. Uroczystości promocyjnej towarzyszył koncert zespołu „Golec uOrkiestra”. Wszystkich zebranych powitał ks. prał. Mieczysław Niepsuj - dyrektor Domu Polskiego Jana Pawła II. Następnie prezentacji książki Polacy w Watykanie dokonał abp Janusz Bolonek.
Książka ta składa się z piętnastu rozdziałów, w których Autor opowiada o instytucjach i ludziach w świecie Watykanu. Będąca pracą naukową, w sposób rzetelny przybliża historię i funkcjonowanie najważniejszych instytucji watykańskich. Autor prezentuje także uniwersytety i wyższe uczelnie kościelne. Ważną część książki stanowią noty biograficzne Polaków i Polek oraz osób polskiego pochodzenia, które wspierały i wspierają posługę Jana Pawła II.
Spotkanie promocyjne było połączone z dziękowaniem Bogu za 26 lat pontyfikatu Jana Pawła II.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Diecezji Pelplińskiej „Bernardinum”, ul. Bp. Dominika 11, 83-130 Pelplin, tel. (0-58) 536-17-57, e-mail: bernardinum@bernardinum.csc.pl; www.bernardinum.com.pl

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz

Imieniny Ojca Świętego

Jan Paweł II z okazji swoich imienin przyjął w Auli Pawła VI na specjalnej audiencji pielgrzymów z Polski. Wśród prawie tysiąca osób byli m.in. pielgrzymi z archidiecezji gdańskiej, diecezji tarnowskiej oraz przedstawiciele ministrantów.
„Wdzięczny jestem szczególnie za modlitwy, jakie zanosicie do Boga w intencjach związanych z moim posługiwaniem na Stolicy Piotrowej” - powiedział Ojciec Święty.
Papież przypomniał sylwetkę swego patrona - św. Karola Boromeusza. „Wczoraj minęło 420 lat od jego śmierci. Był gorliwym biskupem, reformatorem Kościoła po Soborze Trydenckim, wielkim obrońcą ubogich. Jego pobożność opierała się na umiłowaniu Krzyża Chrystusowego i tajemnicy Jego śmierci i zmartwychwstania. To umiłowanie przejawiało się w trosce o gorliwe sprawowanie Mszy św. i w adoracji Chrystusa obecnego w Eucharystii” - powiedział Jan Paweł II.

Audiencja dla Prymasa Polski

8 listopada Papież Jan Paweł II przyjął na audiencji Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa. Poinformowało o tym Radio Watykańskie. Po spotkaniu Ksiądz Prymas powiedział, że jest oczywiste, iż Jan Paweł II przyjedzie do Polski, ale termin jeszcze nie został ustalony.
Według tej informacji, przedmiotem rozmowy kard. Józefa Glempa z Ojcem Świętym był program obchodów Roku Eucharystii oraz przyszłoroczna wizyta Papieża w Polsce. „Mówiłem o tym, jakie mamy plany związane z Rokiem Eucharystycznym w Polsce i jak on będzie przebiegał w naszym kraju” - powiedział Ksiądz Prymas. Dodał, że poinformował o związanych z tym planach i „o poszczególnych etapach przygotowania duchowego, które idzie w kierunku odrodzenia społecznego”.
Na pytanie, czy Ojciec Święty przyjedzie do Polski, kard. Glemp powiedział: „Ja bym nie pytał, «czy przyjedzie?», bo to jest oczywiste; natomiast pytaniem jest «kiedy?». (...) W każdym razie zainteresowanie Ojca Świętego jest duże, także sprawami przyszłych beatyfikacji czy kanonizacji, bo to łączyłoby się z jego przyjazdem. Jan Paweł II interesował się też sprawami, którymi żyje Kościół i młodzież pragnąca opierać się na zasadach. Myślę, że ucieszyło to Ojca Świętego” - powiedział Radiu Watykańskiemu Prymas Polski.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Śp. bp Ryszard Karpiński. Tablica nagrobna i portret

2024-03-28 11:13

Katarzyna Artymiak

W kryptach kościoła św. Piotra w Lublinie umieszczono tablicę grobową i portret śp. bp. Ryszarda Karpińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję