Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ONZ

Wystąpienie przedstawiciela Stolicy Apostolskiej

Na XI Kongresie ONZ nt. Sprawiedliwości Karnej i Zapobiegania Przestępstwom, który odbywał się w dniach 18-25 kwietnia br. w Bangkoku, przemawiał przewodniczący delegacji watykańskiej, nuncjusz apostolski w Tajlandii - abp Salvatore Pennacchio.
Wystąpienie przedstawiciela Stolicy Apostolskiej dotyczyło niezwykle ważnych problemów, m.in. handlu żywym towarem, bronią, oraz działań na rzecz zapobiegania i przeciwdziałania przestępczości. Abp Pennacchio mówił także nt. walki z korupcją, która „uderza w podstawowe wartości społeczeństwa, rządy prawa i sprawiedliwość”, podkreślając, że niszczy ona zasady rywalizacji i rynku oraz powiększa cierpienia biednych, zagraża też stabilności i bezpieczeństwu miejscowych struktur i często zubaża wiele krajów. Na koniec Delegat Stolicy Apostolskiej zwrócił uwagę na ważność rzeczywistego wcielania w życie ONZ-owskich reguł traktowania więźniów i młodocianych. W tym względzie należy zająć się szerzej propozycją opracowania Karty Podstawowych Praw Więźniów, która zwracałaby szczególną uwagę na poszanowanie godności ludzkiej tej grupy osób i na ponowne włączenie ich do społeczeństwa.

Szwajcaria

Coraz więcej ofiar wśród dziennikarzy

Tradycyjnie z inicjatywy UNESCO 3 maja obchodzony był jako Międzynarodowy Dzień Wolności Prasy. Przy tej okazji organizacja „Reporterzy bez Granic”, obchodząca w tym roku swoje 20-lecie, przypomniała, że wciąż rośnie liczba śmiertelnych ofiar w środowisku dziennikarzy. Z roku na rok rośnie liczba dziennikarzy zabitych w strefach konfliktów zbrojnych. W ub.r. za przekazywanie informacji zapłaciły życiem 53 osoby. Irak pozostaje nadal najbardziej niebezpiecznym miejscem na świecie dla przedstawicieli mediów. W ub.r. zabito tam 19 spośród nich, a 15 uprowadzono.
W Genewie, z inicjatywy tamtejszych dziennikarzy, pracuje się nad koncepcją wprowadzenia specjalnego emblematu, który miałby chronić dziennikarzy na terenie wojennym. Jednocześnie zapowiada się opracowanie specjalnej konwencji o ochronie dziennikarzy podczas wojny. Jak dotąd, chronią ich jedynie Konwencje genewskie, dotyczące ludności cywilnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Hiszpania

Protest przeciw legalizacji związków homoseksualnych

Przeciwko zrównywaniu związków homoseksualnych z małżeństwami zaprotestował m.in. Kościół katolicki Hiszpanii. Niższa izba parlamentu tego kraju zatwierdziła 21 kwietnia br. projekt ustawy, który przewiduje modyfikację kodeksu cywilnego w celu zezwolenia na zawieranie małżeństw pomiędzy osobami tej samej płci. Nowe prawo dopuszcza także adopcję dzieci przez pary homoseksualne. „Za” przyjęciem ustawy głosowało 183 deputowanych (w tym rządzący socjaliści - autorzy projektu), „przeciw” - 136. Gdy Senat zatwierdzi projekt lansowany przez rząd José Luisa Rodrígueza Zapatero, Hiszpania będzie trzecim krajem w Europie, po Belgii i Holandii, w których takie związki są prawnie zalegalizowane.
Przedstawiciele różnych wyznań wraz z hiszpańskim Episkopatem katolickim wydali wspólny komunikat w sprawie legalizacji związków homoseksualnych. Komentując decyzję hiszpańskiego parlamentu, kard. Alfonso López Trujillo - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny powiedział m.in.: „Nie godzi się narzucać ludziom grzechu”. Podkreślił, że hiszpańscy urzędnicy, którzy są chrześcijanami, powinni odmawiać udzielania ślubów cywilnych parom homoseksualnym, nawet gdyby groziła im za to utrata pracy.

Rosja

Modły o pielgrzymkę papieską

Rosyjscy katolicy modlą się za nowego Papieża Benedykta XVI i - jak zapewniają - pragną jego przyjazdu do Rosji nie mniej, niż pragnęli przyjazdu Jana Pawła II. W intencji pontyfikatu Benedykta XVI modlono się m.in. w moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia. Mszy św. z tej okazji przewodniczył arcybiskup archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Tadeusz Kondrusiewicz i nuncjusz apostolski w Moskwie - abp Antonio Mennini.
Abp Kondrusiewicz zapowiedział, że 18 maja br. przy grobie zmarłego Papieża zostanie ogłoszony Rok Pamięci Jana Pawła II, który potrwa do 18 maja przyszłego roku. W tym czasie w każdej parafii archidiecezji Matki Bożej zostaną zorganizowane wystawy zdjęć papieskich autorstwa Grzegorza Gałązki, książek Jana Pawła II w języku rosyjskim, odbędą się konferencje naukowe i spotkania poznawcze poświęcone Janowi Pawłowi II. Przez cały ten rok będą też gromadzone świadectwa katolików rosyjskich o łaskach otrzymanych przez nich dzięki modlitwom do Jana Pawła II. Arcybiskup przypomniał, że „Jan Paweł II niestety nie zdołał odwiedzić Rosji z przyczyn niezależnych od katolików”, a „cały świat był świadkiem jego wyjątkowej miłości do tego kraju i niezmordowanego dążenia do rozwijania dialogu i współpracy z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym”.

Reklama

Brazylia

Wspólnota polonijna brazylijskiego stanu Parana świętowała 2 maja br. po raz pierwszy Dzień Imigranta Polskiego. Został on ustanowiony w 30. dniu po śmierci Jana Pawła II przez parlament tego brazylijskiego stanu. W Paranie mieszka ok. 40% Polonii brazylijskiej. W uroczystym posiedzeniu parlamentu wziął udział Orlando Pizzutti - wicegubernator stanu oraz bardzo liczna reprezentacja Polonii kurytybskiej, a także Polonia przybyła z wielu miasteczek Parany. Sala posiedzeń parlamentu nabrała szczególnego kolorytu dzięki udziałowi w uroczystości wielu polonijnych zespołów folklorystycznych oraz Chóru im. Jana Pawła II. Uroczystość była bezpośrednio transmitowana przez telewizję Parany.

Unia Europejska

Próba potraktowania aborcji jako „prawa człowieka” w raporcie dotyczącym tego zagadnienia spowodowała, że duża część posłów Parlamentu Europejskiego w Strasburgu głosowała przeciw jego przyjęciu bądź wstrzymała się od głosu. Raport, autorstwa Simona Covneya, dotyczący przestrzegania praw człowieka na świecie w 2004 r. oraz polityki UE w tym zakresie, został przyjęty zwykłą większością głosów. W głosowaniu końcowym uzyskał 251 głosów, 64 przeciw, 255 osób wstrzymało się od głosu. Zwykła większość wystarczyła, by raport, który nie jest aktem legislacyjnym, został przyjęty. Raport wywołał kontrowersje z powodu poprawek wniesionych przez lewicę. Zawierały one postulat upowszechnienia tzw. praw reprodukcyjnych (do których zalicza się także prawo do aborcji) jako środków zapobiegających AIDS, postulowały też ułatwienie dostępu do aborcji.

Reklama

Ukraina

Mszę św. z okazji 600. rocznicy konsekracji lwowskiej katedry odprawił 21 kwietnia br. biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Marian Buczek. W kazaniu przypomniał m.in., że w świątyni tej modlił się 25 czerwca 2001 r. przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej Ojciec Święty Jan Paweł II. Zdaniem bp. Buczka, „jest wielka szansa, że nowy Papież Benedykt XVI przyjedzie do Polski, aby wyrazić cześć narodowi, który dał jego poprzednika, a wtedy najszybciej wielu z nas będzie mogło go zobaczyć i usłyszeć”.
Fundamenty kościoła katedralnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie położył w latach1360--68 Kazimierz Wielki, a w 1405 r. bp Maciej z Przemyśla poświęcił oddaną do użytku część katedry.

Chiny

Chińscy katolicy modlą się w intencji rychłej podróży Benedykta XVI do tego kraju. Wierni liczą na to, że „papieska pielgrzymka do Chin przyniosłaby im pełnię światła i wolności oraz przywróciła jedność z Kościołem powszechnym”. Obecnie w Chinach istnieje wierny Stolicy Apostolskiej Kościół „podziemny” i zależny od komunistycznych władz Kościół „patriotyczny”. „Nie zapominaj o cierpiącym Kościele Chin, któremu brakuje wolności” - napisali w specjalnym przesłaniu do Benedykta XVI wierni Kościoła „podziemnego”. Wyrazili oni jednocześnie nadzieję, że jego pontyfikat wpłynie na poprawę sytuacji chrześcijan w Chinach. Przypomnieli, że działania papieża Benedykta XV doprowadziły do wyświęcenia przez jego następcę pierwszych chińskich biskupów.

Tydzień na świecie

ONZ potępiła izraelskie osadnictwo na terytoriach okupowanych oraz wezwała do zaprzestania prowadzonej przez Izrael polityki kolonizacji na ziemiach palestyńskich. Przeciwko rezolucji głosowały jedynie Stany Zjednoczone i Australia. W dokumencie wezwano także do rozbrojenia izraelskich osadników, aby przeciwdziałać aktom przemocy z ich strony.

Były dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) George Tenet publicznie wyraził żal, iż przed inwazją wojsk USA na Irak zapewniał prezydenta George’a W. Busha, że ma niezbite dowody istnienia irackiej broni masowej zagłady. „To były (...) najgłupsze słowa, jakie kiedykolwiek powiedziałem” - wyznał Tenet.

Amerykański dyplomata John Negroponte został zaprzysiężony jako szef wszystkich agencji wywiadowczych USA. Jego zadaniem będzie nadzorowanie 15 oddzielnych agencji, w tym CIA.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Guenter Verheugen zasugerował, że jeśli Rosja jako sukcesorka ZSRR nie przyzna się do okupacji krajów bałtyckich, może to negatywnie zaważyć na jej sąsiedzkich stosunkach z UE. W odpowiedzi minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow dał do zrozumienia, że Moskwa „nie zamierza nikogo przepraszać”.

Prezydenci, premierzy i szefowie dyplomacji Bułgarii i Rumunii podpisali w Luksemburgu traktaty o przyjęciu obu krajów do Unii Europejskiej, co ma nastąpić - po spełnieniu niezbędnych warunków - 1 stycznia 2007 r.

Jest bardzo prawdopodobne, że Francuzi odrzucą w majowym referendum (29 bm.) projekt konstytucji Unii Europejskiej, choć to właśnie przedstawiciele tego kraju ją opracowywali. Potwierdzają to nie tylko sondaże, wskazujące na wzrost jej przeciwników, ale także reakcje wielu polityków państw UE. Według obserwatorów, eurokonstytucji nie chcą także Holendrzy

Z wizytą w Pekinie gościł francuski premier Jean-Pierre Raffarin. W zamian za poparcie dla zniesienia embarga na dostawy broni dla Chin przywiózł do Paryża kontrakty o wartości 3 mld euro.

Po blisko 3-miesięcznym kryzysie politycznym, wywołanym sprzecznymi wypowiedziami premiera Czech Stanislava Grossa nt. pochodzenia jego majątku, polityk ustąpił ze stanowiska. Nowym szefem rządu tej samej centrolewicowej koalicji został Jiří Paroubek, w rządzie Grossa kierujący ministerstwem rozwoju regionalnego.

Okazją do masowych protestów przeciwko polityce ekonomicznej i społecznej ekipy prezydenta Władimira Putina stały się pierwszomajowe wiece i pochody w Rosji. Ogółem w ponad 600 miastach przeciwko gospodarczej i społecznej polityce Kremla protestowało kilkaset tysięcy osób.

Do 1 stycznia 2008 r. wojska rosyjskie wycofają się z Gruzji.

Prezydent Pakistanu Pervez Musharraf i premier Indii Manmohan Singh otworzyli szczelnie dotąd zamkniętą granicę między obydwoma krajami w Kaszmirze i oświadczyli, że proces pokojowy, w którym uczestniczą, jest nieodwołalny.

Pakistański minister informacji Sheikh Rashid podał, że Libijczyk Abu Faradż Fardż, uznawany za osobistość numer 3 w hierarchii Al-Kaidy, został aresztowany w Pakistanie.

Chrześcijanie w Pakistanie protestują przeciw wprowadzeniu do paszportów rubryki o przynależności religijnej. W niełatwej sytuacji mniejszości religijnych Pakistanu taki zapis ułatwia ich dyskryminację przez muzułmanów. Jedną z najdotkliwszych form represjonowania mniejszości religijnych w Pakistanie są nadużycia wprowadzonej przed 20 laty ustawy o bluźnierstwie.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz Lityński wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji. Życzenia otrzymali również księża, którzy obchodzą w tym roku jubileusze kapłańskie.

Pełna lista nominacji, odznaczeń i jubilatów.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i... Nieobecności Jezusa. Tajemnica Wielkiego Czwartku – z ustanowieniem Eucharystii i kapłaństwa – wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy.

CZYTAJ DALEJ

Msza Wieczerzy Pańskiej. Wolność wypełniona miłością

2024-03-29 07:01

Paweł Wysoki

Ten, kto kocha na wzór Jezusa, nie jest zniewolony sobą, jest wyzwolony do służby, do dawania siebie - powiedział bp Adam Bab.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję