Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Czy można modlić się muzyką?

Organista głosił prelekcje o muzyce liturgicznej i zagrał podczas wieczornego koncertu.

[ TEMATY ]

chorał gregoriański

koncert organowy

Wieczory muzyki organowej i kameralnej

Waldemar Kryszewski

Dawid Duda zasiadł za kontuarem, a Marek Borucki wykonał śpiewy.

Dawid Duda zasiadł za kontuarem, a Marek Borucki wykonał śpiewy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod patronatem „Niedzieli” w ramach wznowionych Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej w parafii św. Elżbiety w Cieszynie odbył się 2. koncert pt. „Dignus est Agnus” (Godzien jest Baranek), który był oparty na chorale gregoriańskim. Tutejszy organista Dawid Duda wykonał improwizacje organowe, a kantorem zaśpiewał Marek Borucki z Poznania.

Charakterystyczna dla chorału jest jednogłosowość – występowanie jedynie melodii bez harmonii, język łaciński i dominacja słowa nad melodią – powiedział M. Borucki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oprócz tego przed każdą Mszą św. Dawid Duda skierował do wiernych słowo nt. muzyki liturgicznej i chorału, łącząc to z prezentacją multimedialną.

Reklama

Muzyka podczas liturgii jest jej integralną częścią. Powinna nasze myśli i dusze podnosić ku Bogu. Dla muzyków kościelnych to wielkie wyzwanie, ponieważ jest to uzależnione od wielu aspektów świętej celebracji – mówił D. Duda. Podkreślił, że np. pieśń liturgiczna to forma muzyczna przybliżająca wiernych ku sprawom niebieskim, na Mszy św. pokrzepia i przekazuje prawdy ewangeliczne. Jest też modlitwą. Te pieśni mają imprimatur, czyli są dopuszczone do liturgii przez biskupa diecezji i episkopat. Jest różnica między pieśniami, a piosenkami religijnymi, które często formą muzyczną odbiegają od wymogów muzycznych liturgii Kościoła i są wykonywane głównie na pielgrzymkach i katechezie. – Najdoskonalszym instrumentem jest głos ludzki, a śpiew – najważniejszym elementem muzyki liturgicznej. Ważna jest też cisza w czasie liturgii – dodał.

Planowane są następne koncerty, po których będzie można złożyć ofiarę na remont tutejszych organów.

2021-12-19 11:19

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odkrywają na nowo chorał gregoriański

Niedziela legnicka 7/2022, str. VI

[ TEMATY ]

chorał gregoriański

Jelenia Góra

Ks. Waldemar Wesołowski

Ks. Łukasz Kutrowski, muzykolog, dyrygent i liturgista, pasjonat muzyki organowej i chorału gregoriańskiego

Ks. Łukasz Kutrowski, muzykolog, dyrygent i liturgista, pasjonat muzyki  organowej i chorału gregoriańskiego

W Jeleniej Górze w parafii św. Jana Apostoła odbyło się pierwsze spotkanie osób chętnych do nauki śpiewu gregoriańskiego. Z ks. Łukaszem Kutrowskim rozmawiał ks. Waldemar Wesołowski.

Ks. Waldemar Wesołowski: Przypomnijmy najpierw – chorał gregoriański – czyli co?

Ks. Łukasz Kutrowski: Chorał gregoriański to bardzo szerokie pojęcie. Mówiąc krótko, to śpiew własny Kościoła rzymskiego, który spośród wszelkich gatunków i rodzajów muzyki, jaka kształtowała się w dziejach ludzkości, zajmuje w liturgii Kościoła pierwsze miejsce. Chorał gregoriański kojarzymy głównie z papieżem Grzegorzem Wielkim, którego pontyfikat przypadł na lata 590-604. To właśnie ten papież przyczynił się już wtedy do ujednolicenia i zebrania w księgi tekstów liturgicznych oraz śpiewów. Nie uczynił tego on sam, ale rozpoczął proces, który trwał przez kolejne wieki, stąd określenie gregoriański. Ale oczywiście śpiew chorałowy Kościoła zyskiwał na przestrzeni wieków różne odmiany, co wpływa na jego bogactwo i różnorodność.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Na wstępie papież przypomniał, że każdy człowiek jest zdolny do poszukiwania dobra, jednakże chrześcijanin otrzymuje szczególną pomoc Ducha Świętego, jaką są wspomniane cnoty teologalne. Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego Franciszek podkreślił, że „są one wszczepione przez Boga w dusze wiernych, by uzdolnić ich do działania jako dzieci Boże i do zasługiwania na życie wieczne” (n. 1813).Dodał, iż wielkim darem cnót teologalnych jest egzystencja przeżywana w Duchu Świętym. Są one wielkim antidotum na samowystarczalność i zarozumiałość, czy pokusę wywyższania samych siebie, obracania się wokół swego „ja”.

CZYTAJ DALEJ

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

[ TEMATY ]

LGBT

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ranking w gmachu MEN został zaprezentowany po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję