Reklama

Niedziela Świdnicka

Duszniki-Zdrój. Rok 2022 Rokiem Edyty Stein

Decyzją Rady Miasta, rok 2022 w dusznickim kurorcie, będzie poświęcony patronce Europy św. Teresie Benedykcie od Krzyża.

[ TEMATY ]

Edyta Stein

Duszniki ‑ Zdrój

commons.wikimedia.org

Obelisk Św. Edyty Stein w Dusznikach Zdroju

Obelisk Św. Edyty Stein w Dusznikach Zdroju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Za tą uchwałą pójdzie prośba do dyrektorów jednostek podległych, żeby różnymi wydarzeniami uczcić tę postać i przybliżyć ją naszym mieszkańcom i turystom - mówi burmistrz Dusznik Piotr Lewandowski.

Duszniki mogą się szczycić wizytami kilku bardzo znanych osób. Na przestrzeni wieków, w różnych okolicznościach pojawiały się tutaj takie postacie, jak król Polski Jan Kazimierz, Fryderyk Chopin czy właśnie w roku 1912 Edyta Stein, która jako dwudziestolatka zachwycała się urokami górskiego powietrza. W autobiografii zaznaczyła, że właśnie w Dusznikach - Zdroju po raz pierwszy ujrzała prawdziwe góry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Edytę Stein czcimy jako świętą filozof, a także jako bardzo wyjątkową pedagog. Można powiedzieć, że już w latach 30 wyprzedzała Europę o 50 lat - mówi o jej życiu Dariusz Giemza, miejscowy miłośnik historii.

Edyta Stein urodziła się w żydowskiej rodzinie we Wrocławiu, w 1891 roku. W czasie studiów uniwersyteckich straciła wiarę, ale szczerze szukała prawdy i znalazła ją w Kościele katolickim. W roku 1922 przyjęła chrzest i otrzymała imię Teresa, a w roku 1933 wstąpiła do klasztoru karmelitanek w Kolonii. Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do klasztoru Echt w Holandii. Tam została aresztowana, wywieziona do Oświęcimia i zagazowana 9 sierpnia 1942 roku. Obdarzona wyjątkową inteligencją i kulturą zostawiła liczne pisma.

2022-01-26 11:39

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duszniki-Zdrój. Odpust w roku 700-lecia miasta

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Duszniki ‑ Zdrój

archiwum prywatne

Biskup Dec wręczył miejscowemu proboszczowi ks. kan. Zbigniewowi Wichrowiczowi okolicznościowy różaniec

Biskup Dec wręczył miejscowemu proboszczowi ks. kan. Zbigniewowi Wichrowiczowi okolicznościowy różaniec

Bp Ignacy Dec 29 czerwca przewodniczył Mszy świętej odpustowej, gdzie parafii i miastu patronują święci apostołowie Piotr i Paweł.

Uroczystość w kościele Świętych Apostołów podkreśliła wieloletnią tradycję i więź lokalnej wspólnoty z tymi filarami Kościoła. Homilia bp Deca była okazją do refleksji nad ich życiem i nauczaniem.
CZYTAJ DALEJ

Proboszcz z Grenlandii: traktujcie nas jak ludzi, a nie kawałek ziemi na sprzedaż

2026-01-09 23:17

[ TEMATY ]

Grenlandia

Adobe Stock

Traktujcie nas przede wszystkim jak ludzi, a nie jak kawałek ziemi na sprzedaż – z takim apelem zwrócił się proboszcz katolickiej parafii w Nuuk na Grenlandii, ks. Tomaž Majcen, komentując deklaracje prezydenta USA o tym, że Stany Zjednoczone potrzebują przejąć Grenlandię ze względów bezpieczeństwa. Słoweński franciszkanin konwentualny w rozmowie z włoską agencją SIR wyraził zaniepokojenie słowami Donalda Trumpa i podkreślił, że „Grenlandia nie jest na sprzedaż”.

„Szczerze mówiąc, tak, martwię się. Dla każdego, kto mieszka tutaj, w Nuuk, słowa ważnego światowego przywódcy, że «Grenlandia jest potrzebna» brzmią dziwnie. Niepokoi mnie, że nasz dom można traktować jako kawałek ziemi, a nie wspólnotę ludzi z rodzinami, tradycjami i wiarą. Ton wielu z tych wypowiedzi był również dosadny, a nawet niepokojący, zwłaszcza gdy mowa była o kontroli lub własności naszej wyspy” – stwierdził proboszcz.
CZYTAJ DALEJ

Do zobaczenia w niebie - śp. ks. Tadeusz Domżał

2026-01-10 18:22

Archidiecezja Lubelska

Zasmuciła nas wiadomość o śmierci ks. Tadeusza Domżała, redaktora „Niedzieli Lubelskiej” w latach 2008 – 2015.

Śp. ks. kan. Tadeusz Domżał odszedł do domu Ojca 9 stycznia 2026 r. w szpitalu w Łęcznej; zaledwie przed miesiącem, 14 grudnia 2025 r., obchodził 64 urodziny. W grudniu tego roku świętowałby 40 rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję