Tydzień w Polsce
W imieniu Jasnej Góry telegram do Papieża Benedykta XVI wystosowali Generał Zakonu Paulinów i Przeor jasnogórskiego klasztoru. Zapewniają o nieustannej modlitwie w Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia, jak nazwał jasnogórski klasztor Jan Paweł II, w intencjach Kościoła, a szczególnie Następcy św. Piotra.
Kościół katolicki w Polsce i władze państwowe RP poinformowały, że wspólnie zaproszą Papieża Benedykta XVI do Polski. Bezpośrednio po wyborze nowego Papieża rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls powiedział, że być może swoją pierwszą podróż apostolską Benedykt XVI odbędzie właśnie do Polski.
Podziękowanie dla mediów za relacje z wydarzeń związanych ze śmiercią Jana Pawła II złożył w imieniu Episkopatu Polski sekretarz generalny KEP - bp Piotr Libera. „Dziękujemy zarówno za Waszą pracę, jak i jej styl” - powiedział do przedstawicieli prasy, radia i telewizji podczas spotkania w Sekretariacie Episkopatu Polski. „Oby ten niezwykły czas trwał nadal” - życzył mediom, dodając, że Jan Paweł II nie przestaje ewangelizować także po śmierci.
Starania o przekształcenie w Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II rozpocznie wkrótce Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie. Uchwałę w tej sprawie podjął Senat tej uczelni. Zdaniem rektora PAT - ks. prof. Jana Macieja Dyducha, przekształcenie uczelni w uniwersytet byłoby spełnieniem woli zmarłego Ojca Świętego.
Z okazji 40. rocznicy słynnego orędzia: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” we wrześniu br. Episkopaty Polski i Niemiec ogłoszą wspólny list pasterski.
Ks. prof. Ryszard Rumianek został wybrany na stanowisko rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Funkcję obejmie 1 września br., zastępując ks. prof. Romana Bartnickiego.
Centralne obchody 65. rocznicy zbrodni katyńskiej odbyły się w Warszawie. Podczas uroczystej Mszy św. w warszawskiej katedrze polowej złożono w kaplicy katyńskiej urnę z przedmiotami oraz szczątkami oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, odnalezione podczas ekshumacji w Charkowie, Katyniu i Miednoje.
Sejm Litwy przyjął rezolucję w sprawie zbrodni katyńskiej, w której wyraża współczucie i solidaryzuje się z Polakami w 65. rocznicę tragedii. Natomiast we Lwowie otwarto wystawę o ukraińskich wątkach zbrodni katyńskiej pt. Zbrodnia nad zbrodniami, przygotowaną z inicjatywy lwowskiej Rodziny Katyńskiej.
Polscy politycy wyrazili oburzenie, iż w transmitowanym na żywo przez białoruską telewizję i radio orędziu o stanie państwa prezydent Aleksander Łukaszenko pozwolił sobie na brutalny atak wobec Polski i oskarżył naszych dyplomatów o przygotowywanie przewrotu (pomarańczową rewolucję na Ukrainie nazwał opłacanym za obce pieniądze bandytyzmem).
Prezydent Aleksander Kwaśniewski - po konsultacjach z przedstawicielami krajów UE i NATO - podtrzymał decyzję o uczestnictwie w moskiewskich obchodach 60-lecia zakończenia II wojny światowej.
Agencja ds. Granic Zewnętrznych UE będzie miała siedzibę w Warszawie. To pierwsza z unijnych agencji ulokowana w nowym kraju członkowskim.
Pomóż w rozwoju naszego portalu