Reklama

Sursum corda

Matka - tak mało i tak wiele

Niedziela Ogólnopolska 45/2005

Fot. Włodzimierz Karankiewicz

Fot. Włodzimierz Karankiewicz

Mama jest jak kromka chleba,
żywi nas za życia,
a po śmierci nie pozwala być głodnym miłości.
(ks. prof. dr hab. Henryk Misztal)

Moją wizytę w domu rodzinnym zaczynam od odwiedzin Twojego grobu, Mamo. Odmawiam przy nim pacierz, ale najwięcej czasu zajmuje mi zaduma nad Twoją osobą. Kiedy jeszcze nie było pomnika, byłaś tak blisko. Zdawało się, że mógłbym odkryć wieko trumny i zobaczyć Cię jeszcze... I to było wspaniałe. Teraz pomnik przygniótł Cię swoim ciężkim marmurem. Jesteś już po prostu w grobie, bardzo daleko od nas...
Nigdy nie przypuszczałem, że rozstanie z Tobą będzie dla mnie tak trudne, tak bolesne. Nie wiedziałem, że moje myśli i uczucia, całe życie tak bardzo związane było z Tobą - moją najdroższą Matką.
Wydawało się to takie zwyczajne: odwiedziny domu rodzinnego, odwiedziny najbliższych... Jeszcze dzisiaj, gdy udaję się do domu, towarzyszą mi pośpieszne myśli: a może kupić owoce, które Mamusia lubi, kwiaty, z których zawsze się cieszyła... Inny jest dom rodzinny, kiedy nie ma w nim matki.
A przecież wszyscy wiemy, że nie odeszła na zawsze, przeszła tylko do życia wiecznego. Jednak tak po ludzku jest nam jej brak. Nie myślałem, że będzie to tak wielkie przeżycie. Nieraz słyszałem, że śmierć matki księdza jest dla niego wielkim ciosem. Dziś sam doświadczam, jak wielkie jest odniesienie syna do matki, zwłaszcza syna-kapłana. Zapewne każdy z nas w ręce swojej matki złożył całe swoje kapłańskie życie.
Stojąc ze swoimi przeżyciami nad grobem Matki, kieruję jednocześnie myśli pod krzyż Pana Jezusa. Jest coś niezwykłego w tym, że nasz ból po stracie najbliższych możemy odnieść do życia Jezusa i Jego Matki, że w Ich życiu możemy upatrywać wskazówek, Bożych wyjaśnień oraz prawdziwej pociechy. Matka Najświętsza uczy nas najpiękniejszej miłości, a każdy kapłan służy przecież zbawczej misji Chrystusa. Bóg po to dał ludziom swojego Syna, by w Nim znajdowali wyjaśnienie swoich niepokojów i wątpliwości oraz konkretną pomoc. Bóg wie, jaką wartość dla człowieka stanowi matka, dlatego Syn Boży przyszedł na świat w ludzkiej rodzinie.
Matka odgrywa również nieocenioną rolę w kształtowaniu wiary młodego człowieka. Mam jeszcze przed oczami obraz naszej Matki, trwającej często przed obrazem Najświętszego Serca Pana Jezusa i w ten sposób uczącej nas zawierzenia Bogu. To była najlepsza argumentacja. Wszystkie matki mają w sobie ten wielki dar, nazywany powołaniem i charyzmatem kobiety. To na tym polega tajemnica macierzyństwa - stanu jedynego w swoim rodzaju.
Można się bardzo cieszyć, że Matka Jezusa otoczy swoim cudownym płaszczem matki kapłanów, tak jak szczególną miłością ogarnia ich samych. Najpiękniejsza Niewiasta, która ukochała Boga nade wszystko i całe życie służyła Jego zbawczemu dziełu, niech będzie nam wszystkim wzorem i nadzieją.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję