Reklama

Kultura

Premiera filmu „Cud Guadalupe”

4 marca w polskich kinach będzie mieć miejsce premiera pierwszego filmu o objawieniach z Guadalupe. - Ten film skłania do refleksji na temat jakości naszej wiary i pokazuje, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach Matka Boża jest dla człowieka wyjątkowym wsparciem - mówi Przemysław Wręźlewicz, dyrektor krakowskiego Rafael Film, który jest odpowiedzialny za dystrybucję filmu „Cud Guadalupe” w Polsce.

[ TEMATY ]

Matka Boża z Guadalupe

screenshot YouTube

Film prezentuje wydarzenia sprzed 500 lat. 12 grudnia 1531 r. Maryja objawiła się prostemu Aztekowi, Juanowi Diego. Była ubrana w błękitny płaszcz i różową tunikę przepasaną czarną wstęgą, co dla Indian stanowiło jasny sygnał, że spodziewa się dziecka.

Bardzo wymowne były też jej słowa. Matka Boża poprosiła Juana Diego, by przekazał ówczesnemu biskupowi regionu jej prośbę o wybudowanie w miejscu objawienia świątyni. „Chcę tutaj okazywać miłość i współczucie temu ludowi i wszystkim ludziom, którzy szczerze proszą mnie o pomoc. Tutaj będę ocierać im łzy, uspokajać i pocieszać” - powiedziała wtedy Maryja.

Jednak to nie koniec fabuły filmu, gdyż wydarzenia z XVI w. poprzeplatane są w filmie współczesną historią dziennikarza Johna Martineza. Człowieka, który szuka swojej tożsamości i zagubił swoją wiarę, a jednocześnie zostaje postawiony w sytuacji możliwości utraty żony i nienarodzonego dziecka.

Matka Boża z Guadalupe ważna i dla Latynosów i dla Polaków

Jak zaznacza odtwórca dwóch głównych ról, Guillermo Iván, Matka Boża z Guadalupe jest dla Latynosów odzwierciedleniem wiary, pokory, miłości i współczucia. - Jest ona symbolem zjednoczenia i macierzyństwa. Udział w tym filmie to jedno z największych wyzwań w mojej karierze - podkreśla.

Dodaje, że to także przypomnienie historii rodzinnych, gdyż kiedy był dzieckiem co roku z mamą i babcią odwiedzał świątynię w Guadalupe. - Mój ojciec namalował nawet mural na naszym domu, by ją uhonorować. Dorastałem otoczony miłością i oddaniem, jakimi darzyła Maryję cała moja rodzina. Dla mnie możliwość odtworzenia postaci Juana Diego to jak oddanie osobistego hołdu i wdzięczności -ocenia.

Przemysław Wręźlewicz z krakowskiego Rafael Film, który dystrybuuje film „Cud Guadalupe” w Polsce, wskazuje, że objawienia z Guadalupe zmieniły historię Meksyku, gdyż stanowią punkt zwrotny ewangelizacji tego kraju.

Reklama

- Miały one też wpływ na złagodzenie konfliktów między Indianami, a Hiszpanami, którzy przybyli na tamte ziemie. To mocny przekaz widoczny w tym filmie. Że niezbędne jest pojednanie, jak i zawierzenie Bogu poprzez Jego Maryję. To ponadczasowe wartości, które są potrzebne, zwłaszcza współcześnie w odniesieniu do coraz bardziej widocznych różnic i sporów społecznych, jak i kryzysu wiary - opisuje.

Dopowiada, że Polacy z sali kinowej wyniosą wyjątkowy obraz Matki Bożej. - Matki, która chce roztaczać swoją opiekę nad każdym, kto tylko jej zaufa. Opiekunki, która daje poczucie bezpieczeństwa i która pragnie ocierać łzy i pocieszać. Myślę, że świadomość takiego wsparcia jest niezmiernie ważna, zwłaszcza w kontekście toczącej się wojny na Ukrainie - tłumaczy Wręźlewicz.

Ponadczasowy kult

Do Guadalupe co roku pielgrzymuje około 20 milionów osób. - Historia objawień z Guadalupe ma już 500 lat, jednak nadal porusza i dotyka. A jej aktualność wzmacnia niezwykłe świadectwo, którym są dowody obecności Matki Bożej, czyli tilma, a więc indiański płaszcz, z jej wizerunkiem, która w normalnych warunkach rozpadła by się po 20 latach, a jednak trwa do dzisiaj - zaznacza Wręźlewicz.

Płaszcz ten jest wyjątkowy z jeszcze kilku powodów. Jego kolory nie wypłowiały i nie ma na nim śladów nawet po przypadkowym oblaniu żrącym kwasem. Ponadto przeprowadzone badania wykazały, że barwniki użyte w tym obrazie w ogóle nie są znane nauce. Co więcej jego temperatura to wynosi tyle, co temperatura ciała człowieka.

- Oczy Matki Bożej z Guadalupe posiadają też nadzwyczajną głębię - dostrzeżono w nich bowiem precyzyjny obraz kilkunastu postaci, prawdopodobnie są to osoby, które były u biskupa w chwili, gdy Juan Diego przyniósł kwiaty dane mu przez Matkę Bożą w tilmie, na której pojawił się jej wizerunek – opowiada dyrektor Rafael Film.

Reklama

Od 1999 r. Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe jest czczona jako patronka obu Ameryk. 3 maja 1953 r. kard. Miranda y Gomez, ówczesny prymas Meksyku, na prośbę polskiego Episkopatu oddał Polskę w opiekę Matki Bożej z Guadalupe.

Do dziś kopię jej wizerunku można znaleźć w ponad stu kościołach w Polsce. Polacy czczą Matkę Bożą z Guadalupe jako patronkę życia poczętego. - Zachęcamy do tego, by zobaczyć w kinie historię tych niezwykłych objawień. Mamy nadzieję, że przykłady głównych bohaterów - Juana Diego, który z Bogiem i Maryją pokonuje najtrudniejsze przeszkody i Johna Martineza, który odnajduje wiarę - będą skłaniać widzów do refleksji na temat jakości ich życia duchowego i pokażą, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach Matka Boża jest dla człowieka wyjątkowym wsparciem - podsumowuje Wręźlewicz.

Szczegółowe informacje o filmie „Cud Guadalupe” dostępne są na stronie: Zobacz.

2022-03-03 10:28

Ocena: +6 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: w niedzielę różaniec do Matki Bożej z Guadalupe

[ TEMATY ]

Matka Boża z Guadalupe

Adobe Stock

W tym roku papież nie odprawi Mszy w intencji Ameryki z okazji święta Matki Bożej z Guadalupe. Tym razem przypada ono bowiem w niedzielę. Zamiast tego przebywający w Rzymie Latynosi zgromadzą się jutro na różańcu na placu św. Piotra.

Coroczne Msze w rocznicę objawień Matki Bożej z Guadalupe stały się w Watykanie dobrze zakorzenioną tradycją zapoczątkowaną jeszcze przez Benedykta XVI i kontynuowaną przez papieża Franciszka. Tym razem zamiast Mszy w bazylice watykańskiej Papieska Komisja ds. Ameryki Łacińskiej proponuje różaniec na placu św. Piotra. Rozpocznie się on jutro o godz. 10.00. Każdą dziesiątkę poprowadzą przedstawiciele innego kraju. Z Latynosami będzie się modlił przewodniczący Komisji kard. Marc Ouellet. Nabożeństwo zakończy Anioł Pański z papieżem.

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-28 14:49

[ TEMATY ]

Biblia

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję