Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

29. podróż duszpasterska do Polonii

100-lecie parafii w Filadelfii

Wspólnota polonijna pw. św. Wojciecha w Filadelfii w uroczystość Chrystusa Króla dziękowała za 100 lat istnienia parafii pod tym wezwaniem. Uroczystościom przewodniczył arcybiskup Filadelfii - kard. Justin Rigali, który w homilii podkreślił, że od 100 lat parafia ta urzeczywistnia Królestwo Boże na ziemi przez to, że z całą diecezją stanowi część Kościoła powszechnego. We wstępie do homilii natomiast wyraził radość, że może przewodniczyć tak wspaniałej uroczystości, że jest na niej obecny także Delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji, z którym łączyła go niegdyś wspólna praca dla Stolicy Apostolskiej. Przypomniał też, że ta parafia jest szczególnie związana z osobą Ojca Świętego i z Episkopatem Polski, ponieważ w 1976 r. gościła delegację 20 biskupów na 41. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Filadelfii, której przewodniczył ówczesny metropolita krakowski - kard. Karol Wojtyła.
Parafia św. Wojciecha po jej utworzeniu w 1904 r. korzystała najpierw z sąsiedniego kościoła, później z tymczasowej kaplicy. Obecny kościół w stylu neogotyckim, z dwiema wieżami, które widać z daleka z autostrady przebiegającej przez środek miasta, został wybudowany w ciągu dwóch lat - 1908 i 1909 r. jako piąty kościół polski w tym mieście. Pracami kierował ks. Mieczysław Monkiewicz, długoletni proboszcz (42 lata). Po nim proboszczem był ks. Franciszek Pałęcki, który zorganizował 50-lecie tej parafii. Jego następca - ks. prał. Antoni Jaworowski, emeryt, rezydujący w innej parafii, ten, który gościł biskupów polskich i organizował uroczystości 75-lecia, był obecny na uroczystościach, ku ogromnej radości wiernych. Obecny, czwarty proboszcz - ks. prał. Franciszek Feret na zakończenie uroczystości podziękował wszystkim za jej przygotowanie i za obecność. Podkreślił, że przyszłość tej parafii będzie zależała przede wszystkim od wiernych, od tego, czy zechcą nadal włączać się do niej, korzystać z jej posługi i troszczyć się o utrzymanie tej wspaniałej świątyni. Hasłem stulecia jest zawołanie: Wspaniała historia i obiecująca przyszłość.
W parafii są odprawiane w każdą niedzielę i święta dwie Msze św. w języku polskim i dwie w języku angielskim oraz w sobotę wieczorem - w języku angielskim. W parafii jest rozprowadzana Niedziela. Przy parafii istnieje szkoła podstawowa, w której od początku pracują siostry nazaretanki, mające w Filadelfii także siedzibę prowincji.
W uroczystości wzięło udział ok. 30 kapłanów, wiele sióstr nazaretanek i służebniczek starowiejskich oraz pełny kościół wiernych. Uroczystość zakończyła się bankietem w wynajętej na tę okazję sali, w czasie którego miałem okazję przekazać gratulacje i pozdrowienia od Episkopatu Polski. Podkreśliłem, że w czasach, kiedy Polacy w Ojczyźnie przeżywali rozbiory, wojny i narzucony ustrój ateistyczny, tutaj, na ziemi Waszyngtona, Królestwo Boże mogło się wspaniale urzeczywistniać dzięki wierze Polaków wywiezionej z ojczystego kraju.

Reklama

Bp Ryszard Karpiński

Austria

Światło Pokoju z Betlejem

Z Betlejem powróciła do Austrii delegacja, która przywiozła Betlejemskie Światło Pokoju. W betlejemskiej Grocie Narodzenia zapaliła je 12-letnia Elke Wiesmair z Schleissheim k. Wels. Od prawie 20 lat wybrane dziecko z Górnej Austrii rokrocznie zapala je od lampki w betlejemskiej Grocie. Następnie światło wędruje z Wiednia do ponad 30 krajów europejskich, również do Polski. Inicjatywa Betlejemskiego Światła Pokoju ma przypominać słowa, jakimi Aniołowie oznajmili pasterzom narodziny Jezusa: „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli”.
W Bazylice Grobu Pańskiego światło zapalił mnich greckoprawosławny od oliwnej lampy, która wisi nad srebrną gwiazdą, znaczącą miejsce narodzenia Jezusa. Następnie zostało ono przeniesione do przylegającego do Bazyliki katolickiego kościoła św. Katarzyny, gdzie Elke Wiesmair postawiła go na głównym ołtarzu. „To światło jest wyzwaniem dla ludzi, by budowali pokój i go utrzymywali” - powiedział w rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress” inicjator Betlejemskiego Światła Pokoju, Helmut Obermayr.
W trzecią niedzielę Adwentu Betlejemskie Światło Pokoju zostanie rozesłane podczas specjalnej uroczystości w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana do innych krajów europejskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Niemcy

U Polaków w Dortmundzie

Polska Misja Katolicka w Dortmundzie prowadzi aktywną pracę duszpasterską, wychowawczą i apostolską oraz działalność kulturalną, oświatową i patriotyczną dla Polaków zamieszkałych na terenie takich miast niemieckich, jak: Dortmund, Hagen, Witten, Hamm, Iserlohn, Werl i Herne. Posługują tu: proboszcz - ks. prał. Ryszard Mroziuk (kierujący PMK), wikariusz - ks. Stanisław Bielawski, ks. Bartłomiej Ilków, ks. Herbert Oślizło. Prowadzone są katechezy dla przystępujących do I Komunii św., bierzmowania i sakramentu małżeństwa oraz nauka języka polskiego. Ważnym ośrodkiem życia religijnego, kulturalnego i patriotycznego jest kościół św. Anny i Dom PMK w Dortmundzie-Evingu. Działają tu stowarzyszenia i grupy modlitewne: Bractwo Żywego Różańca, Koło Przyjaciół Radia Maryja i Stowarzyszenie „Nasza Przyszłość”, Neokatechumenat i Grupa Modlitewna Ojca Pio.
Polską kulturę promują: chór Polonia-Dortmund, zespół folklorystyczny „Wisełka” i zespół wokalno-instrumentalny „Arka Noego”. Polska Misja Katolicka Dortmund-Eving prowadzi dzieło pomocy Kościołowi w krajach byłego bloku komunistycznego. W ubiegłym roku znaczna pomoc została skierowana do odradzającego się kościoła w Berdyczowie. Natomiast w tym roku, w święto Chrystusa Króla, ks. prał. dr Ryszard Mroziuk serdecznie podziękował niemieckim przedstawicielom Zakonu Kawalerów Maltańskich obecnym na Mszy św. w kościele św. Anny w Dortmundzie oraz Polonii niemieckiej za pomoc na rzecz dzieci mieszkających w Domu Dziecka w Pile.

Reklama

Wiesława Jarońska

Szwajcaria

- Na świecie żyje ok. 40 mln nosicieli wirusa HIV, a w samym tylko 2003 r. zanotowano ok. 3 mln śmiertelnych ofiar AIDS - poinformował ONZ-owski Fundusz Ludnościowy UNFPA z okazji obchodzonego 1 grudnia Światowego Dnia AIDS. Według szacunków UNAIDS (agendy ONZ zajmującej się pomocą chorym na AIDS) - od początku lat 80. na AIDS zmarło ponad 20 mln ludzi na świecie. „To najgorsza epidemia w historii ludzkości” - twierdzi dyrektor generalny UNAIDS, Peter Piot.

Ziemia Święta

Ministrowie turystyki Izraela i Autonomii Palestyńskiej podpisali w Jerozolimie porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju turystyki i ruchu pielgrzymkowego. Było to pierwsze spotkanie członków rządów obu stron na takim szczeblu od blisko półtora roku. Po podpisaniu dokumentu obaj szefowie resortów: izraelski Gideon Ezra i palestyński Mitri Abu Alta zachęcili pielgrzymów chrześcijańskich do nawiedzenia w okresie Bożego Narodzenia Ziemi Świętej, zwłaszcza Betlejem. Izrael zapewni swobodny dostęp zagranicznym gościom do miasta narodzenia Jezusa, położonego na terenie Autonomii Palestyńskiej. Wspólny apel obu ministrów koresponduje z niedawną odezwą wystosowaną przez zwierzchników Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej w sprawie odrodzenia ruchu pątniczego.

Chiny

Bp Joseph Zen Ze-kiun wydał „wojnę” władzom Hongkongu, które chcą uzależnić tamtejsze szkolnictwo od wpływów komunistycznych władz w Pekinie. Biskup wystosował specjalny list w tej sprawie do dyrektorów wszystkich szkół w Hongkongu, w którym apeluje o „zachowanie katolickiej tradycji wychowawczej”. Zachęcił on dyrektorów placówek oświatowych i nauczycieli do stosowania biernego oporu wobec nowego prawa, które chce całkowicie kontrolować proces wychowawczy i wyeliminować z niego Kościół katolicki.

Tydzień na świecie

3 grudnia Sąd Najwyższy Ukrainy unieważnił drugą turę wyborów prezydenckich z 21 listopada i zalecił powtórzenie jej w całym kraju. Ponowne głosowanie ma się odbyć 26 grudnia. Decyzja jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu.

„Będziemy nadal walczyć z USA, dopóki nie zmieni swojej polityki wobec muzułmanów” - z takim przesłaniem zwrócił się do świata Ayman al-Zawahiri, prawa ręka Osamy ben Ladena. Znalazło się ono na taśmie wideo wyemitowanej przez telewizję Al-Dżazira.

Szwajcarzy w ogólnokrajowym referendum opowiedzieli się za legalizacją badań z wykorzystaniem tzw. komórek macierzystych pozyskiwanych z zabijanych „nadliczbowych” embrionów ludzkich. Stało się tak pomimo licznych protestów zarówno wielu środowisk lekarskich, jak i Kościołów szwajcarskich. Przeciwnicy tego typu praktyk nie ukrywają, że jest to pierwszy krok ku klonowaniu ludzi.

Szwedzki Sąd Najwyższy ogłosił wyrok w sprawie zabójcy szwedzkiej minister spraw zagranicznych Anny Lindh, Mijailo Mijailovica, skazując go na dożywotni pobyt w więzieniu.

W śródmieściu Belgradu dokonano nieudanego zamachu na życie prozachodniego prezydenta Serbii - Borisa Tadica.

Wybory parlamentarne w Rumunii wygrała postkomunistyczna partia władzy - Partia Socjaldemokratyczna. W równocześnie przeprowadzonej I turze wyborów prezydenckich zwyciężył jej przywódca, obecny premier Rumunii Adrian Nastase. Opozycja żąda powtórzenia wyborów, uznając je za sfałszowane.

Władze Rosji wydzieliły specjalną jednostkę wywiadowczą z tzw. sił antyterrorystycznych stacjonujących na północnym Kaukazie, której celem ma być schwytanie ostatniego wybranego demokratycznie prezydenta Czeczenii Asłana Maschadowa i dowódcy polowego Szamila Basajewa.

Większość zarządu rosyjskiego naftowego giganta Jukosu w obawie przed aresztowaniami opuściła Rosję.

W kopalni węgla kamiennego w Chenjiashan w prowincji Szansi w środkowych Chinach doszło do tragicznego w skutkach wybuchu gazu; zginęło najprawdopodobniej 166 górników; uratowało się 127.

Aung San Suu Kyi, przywódczyni opozycji demokratycznej w Birmie, pozostanie jeszcze rok w areszcie domowym. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1991 r. została aresztowana półtora roku temu. W areszcie domowym spędziła już z przerwami blisko 14 lat.

W Iraku 15 partii politycznych podpisało się pod petycją o odłożenie, nawet o pół roku, wyborów do parlamentu tego kraju (zaplanowano je na 30 stycznia 2005 r.). Wśród sygnatariuszy wspomnianego dokumentu są najważniejsze siły polityczne Iraku: obie partie kurdyjskie oraz Ruch Niezależnych Demokratów sunnity Adnana Paszasziego. Tymczasem przeciwny odłożeniu wyborów jest rząd tymczasowy i szyici będący w większości.

Prawie połowa Palestyńczyków zamieszkujących tereny Autonomii żyje poniżej progu ubóstwa, który wynosi 2 dol. dziennie - głosi specjalny raport Banku Światowego poświęcony sytuacji ekonomicznej na terytoriach palestyńskich. Winą za ten stan rzeczy eksperci banku obarczają Izrael, który stosuje wobec Palestyńczyków politykę restrykcji ekonomicznych - napisała m.in. izraelska gazeta Jerusalem Post.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły?

[ TEMATY ]

post

bp Adam Bałabuch

tasha/pixabay.com

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły? Czy stan błogosławiony, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o siebie i swoje dziecko, zwalnia ją z tego obowiązku? - Matka sama musi podjąć decyzję o przestrzeganiu postu ścisłego - tłumaczy KAI bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Zarówno Kodeks Prawa Kanonicznego jak i inne przepisy Episkopatu Polski nie wyjaśniają jednoznacznie kwestii dyspensy od postu ścisłego dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zdania duchownych na ten temat bywają podzielone. Niektórzy tłumaczą, że "ciąża to nie choroba", tylko stan błogosławiony, dlatego należy pościć, chyba, że lekarz zaleci inaczej. Inni podkreślają, że z postu zwolnione są osoby poniżej 14 roku życia, a więc i nienarodzone dzieci, którym pożywienia dostarczają matki.

CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: skromniejsze obchody Wielkiego Tygodnia z powodu wojny w Strefie Gazy

2024-03-29 15:23

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Pro Terra Sancta

Łukasz Głowacki

Krzyż na Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie

Krzyż na Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie

Pośród wojny i napięć, chrześcijanie w Jerozolimie rozpoczęli uroczystymi ceremoniami „święte trzy dni” poprzedzające Wielkanoc. W Wielki Czwartek przed południem Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w bazylice Grobu Pańskiego przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa, zgodnie z obowiązującym status quo, które reguluje czas modlitwy sześciu wyznań chrześcijańskich w sanktuarium.

Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie – INSTYTUT NIEDZIELA- FUNDACJA INSTYTUT MEDIÓW zachęcają do wsparcia specjalnej zbiórka dla chrześcijan z Strefie Gazy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję