Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Arcybiskup Grzegorz Ryś: „Jedność nie oznacza jednolitości”

- Trzeba zadać sobie pytanie, czy Kościół, jaki tworzymy w Polsce, jest skutecznym narzędziem zjednoczenia Polaków? - zastanawiał się arcybiskup Grzegorz Ryś w Ustroniu.

[ TEMATY ]

ekumenizm

abp Grzegorz Ryś

jedność

MJscreen

Spotkanie z udziałem arcybiskupa.

Spotkanie z udziałem arcybiskupa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie z metropolitą łódzkim odbyło się w Miejskim Domu Kultury Prażakówka z inicjatywy Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Ekumenicznego, które zostało założone przez społeczność katolicką i luterańską Ustronia jako platforma działań ekumenicznych.

Jako aktywny członek ChSE często spotykam się z przedstawicielami różnych Kościołów. Wiosną br. poznałem zwierzchnika Kościoła ewangelicko-reformowanego w RP ks bp Marka Izdebskiego. To wspaniały, charyzmatyczny, pełen dobroci człowiek. Do grona przyjaciół ks. bp. Izdebskiego należy również abp Grzegorz Ryś. Wtedy skorzystałem z okazji i poprosiłem o zwrócenie się do abpa z propozycją spotkania. I udało się. Pan Bóg pobłogosławił inicjatywę – mówi Niedzieli przedstawiciel organizatorów przewodniczący rady miasta Marcin Janik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie moderował prof. dr hab. Marek Rembierz, który przybliżył sylwetkę prelegenta.

Biskup Ryś zauważył, że Kościół ma służyć przywracaniu jedności w dwóch wymiarach – wewnętrznego zjednoczenia każdego z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego.

Kościół ma cele poza sobą – jego celem jest ludzki rodzaj. Nawet nie to, żeby cały ludzki rodzaj stał się Kościołem, ale to, by dzięki Kościołowi jako narzędziu mógł doświadczyć zjednoczenia. W takiej misji chcemy widzieć siebie jako sakrament, to znaczy znak skuteczny. Trzeba zadać sobie pytanie, czy Kościół, jaki tworzymy w Polsce, jest skutecznym narzędziem zjednoczenia Polaków? Czy Kościół, którym jesteśmy jako chrześcijanie w Europie, jest skutecznym znakiem jednoczenia Europejczyków? Czy Kościół powszechny, którym tworzymy jedno wielkie ciało Chrystusa jest skutecznym znakiem jednoczenia całego rodzaju ludzkiego? – mówił prelegent, precyzując że jedność nie oznacza jednolitości. Doszedł do wniosku, że Kościół jest narzędziem jedności, kiedy sam jest pojednany i kiedy próbuje ją budować we właściwy sposób narzędziami przekazanymi przez Jezusa.

Reklama

Za papieżem Janem Pawłem II powtórzył, że pojednanie nie może być bardziej głębokie niż podział. A głębia podziału jest w człowieku. Na koniec obecni zadawali pytania.

Arcybiskup sprawował również Mszę św. w intencji wszystkich parafian w kościele św. Klemensa w Ustroniu, gdzie wygłosił kazanie.

2021-12-21 21:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kilka słów o jedności

[ TEMATY ]

komentarz

jedność

święto niepodległości

sharshonm/Fotolia

Jedność to słowo klucz zarówno do naszej historii jak i do teraźniejszości, w tym sensie, że w każdym czasie doskwiera nam jej brak. Tak było i jest. Raz mniej drugi raz bardziej. Dziś zdaje się, że mamy do czynienia z tym „bardziej”, co widać w każdym zakątku naszego globalnego gospodarstwa i narodowego domu. Publicyści piszą o plemiennych, dzikich walkach i w tym przypadku to efektowne sformułowanie nie jest, niestety, jak to często bywa w publicystyce, puste. Świat i narody są bardzo mocno podzielone, a natężenie rozdzierających go konfliktów nie zapowiada nic dobrego. W historii da się z łatwością znaleźć podobne sytuacje. Prawie zawsze kończyły się czymś bardzo złym. Obniżenie poziomu konfliktów, zasypanie najgroźniejszych podziałów jest nam wszystkim potrzebne „na już”, o ile nie „na wczoraj”.

CZYTAJ DALEJ

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Wrażliwość na piękno pozwoliła mu zostać świetnym artystą. Jeszcze bardziej niż sztuka, poruszał go jednak Chrystus, którego potrafił dostrzec w biedakach na krakowskich ulicach. Dla Niego rzucił karierę malarską i przywdział ubogi habit

Trudna młodość

CZYTAJ DALEJ

Nowacka: jedna godzina lekcji religii w szkołach od 1 września 2025 r.

2024-06-18 10:24

[ TEMATY ]

religia

edukacja

minister edukacji

Bożena Sztajner/Niedziela

Zleciłam prace nad przygotowaniem rozporządzenia, które wprowadzi jedną godzinę lekcji religii w szkołach od 1 września 2025 r. - poinformowała we wtorek w TVN24 minister edukacji Barbara Nowacka.

Pytana o przyszłość lekcji religii w szkole Nowacka odpowiedziała, że w tej kwestii udało się już zrobić wiele: oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen na świadectwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję