Reklama

Wiadomości

Stolica Apostolska dziękuje Polsce za przyjęcie ukraińskich uchodźców

Stolica Apostolska wyraziła wdzięczność krajom sąsiadującym z Ukrainą, a zwłaszcza Polsce, za hojność jaką okazują przyjmując uchodźców, przez co stanowią przykład prawdziwej rodziny narodów. Mówiono o tym podczas posiedzenia Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Genewie

[ TEMATY ]

uchodźcy

inwazja na Ukrainę

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Janusz Urbańczyk zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba ustanowienia większej liczby korytarzy humanitarnych oraz zintensyfikowanie pomocy dla poszczególnych osób i rodzin. „Jest to niezmiernie ważne, by zapobiegać wyzyskiwaniu ich przez organizacje przestępcze zajmujące się handlem ludźmi” – podkreślił watykański dyplomata.

Z kolei podczas sesji Rady Praw Człowieka ONZ dotyczącej praw dziecka Stolica Apostolska wyraziła głębokie zaniepokojenie eskalacją wojny na Ukrainie, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia ponad 7,5 mln dzieci. „Wiele z nich musiało opuścić swoje domy i ojczyznę” – powiedział podczas posiedzenia rady ks. Urbańczyk.

Podkreślił, że społeczność międzynarodowa ponosi moralną odpowiedzialność za zapewnienie im i ich rodzinom natychmiastowej pomocy w postaci zaoferowania dachu nad głową, żywności i wody pitnej. „Konieczna jest także pomoc długofalowa poprzez konkretne inicjatywy mające na celu przyjęcie uchodźców, ich promocję i integrację” – podkreślił przedstawiciel Watykanu. Zaznaczył, że jednym z najbardziej palących problemów jest uproszczenie procedur migracyjnych, tak aby łatwiej można łączyć rozdzielone rodziny, znajdujące się w różnych krajach.

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przypomniał, że Papież Franciszek z wielkim niepokojem śledzi ten konflikt i za pośrednictwem Urzędu Dobroczynności Apostolskiej wysyła na Ukrainę pomoc humanitarną, zwłaszcza leki i inne artykuły medyczne pierwszej potrzeby. Jest także obecny wśród cierpiących za pośrednictwem kard. Konrada Krajewskiego i kard. Michaela Czernego, którzy w tych dniach udali się w rejony konfliktu.

2022-03-10 15:41

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Punkty pomocy dla uchodźców

[ TEMATY ]

uchodźcy

granica

inwazja na Ukrainę

pomoc dla Ukrainy

PAP

Ukraińcy schronili się na stacji metra Puszkinskaja w Charkowie

Ukraińcy schronili się na stacji metra Puszkinskaja w Charkowie

Przy granicy z Ukrainą powstały punkty recepcyjne dla uchodźców.

W dwóch województwach południowo – wschodniej Polski powstały już punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy. Jest ich 9 i rozmieszczono je w okolicy punktów granicznych z Ukrainą. W województwie lubelskim punkty recepcyjne zostały ulokowane w miejscowościach: Dorohusk, Dołhobyczów, Zosin, Hrebenne. Na Podkarpaciu: Korczowa, Medyka, Budomierz, Krościenko.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce, karne 4-2

2022-12-09 19:22

[ TEMATY ]

Brazylia

Chorwacja

MŚ 2022

PAP/Friedemann Vogel

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

1/4 finału: Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce (0:0, 0:0), karne 4-2.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję