Reklama

Niedziela Częstochowska

Młodzi specjaliści od Ewangelii

Z treścią Ewangelii wg św. Mateusza 3 marca musieli zmierzyć się finaliści XXVII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla klas 4-5 szkoły podstawowej, który odbył się w auli Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej

finał

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Konkurs odbył się w trzech etapach: szkolnym, rejonowym (dekanalnym) i diecezjalnym. W etapie szkolnym wzięło udział 227 uczniów z 49 szkół, w rejonowym (dekanalnym) – 101 uczniów z 47 szkół. Natomiast w etapie diecezjalnym – 14 uczniów z 11 szkół.

W tym roku mottem konkursu były słowa: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. (Mt 7,7).

Reklama

W tym roku laureatami konkursu zostali: I miejsce – Antonina Justyna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Lgocie Wielkiej, II miejsce – Julia Brożyna ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Kiełczygłowie i III miejsce – Maksymilian Krakowiecki z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kamieńsku.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Laureaci konkursu z abp. Wacławem Depo i swoimi katechetami

Laureaci konkursu z abp. Wacławem Depo i swoimi katechetami

– Poziom waszej wiedzy jest niezwykły. O zwycięstwie przesądziły szczegóły, czasem tylko jeden punkt. Zmagania konkursowe były bardzo wyrównane – podkreślił ks. Tomasz Mucha z Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Nagrody uczestnikom finału wręczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Życzył uczestnikom konkursu, aby owocem ich wysiłków była kiedyś pielgrzymka do Ziemi Świętej. – Wtedy można poznać te miejsca, o których czytamy w Ewangelii. Można tak bardzo konkretnie dotknąć tego, o czym Jezus nam mówi. Taka pielgrzymka pozostaje na zawsze w sercu człowieka – mówił abp Depo.

Reklama

Metropolita częstochowski wspomniał również pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Ziemi Świętej w marcu 2000 r. – Papież, chociaż wówczas był już bardzo cierpiący, zapragnął być na Golgocie. To nie było łatwe dla niego. Jednak doszedł do miejsca, na którym Chrystus umarł na krzyżu. To było pragnienie jego serca – podkreślił abp Depo.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Zwyciężyła Antonina Justyna z Lgoty Wielkiej

Zwyciężyła Antonina Justyna z Lgoty Wielkiej

– Do udziału w konkursie namówiły mnie moja pani katechetka i mama. I teraz bardzo cieszę się, że wzięłam w nim udział – powiedziała „Niedzieli” Antonina Justyna.

– Pismo Święte jest inną książką niż wszystkie książki na świecie. Jest ona bardzo ważna, bo mówi o Jezusie. Moim marzeniem jest wziąć jeszcze raz udział w takim konkursie i myślę, że teraz również z mamą będziemy wspólnie czytać Pismo Święte – dodała zwyciężczyni konkursu.

XXVII Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej zorganizował Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

2022-03-03 15:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trio i solistka. Zapraszają na finałowy koncert dziękczynny

[ TEMATY ]

jubileusz

koncert organowy

finał

Wieczory muzyki organowej i kameralnej w Pogórzu

Dotarli do finału – i będą dziękować. W niedzielę 4 października w parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu odbędzie się finałowy koncert organowy „Te Deum Laudamus”.

Koncert odbędzie się w ramach XII edycji „Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej w Pogórzu”. To ostatni występ w tym roku, a organizatorzy cieszą się, że udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane koncerty – początkowo online, a później już z udziałem osobistym publiczności.

CZYTAJ DALEJ

Odwiedziny w „Niedzieli”

Dziennikarz musi dużo czytać – stwierdziły jednogłośnie dzieci pierwszokomunijne z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach.

Dzieci przyjechały 24 maja do redakcji „Niedzieli” razem z ks. Grzegorzem Kałużą, wikariuszem parafii i swoimi rodzicami. W trakcie spotkania pytały o pracę dziennikarza. W świat pracy dziennikarskiej wprowadzał je ks. Mariusz Frukacz. Dzieci szczególnie zainteresowane były kamerami telewizyjnymi. Stąd spotkanie z pracownikami studia telewizyjnego i radiowego było dla nich niezwykłym przeżyciem. Również chętnie udzielały wywiadów w studiu radiowym. O pracy dziennikarza telewizyjnego i radiowego opowiedzieli im: Michał Janik, Magda Nowak i Anna Przewoźnik.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy rzeczywiście jesteś w Jezusowej rodzinie?

2022-05-24 20:45

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Adobe.Stock.

Czy pamiętamy/dopuszczamy myśl, że może się zdarzyć (tak jak w tej Ewangelii), że ktoś stojący na zewnątrz – pozornie poza wspólnotą – może być Jezusowi bliższy i zjednoczony z Nim swoją wolą o wiele mocniej, niż my znajdujący się wewnątrz?

Potem przyszedł do domu, a tłum znów się zbierał, tak, że nawet posilić się nie mogli. Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: «Odszedł od zmysłów». Tymczasem nadeszła Jego Matka i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: «Oto Twoja Matka i bracia na dworze pytają się o Ciebie». Odpowiedział im: «Któż jest moją matką i którzy są braćmi?» I spoglądając na siedzących dokoła Niego, rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką». Mk 3,20-21.31-35

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję