Reklama

Niedziela Lubelska

Wizyta duszpasterska

Maciej Hendzel

Kolęda u bezdomnych

Kolęda u bezdomnych

Odwiedziny kapłana u wiernych mają biblijne korzenie.

Ewangelie opowiadają o wizytach Chrystusa w domach osób, które Go zapraszały. Wystarczy wspomnieć choćby gościnę u Marii, Marty i Łazarza czy w apartamentach bogatego Zacheusza. Ten ostatni może być nawet wzorem tradycji kolędowej „koperty”, wszak obiecał poczwórny datek. Odwiedziny u wiernych mają swoje biblijne korzenie.

Reklama

W kościele lub w domu

W komunikacie Kurii Metropolitalnej czytamy, że możliwe są w tym roku dwie formy wizyt duszpasterskich. Pierwsza, znana już z ubiegłego roku, polega na zaproszeniu przez proboszcza wiernych w mniejszych grupach do kościoła w dni powszednie. Takie spotkanie rozpoczyna Msza św., a potem następuje błogosławieństwo. Druga, bliższa tradycyjnej, zakłada przybycie kapłana do domów parafian po uprzednim zaproszeniu z ich strony, oczywiście z zachowaniem zasad sanitarnych. W tym przypadku większość proboszczów zadbała o przekazanie stosownych informacji zarówno w ogłoszeniach z ambon, jak i na stronach parafialnych.

Niestety, w niektórych kościołach poprzestano na pierwszej wersji, co wyeliminowało z możliwości zaproszenia księdza te rodziny, które z różnych względów rzadziej przychodzą do świątyń parafialnych. A są to względy bardzo uzasadnione, np. udają się do miejsc zamieszkania rodziców i tam razem z nimi idą na Mszę św. W naszym regionie dominuje jeszcze zwyczaj wyjazdu z miast do rodzinnych wsi na weekend, tam są spotkania z krewnymi i odwiedzanie cmentarzy. Przy okazji na miejskie stoły trafiają ekologiczne warzywa czy nabiał.

Reklama

Wybór innego niż parafialny kościół spowodowany jest coraz częściej atmosferą wspólnoty, doświadczanej poza swoją parafią oraz poziomem kazań. Dotyczy to zwłaszcza młodszych rodzin, dla których granice parafii - głównie w miastach - są umowne. Co innego kolęda; tej oczekują od „swojego” księdza, przecież nie mogą zaprosić ulubionych zakonników czy proboszcza z innej dzielnicy.

Mity o kopertach

Kodeks Prawa Kanonicznego wyraźnie zaleca kolędę: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygując”. I w większości przypadków tak właśnie rozgrywa się spotkanie kapłanów z wiernymi. Mitem, podsycanym przez antykościelne media, są koperty. Prawdą jest, że proboszczowie oczekują wsparcia finansowego ze strony wiernych i zdecydowana ich większość doskonale to rozumie. Nie spotkałem księdza, który obraziłby się na któregoś z parafian z powodu braku koperty. Za to wiele razy słyszałem gderanie mieszkańców danej parafii - mieszkańców, bo raczej za wiernych uznać ich nie można - w stylu: „Na co mu tyle pieniędzy?” Nawet pobieżne spojrzenie na rachunki (rosnące od nowego roku koszmarnie) za gaz i prąd wyjaśnia wszystko. A już całkowitą legendą jest powtarzanie hasła, że za pieniądze wiernych księża kupują sobie mercedesy; jeśli tak to najwyżej dwudziestoletnie.

Jeden złoty czterdzieści groszy

I jeszcze kamyczek z mojej własnej doli duszpasterskiej. Od wielu lat odwiedzam osoby bezdomne w pustostanach, zawaliskach, w altanach na ogródkach działkowych. Zwykle jest tak, że to ja - razem z wolontariuszami - coś przynoszę: konserwy, ciepłe rękawiczki. Ostatnio jednak dwóch samotnych panów, rezydujących w komórkach na narzędzia, włożyło mi w ręce datek kolędowy. Było tego jeden złoty i czterdzieści groszy. Oddali wszystko, co mieli. Coś jak w przypadku ewangelicznej ubogiej wdowy.

2022-01-24 06:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu "Zieja"

2022-05-20 07:23

Materiał prasowy

Kadr z filmu Zieja. Nie zabijaj nigdy nikogo/materiały promocyjne

Kadr z filmu Zieja. Nie zabijaj nigdy nikogo/materiały promocyjne

Trzyodcinkowy serial „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego, z Andrzejem Sewerynem, Mateuszem Więcławkiem oraz Zbigniewem Zamachowskim w rolach głównych ukazuje losy niezwykłego Polaka i patrioty, bezkompromisowego i charyzmatycznego księdza Jana Ziei. Emisja pierwszego odcinka pt. „Nie zabijaj” w niedzielę, 22 maja o godzinie 20:15 w TVP1.

Rok 1977. Ksiądz Jan Zieja, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników zostaje wezwany na przesłuchanie. Grosicki, oficer służb bezpieczeństwa próbuje nakłonić go do współpracy. Ksiądz odmawia. Rozpoczyna się pojedynek dobra ze złem. Rozmowy duchownego z funkcjonariuszem stają się opowieścią o życiu księdza Ziei i najważniejszych wydarzeniach polskiej historii XX wieku.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Dookoła za dużo niepewności, stresu i bólu, aby stać bezczynnie i patrzeć na to z boku. Czas zacząć działać, bo do stracenia nie ma go już wiele. Nie chcemy być w tym sami. Dlatego w naszej akcji majowej polecamy Ci tylko jedno: TrzyMaj się Maryi! - wtedy wszystko będzie dobrze.

„Zróbcie wszystko cokolwiek Wam powie”. Maryja zawsze wie, co jest dla nas najlepsze. Będąc z Nią, nasza relacja z Bogiem rozkwitnie jak majowe konwalie i magnolie. Matka Boża to najlepszy towarzysz naszej duchowej drogi, o czymś zaświadczają całe rzesze świętych. Trzymając się Maryi - jesteśmy bezpieczni.

CZYTAJ DALEJ

VII Festyn Rodzinny "U Oblatów"

2022-05-21 20:33

Parafia NMP Królowej Pokoju

Już za tydzień w parafii NMP Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach odbędzie się Festyn Rodzinny.

W programie festynu, przygotowanego przez Ojców Oblatów i Wrocławskie Stowarzyszenie Wychowawców, czeka moc atrakcji dla dzieci i dorosłych: konkurencje sportowe i rodzinne, pokazy służb mundurowych, kącik malucha, kawiarenka, występy na scenie i koncert finałowy zespołu „Czterdziestu synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach”. To doskonała okazja do spotkania i radosnego spędzenia czasu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję