Reklama

Wiadomości

Dzisiaj pościmy i modlimy się, aby wypędzić diabła, ducha wojny i śmierci

„Post dzisiaj jest tak ważny, aby wypędzić tego, kto dzieli – diabła, ducha wojny, ducha śmierci - powiedział w swoim orędziu wideo z Kijowa arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego zaprosił wszystkich dzisiaj na modlitwę, która rozpocznie się o godz. 14. 00 czasu kijowskiego z Pokotyliwki koło Charkowa. Obejmie Odessę, Drohobycz, Hruszów, Zarwanycę, Goszów, Uniw i zakończy się w Kijowie.

[ TEMATY ]

abp. S. Szewczuk

Karol Porwich/Niedziela

"Dzisiaj jest siódmy dzień wojny. W tym dniu, 2 marca 2022 r., na wezwanie Ojca Świętego papieża Franciszka, cały świat jednoczy się w modlitwie i poście o pokój na Ukrainie" – powiedział abp Szewczuk.

Zwierzchnik UKGK zaznaczył, że „dziś jest szczególny dzień, ponieważ czujemy, że nie jesteśmy sami w naszych kłopotach, chociaż wojna trwa. Nasz Żytomierz został zbombardowany tej nocy. Nadal ostrzeliwane są nasze miasta i wsie. Szczególnie martwimy się o Charków, Sumy, Czernihów, Chersoń i inne ukraińskie miasta, które są oblężone, gdzie już teraz występuje duży niedobór żywności i leków i trudno jest ratować miejscową ludność”.

„Dzisiaj jesteśmy zjednoczeni w modlitwie. Co to znaczy być zjednoczonym w modlitwie? W ostatnich dniach mówiliśmy, że tylko wtedy, gdy będziemy zjednoczeni, będziemy silni i będziemy w stanie przetrwać w tej wojnie. Jedność jest siłą ludu. `Boże, daj nam jedność` – głosi hymn narodowy. Jednak jedność w modlitwie jest czymś głębszym. Zjednoczenie się w modlitwie oznacza zmianę życia. Oznacza dzielenie się swoją witalnością z bliźnim, dawanie jej bliźniemu. Aby potem stać się silniejszym dzięki witalności, którą otrzymujemy od tych, którzy jednoczą się ze mną w modlitwie" – powiedział abp Szewczuk.

Zwierzchnik UKGK poinformował, że w tych dniach otrzymał wiele listów z całego świata z zapewnieniem: „Jesteśmy z wami”.

Podziel się cytatem

Reklama

"Dzisiaj tak bardzo potrzebujemy tego wzajemnego umocnienia. Bo ta moc, ta jedność, jest niczym więcej niż mocą i jednością Ducha Świętego. Zjednoczeni w modlitwie, zjednoczeni naszym wewnętrznym życiem duchowym ze światem, realizujemy się jako synowie i córki jedynego Kościoła Chrystusowego, Ciała Chrystusa, którego Głową jest On sam. W tym dniu modlimy się i pościmy razem" – powiedział abp Szewczuk.

Wezwał do postu, ponieważ "przez to będziemy solidaryzować się z tymi, którzy nie mają dziś wystarczającej ilości jedzenia". "Post jest bardzo ważny. Oznacza to pozbycie się wszystkiego, co nas dzieli, co nam przeszkadza, a jednocześnie dzielenie się naszym życiem z innymi. Dlatego ten post dzisiaj jest tak ważny, aby wypędzić tego, kto dzieli – diabła, ducha wojny, ducha śmierci" – powiedział zwierzchnik UKGK.

"Boże, przyjmij nasz post i naszą modlitwę. Boże, połącz nas wszystkich. Niech życie pokona śmierć. I niech wspólna modlitwa całego świata przyniesie pokój Ukrainie" – prosił abp Szewczuk.

2022-03-02 11:14

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk dziękuje papieżowi za gest solidarności

[ TEMATY ]

grekokatolicy

abp. S. Szewczuk

Tomasz Koryszko/KUL

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

W swoim codziennym wideoprzesłaniu zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podziękował papieżowi Franciszkowi za jego wizytę u rannych ukraińskich dzieci przebywających w szpitalu Dzieciątka Jezus w Rzymie. Nawiązał też do niedzielnej Eucharystii jako antidotum na wszechobecną na Ukrainie śmierć i zniszczenie.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Peru: w wypadku drogowym zginęli seminarzysta i dwie siostry zakonne

2022-08-11 09:16

[ TEMATY ]

wypadek

Peru

Karol Porwich/Niedziela

Seminarzysta, dwie zakonnice ze Zgromadzenia Kanoniczek Krzyża i świecki pracownik duszpasterski – wszyscy z diecezji Sicuani w południowo-wschodnim Peru – zginęli 8 sierpnia w wypadku drogowym na tym terenie. Poinformowała o tym Peruwiańska Konferencja Biskupia w okolicznościowym oświadczeniu 10 bm. Nie podano żadnych szczegółów tego zdarzenia.

Z komunikatu wynika, że śmierć poniosły następujące osoby: siostry Mercedes Rosalvina Tasayco Saravia i Thalía Maritza Tuanama Córdova – obie ze Zgromadzenia Kanoniczek Krzyża, seminarzysta Arnaldo Usca Capa i pracownik duszpasterski Álvaro Enzo Rojo Olivera. Wszyscy oni należeli do diocezji Sicuani (prowincja Canchis w departamencie Cuzco w południowo-wschodnim Peru).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję