Reklama

Niedziela Częstochowska

Goście z Berdyczowa

Szkołę Podstawową nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie odwiedziła 19 stycznia delegacja samorządowców i nauczycieli z ukraińskiego Berdyczowa.

[ TEMATY ]

Ukraina

Marian Florek

Matka Boża z Berdyczowa

Matka Boża z Berdyczowa

Goście ze wschodu, będący w Częstochowie po raz pierwszy, swoją wizytę rozpoczęli od spotkania z Matką Bożą na Jasnej Górze. – Uczestniczyliśmy w Apelu. To był dla nas bardzo ważny moment. Cieszymy się, że od tego miejsca zaczęła się nasza wizyta. Jesteśmy wdzięczni za ciepłe przyjęcie. Czujemy się tutaj dobrze z wami. Doświadczamy waszej serdeczności – zapewniała Olga Krikowcowa, nauczycielka języka polskiego w Berdyczowie.

Początek

Reklama

Powodem obecności gości była październikowa ubiegłoroczna wizyta delegacji częstochowskich szkół w Berdyczowie. Wtedy to wyrażono wolę współpracy. Rewizyta jest kontynuacją tamtego spotkania i dobrym impulsem do dalszej kooperacji. – Chcemy ustalić zadania, priorytety i przedsięwzięcia, które będziemy realizować ze szkołami w najbliższym czasie – mówiła Joanna Zasępa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie.

Dla przyjezdnych z Ukrainy szkoła przygotowała specjalny program artystyczny w trzech odsłonach. W pierwszej zaprezentowano baśń Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. – Wybrałam tę uniwersalną opowieść, bo uważam, że baśnie, bajki, legendy są napisane uniwersalnym językiem obrazów i zdarzeń, zrozumiałym przez wszystkich. Duński pisarz na pewno jest znany na Ukrainie i chcieliśmy przez jego twórczość znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia – tłumaczy wybór Izabela Rydel, nauczycielka języka polskiego.

W drugiej odsłonie zaprezentowano się wokalnie. Goście mogli wysłuchać w rodzimym języku ludowej ukraińskiej pieśni w wykonaniu szkolnego chóru. W ostatniej odsłonie widzowie zostali uraczeni tańcami. Najpierw wykonano taniec regionu częstochowskiego „Dwa Michały”, a potem wręcz akrobatyczne: „Cheerleaders dance” oraz show dance „Piraci z Karaibów”.

Reklama

– W ramach szeroko rozumianej współpracy pragniemy propagować kult Matki Bożej. Berdyczów ma swoją Matkę w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Świętego Szkaplerza, tę samą Matkę Bożą, co na Jasnej Górze i tę samą obecną w całym Kościele powszechnym. Chcemy razem z wiernymi z Ukrainy odkrywać nie tylko piękno ich kraju, ale też ich pobożność – snuje plany ks. Stanisław Bukalski, katecheta i proboszcz parafii Opatrzności Bożej, na terenie której znajduje się szkoła.

Przemowy gospodarza miejsca i gości, wzajemne obdarowywanie się upominkami i zapewnienia o serdecznej współpracy dzisiaj i jutro zwieńczyły spotkanie, które okazało się kolejnym, zacieśniającym więzi przyjaźni dwóch narodów ku pożytkowi ich obu.

2022-01-19 23:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: Blokują pomoc z Polski dla potrzebujących

[ TEMATY ]

Ukraina

mac_ivan / Foter.com / CC BY

Od kilku dni ks. Stefan Batruch – polski kapłan greckokatolicki z Lublina – próbuje bezskutecznie oclić pomoc humanitarną, z jaką przybył na Ukrainę, aby wesprzeć tamtejszych potrzebujących. Docelowo jest ona przeznaczona dla greckokatolickiej parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Kijowie. Trudności z przewiezieniem pomocy stwarzają zarówno Ministerstwo Polityki Społecznej, jak i władze celne Ukrainy. W rozmowie z przedstawicielami Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) duchowny wyjaśnił, że jest to już druga jego próba dostarczenia potrzebującym parafianom darów zebranych przez Polaków. Po raz pierwszy nie wpuścili go celnicy przez granicę, uzasadniając to tym, że parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Kijowie nie ma w wykazie organizacji, które mają prawo otrzymywać pomoc. Toteż ks. Batruch przez ponad tydzień szukał innej zarejestrowanej organizacji dobroczynnej, która zgodziłaby się przyjąć pomoc, zobowiązując się jednocześnie przekazać ją wspomnianej parafii stołecznej.

CZYTAJ DALEJ

USA: zakaz Komunii św. dla Nancy Pelosi

2022-05-21 08:36

[ TEMATY ]

USA

Komunia

Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone wydał w piątek 20 maja zakaz udzielania i przystępowania przewodniczącej Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi do Komunii Świętej, dopóki nie wyrzeknie się wspierania aborcji

Arcybiskup Cordileone stwierdził, że krok ten jest natury czysto duszpasterskiej, a nie politycznej i nastąpił po tym, jak Pelosi, polityk Partii Demokratycznej z Kalifornii określająca się jako „pobożna katoliczka”, wielokrotnie odrzucała jego wysiłki, aby skontaktować się z nią w celu omówienia jej poparcia dla aborcji. Zaznaczył, że wysłał zawiadomienie do Pelosi, „członka naszej archidiecezji”, 19 maja. Wysoka przedstawicielka Partii Demokratycznej nie odpowiedziała publicznie na oświadczenie arcybiskupa Cordileone po jego upublicznieniu w piątek po południu. W wywiadzie z 2008 r. Pelosi powiedziała, że odmowa udzielenie jej Komunii św. byłaby dla niej„poważnym ciosem", określając się wówczas jako „regularnie przystępująca do Eucharystii”.

CZYTAJ DALEJ

30-lecie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Gorzowie

2022-05-22 12:25

[ TEMATY ]

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

Jerzy St. Hrybacz

Ksiądz biskup poświęcił pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych i dokonał próbnej jazdy.

Ksiądz biskup poświęcił pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych i dokonał próbnej jazdy.

Opieka nad najsłabszymi i chorymi to wyznacznik naszego człowieczeństwa. Zdają się o tym pamiętać członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. 21 maja w parafii św. Maksymiliana Kolbe w Gorzowie świętowali swoje 30-lecie działalności.

Od trzech dekad wznoszą wiele inicjatyw pomagających służyć Bogu i ludziom. Jednym ze sposobów świętowania była Eucharystia celebrowana przez księdza biskupa Tadeusza Lityńskiego ,który wskazał, że SRK jest potrzebne diecezji. Dlatego spotkanie odbyło się w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Gorzowie Wlkp. Tego dnia wychowankowie otrzymali busa do przewozu niepełnosprawnych, na który czekali kilka lat. Ksiądz biskup poświęcił go i dokonał próbnej jazdy. Następne kilometry będą pokonywali wychowankowie. Nie tylko w wyjazdach medycznych, ale także do poznawania piękna świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję