Reklama

Niedziela Częstochowska

Młodzi specjaliści od Ewangelii

Z treścią Ewangelii wg św. Mateusza 3 marca musieli zmierzyć się finaliści XXVII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla klas 4-5 szkoły podstawowej, który odbył się w auli Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej

finał

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Konkurs odbył się w trzech etapach: szkolnym, rejonowym (dekanalnym) i diecezjalnym. W etapie szkolnym wzięło udział 227 uczniów z 49 szkół, w rejonowym (dekanalnym) – 101 uczniów z 47 szkół. Natomiast w etapie diecezjalnym – 14 uczniów z 11 szkół.

W tym roku mottem konkursu były słowa: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. (Mt 7,7).

W tym roku laureatami konkursu zostali: I miejsce – Antonina Justyna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Lgocie Wielkiej, II miejsce – Julia Brożyna ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Kiełczygłowie i III miejsce – Maksymilian Krakowiecki z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kamieńsku.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Laureaci konkursu z abp. Wacławem Depo i swoimi katechetami

Laureaci konkursu z abp. Wacławem Depo i swoimi katechetami

– Poziom waszej wiedzy jest niezwykły. O zwycięstwie przesądziły szczegóły, czasem tylko jeden punkt. Zmagania konkursowe były bardzo wyrównane – podkreślił ks. Tomasz Mucha z Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Nagrody uczestnikom finału wręczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Życzył uczestnikom konkursu, aby owocem ich wysiłków była kiedyś pielgrzymka do Ziemi Świętej. – Wtedy można poznać te miejsca, o których czytamy w Ewangelii. Można tak bardzo konkretnie dotknąć tego, o czym Jezus nam mówi. Taka pielgrzymka pozostaje na zawsze w sercu człowieka – mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski wspomniał również pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Ziemi Świętej w marcu 2000 r. – Papież, chociaż wówczas był już bardzo cierpiący, zapragnął być na Golgocie. To nie było łatwe dla niego. Jednak doszedł do miejsca, na którym Chrystus umarł na krzyżu. To było pragnienie jego serca – podkreślił abp Depo.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Zwyciężyła Antonina Justyna z Lgoty Wielkiej

Zwyciężyła Antonina Justyna z Lgoty Wielkiej

– Do udziału w konkursie namówiły mnie moja pani katechetka i mama. I teraz bardzo cieszę się, że wzięłam w nim udział – powiedziała „Niedzieli” Antonina Justyna.

Reklama

– Pismo Święte jest inną książką niż wszystkie książki na świecie. Jest ona bardzo ważna, bo mówi o Jezusie. Moim marzeniem jest wziąć jeszcze raz udział w takim konkursie i myślę, że teraz również z mamą będziemy wspólnie czytać Pismo Święte – dodała zwyciężczyni konkursu.

XXVII Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej zorganizował Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

2022-03-03 15:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trio i solistka. Zapraszają na finałowy koncert dziękczynny

[ TEMATY ]

jubileusz

koncert organowy

finał

Wieczory muzyki organowej i kameralnej w Pogórzu

Dotarli do finału – i będą dziękować. W niedzielę 4 października w parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu odbędzie się finałowy koncert organowy „Te Deum Laudamus”.

Koncert odbędzie się w ramach XII edycji „Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej w Pogórzu”. To ostatni występ w tym roku, a organizatorzy cieszą się, że udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane koncerty – początkowo online, a później już z udziałem osobistym publiczności.

CZYTAJ DALEJ

29-30 września: Uroczystości pogrzebowe śp. abp. Stanisława Szymeckiego

2023-09-27 15:54

[ TEMATY ]

biskup

Maciej Szczepańczyk /wikipedia.org

W dniach 29 i 30 września odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. abp. Stanisława Szymeckiego, arcybiskupa seniora Archidiecezji Białostockiej. Mszy św. pogrzebowej, w sobotę 30 września o godz. 12, przewodniczyć będzie abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, a homilię wygłosi abp Wiktor Skworc.

Publikujemy program uroczystości:

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego musimy słuchać biskupa?

2023-09-27 15:30

[ TEMATY ]

duchowość

biskup

Episkopat Flickr

Jedno z określeń Kościoła to: apostolski. Co to właściwie znaczy? Dlaczego tak ważne jest to co głoszą w nauce biskupi i czy rzeczywiście zawsze musimy się z nimi zgadzać? W najnowszej książce dyskutują o tym znana i ceniona dziennikarka Monika Białkowska oraz ks. Henryk Seweryniak.

Monika Białkowska: Kościół jest Apostolski. Co to znaczy? Ktoś powie po prostu: zaczął się od apostołów. To jest dość oczywista prawda, do której przyjęcia wystarczy odrobina historycznej wiedzy, a nie wiara. Dlatego znów pytam: dlaczego wierzymy w Kościół, który jest apostolski? Gdzie tu jest ten moment nie tyle wiedzy, co właśnie wiary?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję