Reklama

Niedziela Częstochowska

Podróż z kolędą przez świat

Przyszli jak dawni kolędnicy: z uśmiechem, z kolędą, z pastorałką i z dobrymi życzeniami. 23 stycznia w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie najpiękniejsze polskie kolędy i utwory świąteczne z różnych zakątków świata wykonał Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyr. Janusza Siadlaka.

– To niezwykły dar i przywilej móc pełnym głosem i w pełnej harmonii śpiewać o tych wielkich tajemnicach, kiedy Bóg zszedł na ziemię. Chcemy jeszcze raz ogłosić, że Bóg się rodzi, a moc truchleje – podkreślił prowadzący koncert Darek Madejski.

Maciej Orman/Niedziela

Oprócz polskich kolęd można było usłyszeć dźwięki i słowa kaszubskich pastorałek w opracowaniu Edwarda Pałasza, a także melodie z Niemiec, Francji, Ukrainy, Hiszpanii czy Stanów Zjednoczonych. W końcu, jak przypomniał prowadzący, „Jezus narodził się dla całego świata i to przełomowe wydarzenie jest opowiadane w tysiącach języków”.

– Atmosfera kolędowania jest zawsze nieco inna, bo zawsze jest inna publiczność. To jest ważne – przyznał tuż po koncercie Janusz Siadlak. Wskazał również na fakt, że podczas koncertów chór dokonuje różnych interpretacji. – To dla nas jest dobrym doświadczeniem, a dla publiczności nowym przeżyciem – zaznaczył dyrygent.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

– Bardzo mi się podobało. Wielokrotnie byłam już na koncertach chóru Collegium Cantorum. Podziwiam pasję pana dyrygenta i wszystkich solistów. W tej chwili dzięki jego zaangażowaniu, hartowi i oddaniu temu, co robi, ma znaczący chór w naszej częstochowskiej kulturze – dzieliła się wrażeniami jedna z parafianek.

Maciej Orman/Niedziela

Dodała, że kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie to odpowiednie miejsce na koncert. Po pierwsze, charakteryzuje się dość dobrą akustyką. Po drugie, skupia parafian. – Z przyjemnością się tu przyjdzie – podsumowała.

2022-01-23 19:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolędowanie w Trzech Króli

Niedziela kielecka 4/2019, str. III

[ TEMATY ]

kolędy

TD

Chór Antidotum pięknie zakolędował w święto Trzech Króli

Chór Antidotum pięknie zakolędował w święto Trzech Króli

Zgodnie z tradycją, kościoły, kaplice, miejsca kultu, ale i ośrodki kultury, rozbrzmiewały w święto Trzech Króli śpiewem kolęd.

CZYTAJ DALEJ

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna”?

Pytanie czytelnika:
Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna” i by móc przyjąć Komunię św.?

CZYTAJ DALEJ

Tak przyrzekam! Tak ślubuję! Tak przysięgam!

2022-05-27 23:28

ks. Łukasz Romańczuk

Diakoni składają przysięgę

Diakoni składają przysięgę

Dzień przed przyjęciem święceń kapłańskich, diakoni składają przysięgę i uroczyście wyznają wiarę.

Cały obrzęd rozpoczął się w kaplicy MWSD we Wrocławiu w  piątek o godz. 20:15. Jest już tradycją, że przewodniczy rektor seminarium - ks. prof. Włodzimierz Wołyniec

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję