Reklama

Nagroda dla miechowskiej parafii

Niedziela Ogólnopolska 8/2005

Gdy przed kilkoma laty odwiedziłem bazylikę Grobu Bożego w Miechowie, zobaczyłem prowadzone prace renowacyjne. Rzeczywiście ten gotycki kościół z przełomu XIV i XV wieku z fragmentami romańskimi z XIII wieku, z kaplicą Grobu Bożego z XVI wieku, jeden z najpiękniejszych w Polsce, porównywany do obiektów sakralnych w Krakowie, a nawet w Rzymie, przez blisko 700 lat główne sanktuarium polskie Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, wymagał solidnej odnowy. Pytałem proboszcza - ks. Jerzego Gredkę, czy ma wystarczające środki na przeprowadzenie prac renowacyjnych. Odparł optymistycznie, pełen wiary, że na taki szczytny cel na pewno zdobędzie finanse. I rzeczywiście, niedawno prace renowacyjne zostały ukończone. Świątynia Grobu Bożego w Miechowie zalśniła wspaniałym blaskiem. Pomogli parafianie. Dlatego też Kapituła Komitetu im. św. Brata Alberta Adama Chmielowskiego, istniejącego od 1975 r., a powołanego z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego - prymasa Polski, postanowiła przyznać dwie równorzędne nagrody: ks. prał. Jerzemu Gredce i Parafii Bożego Grobu.
Nie sposób przecenić tutaj zasług ks. prał. Jerzego Gredki, który w ciągu swej 10-letniej posługi kapłańskiej w tej parafii przyczynił się również w znaczący sposób m.in. do budowy Centrum Opieki Społecznej, Stacji „Caritas”, hospicjum, domu opieki społecznej, odnowienia kaplicy szpitalnej i otwarcia kaplicy w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Brata Alberta. W imieniu parafii nagrodę odebrali Stanisław Ciećkiewicz, starszy cechu rzemieślników miechowskich, oraz Halina Piskorz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaksicach. Nagrody wręczył ks. prof. dr Andrzej Gliński-Boksiński, przewodniczący Komitetu im. św. Brata Alberta. W ceremonii uczestniczyli m.in. kawalerowie Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, którego ks. prał. Jerzy Gredka jest członkiem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Jubileusz 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

2021-07-24 18:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszkański Zakon Świeckich

800‑lecie

BPJ

Jubileusz 800 lat istnienia świętował na Jasnej Górze Franciszkański Zakon Świeckich. Tercjarze modlili się o radość i odwagę w wyznawaniu Chrystusa, o umocnienie wiary, powołania w duchowości franciszkańskiej. - By z większą mocą nieść Ewangelię w dzisiejszych czasach, tak samo trudnych, skomplikowanych, jak osiem wieków temu – podkreślali.

Do jubileuszu przygotowywano się przez 9 lat. W czasie nowenny rozważano przesłanie św. Franciszka z Asyżu z jego „Listu do wszystkich wiernych”.

CZYTAJ DALEJ

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Sierra Leone znosi karę śmierci

2021-07-24 18:11

[ TEMATY ]

śmierć

Sierra Leone

Graziako

Większość parlamentarzystów w Sierra Leone zagłosowała za zniesieniem kary śmierci. Aby decyzja ta stała się obowiązującym prawem wymagany jest jeszcze podpis prezydenta Juliusa Maady Bio.

Ostatnie egzekucje w tym afrykańskim kraju wykonano w 1988 r. Życie straciło wówczas 24 żołnierzy skazanych na śmierć pod zarzutem zorganizowania zamachu stanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję