Reklama

Niedziela Legnicka

Młodzi na Synodzie

W ramach XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka, 22 stycznia 2022 r. w Legnicy, odbyło się czwarte spotkanie na szczeblu diecezjalnym, na które zaproszono młodzież.

[ TEMATY ]

synod

Legnica

młodzież

ks. Piotr Nowosielski

Pojawili się na nim młodzi ludzie którzy zrzeszeni są w ruchach i wspólnotach, są uczniami szkół katolickich, ale także studentami i ludźmi świeckimi wchodzącymi w dorosłe życie.

- Spotkanie to organizowane jest po to, aby każdy z uczestników mógł podzielić się doświadczeniem tego, jak każdy przeżywa Kościół i otwarcie na to, co Duch Święty pragnie dodatkowo powiedzieć, coś związanego z współczesnymi czasami. Można też dodać w nawiązaniu do Dziejów Apostolskich, że jest to zaproszenie Ducha Świętego, aby wspólnie podejmować decyzje, inicjatywy, aby pobudzić swoje serca do nowej ewangelizacji – mówił o nim ks. prof. Bogusław Drożdż koordynator diecezjalny Synodu.

Jako punkt wyjścia do dzielenia się swoim doświadczeniem, zaproponowane zostały teksty z Dziejów Apostolskich. Pierwszy o spotkaniu Filipa z dworzaninem etiopskim (Dz 8, 26-40) a drugi, o tym jak św. Piotr wyjaśniał w Jerozolimie sprawę Korneliusza (Dz 11, 1-18).

Młodzi dzielili się swoimi przemyśleniami. Padały słowa o byciu w dialogu między sobą; o odważniejszym dawaniu świadectwa o wierze wobec rówieśników; o tym żeby Kościół nie tylko deklarował, ale naprawdę działał, podejmował rozwiązywanie problemów konkretnych osób i grup; o „obumieraniu w sobie”, rezygnowania z siebie, poświęcania swego czasu aby mógł rosnąć Kościół; o przyzwoleniu duszpasterzy na przyjmowanie sakramentu bierzmowania przez młodych, o których wiadomo że będzie to dla nich przysłowiowe już „pożegnanie z Kościołem”; o tym że Kościół jest święty, ale tworzą go grzesznicy i potrzeba mu oczyszczenia ze zła; o budowaniu pokoju i dobra w duchu św. Franciszka w swoich środowiskach; o „ruszaniu się z kanapy” jak zachęcał do tego papież Franciszek; o nie poddawaniu się smutkowi, ale odkrywania radości wiary płynącej ze Zmartwychwstania…

- Było to spotkanie bardzo owocne. Pokazało nam, jak bardzo różne mamy spojrzenie na Kościół, a także ja, osobiście, mogę ubogacać się tym, co mówią inni – mówi Adrian z Jeleniej Góry - Młody człowiek marzy o Kościele który go nie zostawi, da mu perspektywę przyszłości, o Kościele który ciągle z nim będzie. Kościele żywym, który – nie ważne w jakiej sytuacji życiowej człowiek będzie – to zawsze może się w nim rozwijać - dodaje.

Reklama

- Osobiście marzę o Kościele który będzie otwarty na przebaczenie. Który wie że każdy człowiek czy to młodszy czy starszy potyka się i potrzebuje łaski przebaczenia, odnalezienia się na nowo w Kościele i tego, żeby Kościół o niego zadbał – mówi Daria

Marzę o Kościele, który przede wszystkim będzie wierny swojej nauce, który nie będzie żadnym światowym myślom w mąceniu w tej nauce, żeby zawsze trwał w nauce Apostołów, nauce płynącej z Pisma świętego. Marzę o Kościele który będzie troszczył się o siebie nawzajem. W którym wierni i kapłani będą się wspierać w dążeniu do świętości i jak najgorliwszego świadectwa - dodaje Stanisław

Pytani o wnioski z tego spotkania młodzi stwierdzają: - Poznaliśmy że nie jesteśmy sami, że w diecezji jest mnóstwo ludzi podobnych do nas, mają takie same problemy, że możemy wspólnie podjąć kroki aby je rozwiązać, aby dokonały się pewne zmiany, że życie młodzieży może być pełniejsze i bliższe Chrystusa niż naszych rodziców i dziadków.

Dotychczas, odbyły się spotkania Biskupa legnickiego w przedstawicielami instytucji diecezjalnych, z duchowieństwem i świeckimi. Ks. Drożdż zapowiada jeszcze kolejne spotkania, m.in. z księżmi dziekanami, a przede wszystkim zachęca do spotkań proboszczów z parafianami.

- Jest to podzielenie się pewną radością, że wspólnie, idziemy w jednym kierunku, tak jak samo słowo „synod” to określa – idziemy razem. Podkreślmy bardziej to, co nas łączy, ale jesteśmy też świadomi tego, co czasem nas dzieli i też wsłuchujemy się w głos osób, które coś dzieli od Kościoła – mówi ks. Drożdż.

     

2022-01-22 17:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Dzierżoniów. Kapłanami są od siedmiu lat

2022-05-24 09:12

[ TEMATY ]

Dzierżoniów

rocznica święceń kapłańskich

ks. Mirosław Benedyk

: ks. S. Tomaszewski, ks. J. Kozłowski, ks. K. Pawlik, ks. A. Harbar, ks. J. Piskrzyński, ks. M. Benedyk, ks. W. Bednarczyk

: ks. S. Tomaszewski, ks. J. Kozłowski, ks. K. Pawlik, ks. A. Harbar, ks. J. Piskrzyński, ks. M. Benedyk, ks. W. Bednarczyk

W ostatnich tygodniach księża świętują nie tylko srebrne, koralowe, czy złote jubileusze kapłaństwa. Wielu duchownych spotyka się kursowo ciesząc się z kolejnych rocznic przyjęcia sakramentu święceń.

Tak było w parafii Maryi Matki Kościoła, gdzie na wspólnej Eucharystii spotkali się księża wyświęceni w 2015 roku. Liturgii przewodniczył ks. Kamil Pawlik, student teologii fundamentalnej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Homilię wygłosił także rzymski student, ks. Arkadiusz Harbar.

CZYTAJ DALEJ

Il Sismografo: kard. Sodano w stanie krytycznym

2022-05-27 20:42

[ TEMATY ]

Sekretarz Stanu

kard. Sodano

stan krytyczny

KAI/CTV

Kard. Angelo Sodano

Kard. Angelo Sodano

Były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej i dziekan Kolegium Kardynalskiego 94-letni kard. Angelo Sodano jest w stanie krytycznym – informuje portal Il Sismografo, powołując się na „liczne i różne źródła watykańskie”.

Jego stan zdrowia pogorszył się po tym, jak zaraził się koronawirusem. COVID-19 dołączył do innych chorób, na jakie cierpi sędziwy hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję