Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 52/2005, str. 7

Adam Wojnar

Tegoroczna szopka przedstawiająca Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Tegoroczna szopka przedstawiająca Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konkurs Szopek Krakowskich

W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa można oglądać pokonkursową wystawę krakowskich szopek. W tym roku do 63. Konkursu Szopek Krakowskich zgłoszono 41 szopek seniorów i 112 prac dzieci i młodzieży. Z powodu remontu płyty Rynku Głównego szopkarze ze swymi dziełami zebrali się nie pod pomnikiem Adama Mickiewicza, ale wokół ratusza. Stąd też barwny korowód przeszedł do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Rynku Głównym 35, gdzie do 5 lutego dzieła te są eksponowane na wystawie.
W tym roku do tradycyjnych elementów szopek krakowskich dołączył portal pałacu arcybiskupów krakowskich ze słynnym oknem papieskim oraz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Obok postaci Świętej Rodziny, aniołów, pastuszków, krakowiaków oraz historycznych i współczesnych osobistości związanych z Krakowem - w wielu szopkach znalazł się Jan Paweł II. Na tarczy zegara w szopce Jana Kirsza wskazówki zatrzymały się na godz. 21.37, a orzeł wieńczący wieżę jest przepasany kirem.
W 63. Konkursie Szopek Krakowskich w kategorii dużych szopek pierwszą nagrodę zdobył Bronisław Pięciak. W swej szopce pod wieżami kościoła Mariackiego umieścił miniaturowy ołtarz Wita Stwosza. W kategorii szopek średnich pierwszą nagrodę otrzymał Roman Sochacki, za szopkę małą pierwszą nagrodę zdobył Maciej Moszew, a za miniaturę (14,5 cm) - Jan Kirsz. Nagrodę za kultywowanie tradycji szopkarskiej przyznano braciom Markowi i Jackowi Głuchom, a ustanowioną w tym roku nagrodę im. Jerzego Dobrzyckiego, z którego inicjatywy w 1937 r. ogłoszono pierwszy konkurs krakowskich szopek, przyznano Bronisławowi Pięciakowi, który w konkursie bierze udział od ponad 40 lat i wykonał ok. 100 szopek.

TAJ

Zmarła teatralna partnerka Karola Wojtyły

14 grudnia zmarła Danuta Pukło-Gruszczyńska - rówieśniczka i koleżanka Karola Wojtyły z lat gimnazjalnych, jego partnerka w Międzyszkolnym Teatrze Dramatycznym w Wadowicach. Miała 85 lat.
Danuta, jej brat Adam i Karol Wojtyła często bawili się w domu i w ogrodzie rodziny Pukłów. Karol Wojtyła znajdował tam, zwłaszcza po śmierci matki Emilii w 1929 r., ciepło rodzinne.
Jako prezes kółka ministrantów przy wadowickiej parafii, Karol Wojtyła przygotowywał Adama Pukło do ministrantury w języku łacińskim, asystowała im Danuta.
Gdy w 1935 r. utworzony został Międzyszkolny Teatr Dramatyczny, Danuta Pukło uczestniczyła w wystawianych sztukach. W Nowym Don Kichocie Aleksandra Fredry Karol i Danuta kreowali główne role.
Danuta Pukło-Gruszczyńska uczestniczyła niemal we wszystkich spotkaniach koleżeńskich z Ojcem Świętym Janem Pawłem II maturzystów z 1938 r. obu ówczesnych wadowickich gimnazjów.
Papież zawsze bardzo serdecznie wspominał dom i rodzinę Pukłów. 6 czerwca 1997 r. w zakopiańskiej Księżówce, na kolejnym spotkaniu koleżeńskim maturzystów wadowickiego gimnazjum z 1938 r., Ojciec Święty - przytulając Danutę - wspomniał, jak jej matka prowadziła ich oboje do I Komunii św. Pamiętał, że z powodu braku w Wadowicach chłopięcych bucików był wtedy, w dziewczęcych.
Swoje wspomnienia z lat dziecięcych i młodzieńczych spędzonych z Karolem Wojtyłą Danuta Pukło-Gruszczyńska zawarła w książce-albumie pt. W Wadowicach wszystko się zaczęło, wydanej przez Apostolicum w 2001 r.

Książkowy zbiór kartek napisanych po śmierci Jana Pawła II

Kilkaset kartek, listów i świadectw z ostatnich dni życia oraz napisanych po śmierci Jana Pawła II zebrano w książce Tato... mój przewodniku. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa św. Stanisława Archidiecezji Krakowskiej.
Na niezwykły zbiór składają się kartki napisane przez Polaków czuwających na Placu św. Piotra w Watykanie w ostatnich dniach życia Jana Pawła II oraz po jego śmierci. Do książki dołączono także listy, które napływały w tym czasie do Watykanu.
13 grudnia 2005 r., podczas prezentacji książki w Krakowie, bp Józef Guzdek podkreślał, że jest ona wzruszającym świadectwem tego, co wydarzyło się w kwietniu 2005 r., a do czego będziemy wracać nawet wtedy, gdy osłabną emocje. - Kiedy ją przeglądałem, uderzyło mnie, że określeniem, które najczęściej się powtarza, jest słowo „ojciec” i drugie - „autorytet”. W czasie kiedy autorytety są kwestionowane, okazało się, jak bardzo wszyscy potrzebujemy autorytetu. Takim przewodnikiem był Jan Paweł II - mówił.
Wyboru listów, świadectw i kartek dokonał ks. prał. Paweł Ptasznik, kierownik Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Wstęp do książki napisał abp Stanisław Dziwisz. Jej tytuł Tato... mój przewodniku - to cytat z zapisków Ani, pozostawionych na Placu św. Piotra. Do książki dołączone zostały świąteczne życzenia od abp. Dziwisza oraz opłatek. - Ten opłatek ma być znakiem naszej pamięci o Janie Pawle II. Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą po raz pierwszy bez Papieża - podkreślał dyrektor Wydawnictwa ks. Zygmunt Kosowski.

Tydzień w Polsce

Zdrowia, ukochania prawdy, odwagi w obronie sprawiedliwości życzył parlamentarzystom Prymas Polski podczas opłatkowego spotkania w Sejmie RP. Kard. Józef Glemp posłużył się także słowami ks. Skargi: „By korzyści swoich zapomniawszy dbać o zwartość obywateli, który każdy cieszy się pracą we własnym kraju”. W imieniu parlamentarzystów życzenia złożył Księdzu Prymasowi marszałek Sejmu Marek Jurek.

Św. Faustyna Kowalska jest od 10 grudnia br. patronką Łodzi. Dekret Stolicy Apostolskiej w tej sprawie został odczytany podczas Mszy św. z okazji 85-lecia diecezji łódzkiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk.

Dr Urszula Wenda i ks. prał. Henryk Bolczyk - lekarka i kapłan niosący pomoc górnikom kopalni „Wujek” w czasie i po pacyfikacji kopalni w grudniu 1981 r. - to tegoroczni laureaci nagród „W imię człowieczeństwa” im. Biskupa Jana Chrapka.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że zleci odpowiednim służbom przeprowadzenie kontroli, czy w Polsce były tajne więzienia CIA.

Białoruskie władze nie zezwoliły na wjazd do tego kraju doradcy Premiera RP ds. Polonii i Polaków Michała Dworczyka, uznając go za „osobę niepożądaną”. Jechał on z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adamem Lipińskim na spotkanie z nieuznawanymi przez Aleksandra Łukaszenkę władzami Związku Polaków na Białorusi (ZPB). Dzień wcześniej podobny los spotkał dziennikarkę TVP. Rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz powiedział, że MSZ zwróci się do Ambasady Białorusi w Warszawie o wyjaśnienie tej sprawy.

W Domu Polskiego Kombatanta im. gen. Władysława Andersa w Paryżu odsłonięto Tablicę Katyńską. Umieszczony na niej napis, głosi: „Pamięci 21857 jeńców polskich, ofiar ludobójczej decyzji najwyższych władz sowieckich, podjętej 5 marca 1940 roku na Kremlu w Moskwie”.

Zaprzysiężenie przed Zgromadzeniem Narodowym, Msza św. w archikatedrze św. Jana koncelebrowana przez Prymasa Polski, pierwsza wizyta w siedzibie głowy państwa - pałacu przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, i przekazanie zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi - to główne punkty uroczystości inauguracji prezydentury prof. Lecha Kaczyńskiego, 23 grudnia br.

W 24. rocznicę wprowadzenia przez komunistyczne władze PRL-u stanu wojennego, 13 grudnia br. przed domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego w Warszawie odbyła się pikieta, której uczestnicy domagali się osądzenia odpowiedzialnych za tę decyzję. Pion śledczy IPN-u zapowiedział, że w pierwszym kwartale przyszłego roku postawi odpowiednie zarzuty generałom: Jaruzelskiemu, Czesławowi Kiszczakowi i Florianowi Siwickiemu.

Sąd Najwyższy orzekł, że prof. Ryszard Bender nie musi przepraszać Jerzego Urbana za nazwanie go „Goebbelsem stanu wojennego” (SN oddalił wniosek o kasację wyroku w tej sprawie). Oznacza to zakończenie trwającego 13 lat procesu.

Polska zmierzy się w grupowym etapie przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej z gospodarzami - Niemcami oraz Kostaryką i Ekwadorem.

Podczas Mistrzostw Europy w pływaniu w Trieście we Włoszech polska reprezentacja zdobyła 11 medali: 5 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe. Złote medale zdobyli: Katarzyna Baranowska (dwa razy), Beata Kamińska oraz Paweł Korzeniowski i Sławomir Kuczko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheci pielgrzymowali do grobu św. Jadwigi

2024-04-18 16:30

Archiwum prywatne

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Organizatorem pielgrzymki był Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. To nowa inicjatywa w diecezji.

Do Trzebnicy dotarło ok. 30 osób. Pielgrzymowanie rozpoczęło się Eucharystią, której przy Grobie św. Jadwigi w Bazylice w Trzebnicy przewodniczył ks. Paweł Misiołek, wikariusz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Jelczu-Laskowicach, nauczyciel religii w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach, koncelebrował ks. Mariusz Szypa – dyrektor Wydziału Katechetycznego.

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

2024-04-18 18:55

[ TEMATY ]

Caritas

Europa

Afryka

Caritas

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Jednocześnie obaj przewodniczący podkreślili, że Afryka nie jest kontynentem w potrzebie i ubóstwie. Afryka, to również bardzo zróżnicowany, rozwijający się kontynent, który stoi wobec różnych możliwości. Tym, czego najbardziej potrzebuje, jest międzynarodowa sprawiedliwość i solidarność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję