Reklama

Uznanie dla Caritas Polskiej

„Pro publico bono”

Niedziela Ogólnopolska 48/2005, str. 26

Graziako

O. Zdzisław Świniarski z dyplomem uznania

O. Zdzisław Świniarski z dyplomem uznania

Honorową nagrodę „Instytucji Pro Publico Bono” otrzymała w tym roku Caritas Polska. Kapituła VII Edycji Konkursu „Pro Publico Bono” pragnęła w ten sposób wyrazić uznanie dla dokonań polskiej Caritas na polu niesienia pomocy potrzebującym i rozwijania społeczeństwa obywatelskiego w naszej Ojczyźnie. Ogłoszenie listy tegorocznych laureatów odbyło się 11 listopada br. w Sali Hołdu Pruskiego Muzeum Narodowego w krakowskich Sukiennicach.
„Przyznanie nam tytułu «Instytucji Pro Publico Bono» jest dla nas cennym wyróżnieniem - powiedział o. Zdzisław Świniarski, zastępca dyrektora Caritas Polska - zwłaszcza że wydarzyło się to w roku 25-lecia powstania «Solidarności» oraz 15-lecia powołania Caritas przez Konferencję Episkopatu Polski. W ciągu tych 15 lat zorganizowaliśmy ponad 600 różnych ośrodków, w których pracuje ponad 4,5 tys. osób. Caritas towarzyszy ludziom potrzebującym na różnych etapach życia: prowadzimy domy dla samotnych matek, rodzinne ośrodki kryzysowe, świetlice socjoterapeutyczne dla dzieci, przytuliska dla bezdomnych, prowadzimy aktywizację osób bezrobotnych, warsztaty terapii zajęciowej, ośrodki rehabilitacji dla niepełnosprawnych oraz hospicja. Każdego dnia z różnych form naszej pomocy korzysta ponad 750 tys. ludzi. Ogólna pomoc, jaką Caritas niesie każdego roku, ma wartość ok. 200 mln zł. Liczba prowadzonych przez nas różnego rodzaju dzieł jest znaczna, ale chcemy nadal się rozwijać”.
Praca Caritas oprócz wymiaru charytatywnego ma również ogromne znaczenie wychowawcze. Do uczestnictwa w różnorodnych działaniach zmobilizowano już ponad 60 tys. wolontariuszy, a w ostatnim czasie intensywnie rozwija się działalność parafialnych i szkolnych kół Caritas. „Chcemy pomagać, ale chcemy też uwrażliwiać nasze społeczeństwo na potrzeby bliźnich po to, by - jak mówił nasz Ojciec Święty Jan Paweł II - «każdy człowiek mógł czuć się dobrze w tym domu, któremu na imię Polska»” - powiedział o. Zdzisław Świniarski.

A. W.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję