Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Watykan

Jak długo potrwa ten proces

„Jak dobrze pójdzie, Jan Paweł II wyniesiony zostanie na ołtarze jeszcze w tym dziesięcioleciu” - uważa abp Edward Nowak. W trakcie programu telewizji RAI UNO poświęconego procesowi beatyfikacyjnemu polskiego Papieża sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz zaproszeni goście odpowiadali m.in. na pytanie: „Jak długo potrwa ten proces?”.
Arcybiskup przypomniał, że zgodnie z normami ustalonymi przez Benedykta XIV wystarczy wziąć pod uwagę ostatnie ponad dwadzieścia sześć lat życia Jana Pawła II, jako czas „dojrzewania” heroiczności cnót. Abp Nowak miał ze sobą w studiu teczkę z licznymi listami zawierającymi prośby o rychłą beatyfikację oraz świadectwami dotyczącymi łask uzyskanych już za wstawiennictwem Jana Pawła II. Jedno z nich, pochodzące z Polski, przetłumaczył biorący udział w programie ks. Paweł Ptasznik. Potwierdził on, że Ojciec Święty modlił się w intencjach, o które go proszono, i bardzo często prośby dotyczyły uzdrowienia chorych; wiele osób informowało jego współpracowników o doznanych łaskach, niektórzy załączali także karty choroby, w których odnotowano i nagłą, i niewyjaśnioną poprawę.

USA

Sympozjum w Amerykańskiej Częstochowie

29 i 30 kwietnia w Amerykańskiej Częstochowie odbyło się Międzynarodowe Sympozjum Polonijne „Redemptoris Mater”. Wzięło w nim udział 18 prelegentów z Polski, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Sympozjum było częścią obchodów 50. rocznicy powstania Amerykańskiej Częstochowy.
Wśród zaproszonych gości byli m.in.: abp Szczepan Wesoły, bp Jan Kopiec i o. Izydor Matuszewski - generał Paulinów. Sympozjum otworzył o. Krzysztof Wieliczko - prowincjał Ojców Paulinów. Sympozjum miało charakter mariologiczny. Prelegenci skupiali się na udziale Maryi w dziele zbawienia i kulcie Matki Bożej Jasnogórskiej oraz jego wpływie na tożsamość narodową. Podkreślano także rolę Amerykańskiej Częstochowy w integracji diaspory polskiej w USA oraz działalność Zakonu Paulinów w USA.
30 maja uczestnicy Sympozjum spotkali się w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Tam nastąpiło oficjalne podsumowanie Sympozjum, dokonane przez ks. prof. Krzysztofa Góździa - dziekana Wydziału Teologii KUL.
1 maja przedstawiciele Amerykańskiej Polonii, w tym wielu kapłanów, zebrali się w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku, gdzie kard. Edward Egan poświęcił kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Uzbekistan

Biskup z Polski dla Uzbekistanu

Uzbekistan przeżywa jedną z większych tragedii w ostatnich latach - uważa administrator apostolski w tym kraju, o. Jerzy Maculewicz OFMConv, który 14 maja w Rzymie przyjął sakrę biskupią. Jest to ostatni Polak mianowany biskupem przez Papieża Jana Pawła II. Konsekratorem był sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Uzbekistanie - abp Józef Wesołowski oraz sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów - abp Robert Sarah.
W ostatnim czasie w Uzbekistanie doszło do poważnych zamieszek, w których śmierć poniosło kilkaset osób. Armia otworzyła ogień do demonstrantów w mieście Andiżan.

Rosja

Rok pamięci Jana Pawła II

W ostatnim czasie poprawił się klimat stosunków katolicko-prawosławnych, gdyż Patriarchat Moskiewski zawsze wysoko cenił poglądy doktrynalne kard. Josepha Ratzingera - uważa katolicki metropolita w Moskwie abp Tadeusz Kondrusiewicz. Potwierdza, że katolicy rosyjscy mają obecnie nadzieję, że Benedyktowi XVI uda się to, czego nie mógł osiągnąć Papież Jan Paweł II.
Abp Kondrusiewicz poinformował też, że 18 maja w diecezjach rosyjskich rozpoczął się Rok Pamięci Jana Pawła II. „Mamy w programie różne imprezy z tej okazji: wędrowną wystawę zdjęć, sesje i konferencje naukowe oraz wydanie książek poświęconych temu Papieżowi, nieprzetłumaczonych jeszcze na rosyjski”.

LUDZIE

Kard. Jean-Louis Tauran podczas dyskusji w Rzymie wyraził opinię, że nie nadszedł jeszcze czas, aby przyjąć Turcję do Unii Europejskiej. „Potrzeba przejrzystego dialogu i wzajemnego poznania się na różnych szczeblach” - zaznaczył. Jest to kolejny głos zalecający cierpliwość w dialogu z Turcją, która stara się o wejście do UE.
Kard. Tauran urodził się w 1943 r. w Bordeaux. W latach 1990-2003 pracował w Sekretariacie Stanu, gdzie był odpowiedzialny za stosunki międzynarodowe. W 2003 r. został mianowany kardynałem i objął obowiązki bibliotekarza i archiwariusza tajnych archiwów Watykanu.

Reklama

Włochy

Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia - abp Elio Sgreccia wypowiedział się otwarcie za bojkotem wyznaczonego na 12 czerwca br. włoskiego referendum w sprawie sztucznego zapłodnienia. Bp Sgreccia poparł tym samym apel, jaki przewodniczący Episkopatu Włoch - kard. Camillo Ruini skierował do katolików, aby wstrzymali się od głosu. Biskupi liczą na unieważnienie referendum, ponieważ jego wynik będzie wiążący tylko wówczas, gdy udział w nim weźmie połowa uprawnionych do głosowania plus jeden.

Niemcy

W ramach XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii odbędzie się Festiwal Młodych. W jego trakcie nie zabraknie koncertów, spektakli tanecznych i teatralnych, projekcji filmów i dyskusji. Festiwal potrwa od 16 do 19 sierpnia. Odbędzie się jednocześnie w trzech miastach: Kolonii, Bonn i Düsseldorfie. Jego uczestnicy otrzymają również specjalne karty (WJT-Card), upoważniające do zniżek lub darmowych wejść do niektórych muzeów i instytucji kultury.

Peru

17 maja Rada Biskupów Ameryki Łacińskiej CELAM obchodziła jubileusz 50-lecia. Na uroczystą Mszę św. z tej okazji w katedrze w stolicy Peru - Limie przybyli biskupi z całej Ameryki Łacińskiej. Wśród zaproszonych gości był przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej - kard. Giovanni Battista Re oraz pochodzący z Kolumbii kard. Dario Castrillon Hoyos.
CELAM powołał do życia papież Pius XII w 1955 r. po pierwszym zgromadzeniu generalnym biskupów latynoamerykańskich w Rio de Janeiro.

Izrael

Archeolodzy izraelscy odkryli w Tyberiadzie, nad Jeziorem Galilejskim, pozostałości pałacu Heroda Antypasa, syna Heroda Wielkiego. Antypas rządził Galileą w okresie życia i działalności Jezusa Chrystusa, w latach od 4 r. przed Jego narodzeniem do roku 39. Według prof. Izhara Hirschfelda, jest wielce prawdopodobne, że w tym pałacu ścięto Jana Chrzciciela.

Tydzień na świecie

Papież Benedykt XVI mianował prefektem Kongregacji Nauki Wiary metropolitę San Francisco w USA, 69-letniego abp. Williama Levadę. Zajmie on stanowisko, które od 1981 r. piastował kard. Joseph Ratzinger

Chiny są „szczerze” zainteresowane normalizacją stosunków ze Stolicą Apostolską - powiedział rzecznik MSZ-etu tego kraju Kong Quan. Była to odpowiedź Pekinu na stwierdzenie Papieża Benedykta XVI, który podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej wyraził życzenie, aby kraje, które dotychczas nie utrzymują z nią stosunków dyplomatycznych, jak najszybciej to uczyniły. Wśród tych państw są Arabia Saudyjska, Chiny i Wietnam.

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) z okazji Dnia Europy wydała dokument Powstawanie Unii Europejskiej a odpowiedzialność katolików, opracowany pod kierunkiem wiceprzewodniczącego ComECE - francuskiego arcybiskupa Hippolyte’a Simona. W Dniu Europy specjalną deklarację przygotował również przewodniczący Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) - bp Amédée Grab.

Brat Roger - założyciel i przeor Wspólnoty Ekumenicznej Taizé obchodził swoje 90. urodziny.

Niemiecka katolicka agencja informacyjna KNA będzie miała nowego redaktora naczelnego. Został nim Ludwig Ring-Eifel, korespondent niemieckojęzycznych agencji katolickich (KNA, Kathpress, KIPA) w Rzymie. Obejmie on kierownictwo redakcji 1 lipca br.

Misyjna agencja Fides z Rzymu poinformowała, że w Japonii żyje ponad 1 mln katolików. Prawie połowę z nich - ok. 450 tys. - stanowią ludzie urodzeni w tym kraju, a 565 tys. to cudzoziemcy. Większość zagranicznych katolików żyjących w Japonii pochodzi z Brazylii (235 tys.), Filipin (152 tys.), Korei (55 tys.) i Peru (47 tys.).

Biały Dom ostro skrytykował redakcję tygodnika Newsweek za podanie nieprawdziwej informacji o rzekomym zbezczeszczeniu Koranu przez żołnierzy amerykańskich w bazie Guantanamo na Kubie. Rzecznik prezydenta George’a W. Busha Scott McClellan powiedział m.in., że wiadomość nie tylko zaszkodziła wizerunkowi USA na świecie, ale w wyniku jej opublikowania zginęli ludzie.

Izba niższa niemieckiego parlamentu - Bundestag zdecydowaną większością głosów ratyfikowała konstytucję Unii Europejskiej. Dokument ratyfikowały również parlament Słowacji i izba niższa parlamentu Austrii (wcześniej: parlamenty Litwy, Słowenii, Węgier, Włoch i Grecji oraz głosujący w referendum Hiszpanie).

W Uzbekistanie wybuchła - i została krwawo stłumiona przez wojsko - antyrządowa rebelia. Krajem nadal rządzi znany z łamania zasad demokracji Islam Karimow. Opozycja twierdzi, że tylko w Andiżanie, mieście na wschodzie Uzbekistanu, zginęło co najmniej 745 osób, a 2 tys. odniosło rany. Do masakr doszło także w innych miastach tego kraju.

Jest kompromis w sprawie Cmentarza Orląt Lwowskich. Rada Miejska Lwowa zgodziła się na umieszczenie na głównej płycie cmentarza wynegocjowanego wcześniej napisu: „Tu leży żołnierz polski, poległy za Ojczyznę”. Pierwotna, proponowana przez Polskę, wersja napisu brzmiała: „Nieznanym Żołnierzom Bohatersko Poległym za Polskę w latach 1918-1920”. Strona ukraińska wyraziła też zgodę na powrót pomnika lotników amerykańskich i piechurów francuskich. Nie zgodziła się natomiast na powrót dwóch figur lwów. Radni Lwowa wystąpią teraz do prezydentów obu krajów o akceptację tych ustaleń.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o nowych wyzwaniach, problemach i priorytetach

O nowych wyzwaniach, priorytetach i z czym musi się zmierzyć. "Stąd nie zabieram nic, żadnych mebli, tylko same książki (...). Zabieram tylko całe to dziedzictwo, które noszę - takie duchowe, kulturowe, religijne." - mówi bp Ważny w rozmowie z Radiem RDN.

Cały rozmowa z bp. Arturem Ważnym:

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

- Pielgrzymowanie wpisane jest w charyzmat Zakonu i w naszego maryjnego ducha, stąd wielka troska o to dziedzictwo, jakim jest Warszawska Pielgrzymka Piesza. Czujemy się spadkobiercami tego ogromnego duchowego skarbu i robimy wszystko, aby przekazać go nowemu pokoleniu paulinów. To doświadczenie pielgrzymowania zabieramy na inne kontynenty - powiedział o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów na zwieńczenie pielgrzymki w 2023r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję